Спортски оргазам

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Мислам дека@ Lady_Blue
точно го знае одговорот на горенаведеното
прашање, и со поставувањето на истото сакаше само да воочи т. е да напомене дека постои разлика измеѓу сексот и оргазамот.
Иако се поврзани, сепак се два различни поими.

Што е секс?
А што оргазам?

Под секс подразбираме практично применување на физички делувања( односи)
измеѓу два или повеќе партнери.

Под оргазам подразбираме
силно надразнување и е врвот на сексуалниот чин или мастурбацијата.
Некои го опишуваат како експлозија.

Има повеќе видови на оргазми, измеѓу кои е и спортскиот оргазам.

Двата( сексуалниот и спортскиот)
се слични, но не исти.
Во прашање се хормоните кои телото ги лачи.

За време на сексот се лачат
адреналин , норадреналин, допамин , серотонин, окситоцин, остроген, тестостерон.

За време на спортскиот оргазам:
серотонин , норадреналин, допамин, ендорфин, адреналин.

Така да луѓето кои доживуваат спортски оргазам имаат слично чувство како да доживеале нормален сексуален оргазам.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Да се надовржу на тему и на кишу што истура надвор..
Ја увек победуеше на ориентацију кд врне, ама увек, нешто као Шумахер у формулу, најјак на кишу : )
E ск што е финта, пааа мене ми дааше силу да трчу појако увек кд врнеше, обожаам значи као прво уопште кишу
Ја увек кд трчеше а капке се лиеф по мое лице, увек имаше нешто што ме тераше да трчу појако, без застој, без умор
и тк ми се дешааше тој што устфари е слично на оргазам, нешто као јак адреналин кој ти даа поголему силу
Ах... времиња, Лена што ти треаше да ми праиш носталгични лиге за нешто што ми беше најубаф период од мој живот
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Замислете ја следнава ситуација:
Тренирате и за време на тренингот
одеднаш ви се појавува некое познато
скокотливо чувство во долниот дел на стомакот,
и чувствувате како милион бранови
да ви поминале низ телото.
Возбудени, и незнаете што се случува,
а 30 пара очи се свртени кон
вас и ве гледаат немо и чудно.
Дали беше тоа оргазам?
Без и мала сексуална фантазија?

Американски научници тврдат дека
жените се во состојба да доживеат
спортски оргазам за време на
извршување на спортска активност
без во моментот да имаат
сексуална фантазија.


Би ме интересирало вашето искуство на
оваа тема.
Не би рекла дека е табу тема
затоа што е сосема природна појава.

Дали сте доживеале спортски оргазам,
и ако да,
малку поопширно да ја раскажете
таа ситуација :)

Тоа се вика Г-оргазам, имаше една статија, гуглај под псевдонимот "дами дали сте подготвени за Г-оргазам"
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
А што има разлика од машки и женски оргазам и јас додека тренирам чувствувам некогаш силни струења во телото и задоволства, затоа и тренирам... е сега ме интересира што имаш да ми кажеш за половоста ако имаш некоја информација... јас сметам дека оргазамот кај мажите и жените е ист, иако клиторисот има 8000 илјади нервни завршетоци, а половиот орган кај мажите 4000... не ми е јасно што е со Г-точката, и каде е паралелниот орган кај мажите на таа точка, а што е и со матката, дали мажите со текот на еволуцијата ја загубиле... пошто еве... и мажите имаат тестостерон и ендокрин во телото, а и жените имаат тестостерон и ендокрин... ние сме производ на сперматозоид и јајце клетка... па? Како, како жените можат да бидат вечни победници во секс игрите?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
А што има разлика од машки и женски оргазам и јас додека тренирам чувствувам некогаш силни струења во телото и задоволства, затоа и тренирам... е сега ме интересира што имаш да ми кажеш за половоста ако имаш некоја информација... јас сметам дека оргазамот кај мажите и жените е ист, иако клиторисот има 8000 илјади нервни завршетоци, а половиот орган кај мажите 4000... не ми е јасно што е со Г-точката, и каде е паралелниот орган кај мажите на таа точка, а што е и со матката, дали мажите со текот на еволуцијата ја загубиле... пошто еве... и мажите имаат тестостерон и ендокрин во телото, а и жените имаат тестостерон и ендокрин... ние сме производ на сперматозоид и јајце клетка... па? Како, како жените можат да бидат вечни победници во секс игрите?
Во темава се збори за женскиот оргазам,а не за машкиот.
Иако верувам дека нема голема разлика измеѓу двата.
И не правиме моабет кