Татко ми има швалерка

srcu6ka

Нов член
22 март 2013
11
3
3
Моите се во брак веќе 22 год. Никогаш не ни било сјајно дома но последнава година станува пекол... Таткоми е нервозен човек, не дава пари дома, не ни купува ништо, не работи а мајками кутрата на се се надеваше само никогаш не помисли дека таткоми ќе фати друга жена. Секогаш беше 100 % сигурна дека таткоми никогаш не би ја изневерил, бидејќи 21 година се немаше сомневано во таква работа... А таткоми е најоглемиот кретен на светот, почна да се к*рва со комшивката што живее подолу од нас.. А нејзиниот маж е еден пијаница не работи а на оваа и треба некој што ќе и дава пари за цигари и го најде таткоми, најде овца и ќе ја стрижи.. А и порано и излегоја муабети нејзе дека оди со мажи за пари.... Ние се очекувавме од таткоми само ова не.. Мајками ја гледам секој ден како го шпионира таткоми, му го зема телефонот, гледа повици,броеви и секој пат бројот на онаа к*рвата стои во последни повици.. Таткоми е ѓубре, си купи друг телефон само за да зборуваа со неа, да се договараат каде да се најдат... Дома само вика, само му пречиме, само ја гледа мајками со инает чиниш ќе ја убие... Многу ми е тешко, знам што се дешава дома а не знам како да и помогнам на мајками,, безброј кавги имаа, мајками му кажа дека знае се а он не признава он и вика ОДИ ЛЕЧИ СЕ значи оваа работа е година и пол.. Јас една вечер и пишав на онаа к*рвата порака се и изнапишав но оние пак продолжуваат. За оваа работа сите знаат но никој ништо не зборува.. И велам на мајками нека се разведи пошто вака не оди , гледам јас се, не сум мала. Сакам сите да зборуваат за таткоми, дека он важеше за "домаќин" сакам сите да го исмеваат, да го покажуваат со прст пошто тоа и го заслужува, за се што и прави на мајками... Го мразам, ништо не го интересира за мене, сакам да умри, сакам да плати за све и ќе плати еден ден.. Бог гледа се, ја гледа неправдата кон мајками.... Сакам да ги убијам и двата, не се трпи ова повеќе, да ја гледам секој ден мајками како се треси кога го гледа телефонот на таткоми, последен повик, колку траел повикот.. Не се издржува ова повеќе....
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Врмето лечи, раните остануваат, но не прави глупости како што спомна во последните реченици. Биди при себе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Draginja

steppenwolf

Староседелец
12 декември 2012
335
489
1,063
Скопје
Земи​
baseball_bat.jpg
...и симни и се на комшиката.​
Алтернативно, можеш да поразговараш со мајка ти околу опцијата развод. Ова ми изгледа како најразумна опција.​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: srcu6ka and JaMi

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Уф, ова е една претешка ситуација. Не би сакала да ти се најдам во кожата најискрено:|

Најпаметно е да седнеш и да поразговараш со мајка ти, како што кажа веќе не си мала, да и покажеш дека ја има твојата поддршка, покажи и дека можеш да и бидеш пријател и нејзина потпора, затоа што сега тоа и најмногу и треба, потпора. Не знам дали имаш баба и дедо, ако имаш, мој совет е да си отидете од станот и да отидете таму. Потоа откако ќе се смират страстите, разговарајте за тоа да се разведе од него. Најчеста причина зошто сопружниците трпат таков пекол се децата, но откако ти ќе и дадеш до знаење дека не сакаш да си причина за таа да живее во пекол, мајка ти полека ќе почне да размислува натаму.

Пред да го направите тоа, кажи му на татко ти дека е мртов за тебе, и дека те изгубил во моментот кога те запоставил како негово дете. Кажи му дека никогаш не сакаш да се претвориш во нечовек како него, кажи му никогаш веќе да не те бара и никогаш да не помислува да стапи во контакт со тебе. Ако имаш брат или сестра, убеди го/ја да го сторат истото.

Ќе видиш дека по некое време таа ќе си најде нов побогат, помлад, поиздржлив и поглупав и ќе го шитне татко ти. Тогаш него ќе му текне колку е саатот ама ќе биде прекасно. Секогаш таквите голд дигери си бараат нов рудник со пари, тие не можат да сакаат човек, затоа што љубовта што ја чувствуваат е спрема парите. Ќе ве бара и ќе ве моли да му се вратите, откако ќе остане сам, неиспран, неиспеглан, без никој во животот, со уништена репутација во градот. Ќе му текне дека имал семејство кое го сакало се дури не ја цапнал работата, ќе го сака сето тоа назад но нема да може да го има. Ќе станеш мајка еден ден, ќе сака да си го види внучето ама нема да може. Тогаш ќе го насочиш кај комшивката.

И верувај ќе те боли долго време, ама ќе го преживееш и пребродиш сето тоа, од ова ќе излезеш само посилна. Времето ќе ти ја залечи раната. Ти гледај да го пресечеш тој човек од животот, кој делува штетно како рак и еден ден може ќе најдеш спокој заедно со мајка ти.

Поздрав и секое добро.
 

Божјата Казна

Нов член
26 мај 2013
1
1
3
121
Верувајте во Божјата моќ. Неговата севишност никогаш не оставила никого неказнет за своите зли дела или ненаграден за своите добри дела. Божјата моќ е безгранична и Божјата казна кога тогаш ќе ги стигне сите тие блудници и зли умови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: srcu6ka

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Верувајте во Божјата моќ. Неговата севишност никогаш не оставила никого неказнет за своите зли дела или ненаграден за своите добри дела. Божјата моќ е безгранична и Божјата казна кога тогаш ќе ги стигне сите тие блудници и зли умови.

Кое ке биде задоволството ако живееме за денот кога некого ке го стигне божјата казна?
За какви божји верувања зборуваме кога имаме волку погани очекувања?

Да продолжам во склоп на темата.
Скоро за се се согласувам со Селене,па затоа нема да се повторувам,само за овој дел не би се согласила
Пред да го направите тоа, кажи му на татко ти дека е мртов за тебе, и дека те изгубил во моментот кога те запоставил како негово дете. Кажи му дека никогаш не сакаш да се претвориш во нечовек како него, кажи му никогаш веќе да не те бара и никогаш да не помислува да стапи во контакт со тебе. Ако имаш брат или сестра, убеди го/ја да го сторат истото.
Твојот машки родител ја повредува мајка ти,но и тебе.Но тоа не значи дека е мртов за тебе,дури и кога би бил пак нема да е,тој е сепак твој родител,за кој кажуваш дека бил во ред цели 21 година.Дури и мајка ти е изненадена на неговите сегашни реакции.
Не е лесно некому да му се кажат сите овие тешки зборови,а камоли на родител.Но сепак пробај да зборуваш и со него.
На твој начин долови му за она како ти се чувствуваш.
Пробај да му дадеш до знаење дека не е мајка ти она што е за лечење.
Родителските односи се таква релација за која ние неможеме да дејствуваме којзнае колку,но барем можеме да дејствуваме за релацијата родител-дете.
Татко ти не е нечовек заради она како се однесува последната година.Тој пред се те створил тебе и ако бил човек 21 година,сега неможе да станал одеднаш нечовек.
Не го оправдувам,далеку од тоа,но да не одиме од граници во граници.Не се решаваат проблемите на тој начин.
Тој греши,немој и ти.
Поздрав и ти посакувам што побезболно решавање на овој домашен проблем.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
^ Tој да бил добар родител, немало да направи пекол дома. Добриот родител си го гледа детето, не го подложува да биде сведок на неговите гнасни афери. Да е добар родител нема да оди да се валка по кревети со друга жена, изложувајќи го детето на такво нешто, ем да се почувствува социјално отфрлено, ем само и незаштитено.

Да е добар родител нема и тие малку пари што ги има да ги фрла по курварлак, туку ќе ги штеди да ги даде на свето дете, ќе работи и црнчи за него, нема да ги подарува некому кој само му шири нозе.

Тој ја створил таа дисхармонија дома, тој ги довел во оваа ситуација, тој не е само лош сопружник, туку и лош родител. Знам дека сурово делува ова што го пишувам, ама таква сум, болен реалиста. Може да се проба да смени нешто со разговор, да го седне и да му каже дека така ако продолжи ќе ја загуби, тоа би било едноставно поблага варијанта.

Џабе ќе си мачкаат очи, ситуацијата врие и ќе пукне како тиква кај и да е. Се гледа неа колку и е преку глава, верувам и на мајка и.

Верувам дека само да се оддалечат е решение. Тој ако се свести, ако побара прошка и се извини на мајката е дали ќе го прифати пак, ама се дури него не му текнува, џабе и бил татко 20 години, кога сето тоа го извалкал со постапки од кои течат солзи еднакво еквивалентни на тие 20 години.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ако ова се однесуваше на мојот пост,јас никаде не напишав дека е добар родител,туку го потенцирав она што таа кажа дека и мајка и после 21 година била изненадена од реакцијата на мажот и.
И пред тоа не им било сјајно,а каде е само сјајно?
Сега поминуваат низ пеколен период,но тој каков и да е нема да престане да и биде родител.
Е сега,прашањетое каков?
Сите имаме родители,некогаш и ние ке бидеме,не дај боже да некој се најде во таква ситуација,ако веке се нема најдено,тек тогаш ке видиме дали оној кој не створил и израснал така лесно можеме да му кажеме,,Ти си нечовек,,.
Можеме да му бидеме љути,да не сакаме да станеме она што тој станал,но фактот дека ни е родител ништо не го оспорува.
И сепак наше е да пробаме да бидеме различни од него како што е таткото во случајов,и тоа ке биде наша доблест,ваљда.
Но сепак ова е како јас гледам на работите,а сите луге се различни.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Знам, јас сум таква, имам кажано низ форумов, мразам неверство и тоа за мене е една од најголемите повреди што човек може да ги нанесе.
Знам дека ти така гледаш на работите, знам дека јас некогаш знам да ја претерам за ова, ама мене тоа е тоа што ме повредува од петни жили :|

Како и да е, таа мора да превземе нешто и да проба да ја промени ситуацијата. Дали тоа ќе биде разговор или ќе оди во порадикални мерки, нејзино си е. Двете се согласуваме дека така повеќе не оди. Гревота е мајка и, гревота е и таа, мора нешто да се смени оти ќе си ги изгубат двете нервите. Види само колку е луто и повредено девојчето.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Апсолутно ми смета неверство,не само од љубовен аспект.Овде е изневерено цело семејство.
Но неможам на татко ми да му речам дека е нечовек.Каков таков,пак тој е еден од оние кои се грижеле за мене.
Може да не сакам во очи да му погледнам,може да посакам да не ги бирам сретствата за да го вразумам,но сепак кнедлата си стои во грло дека со него неможам како со било кого.
Камо да беше така лесно.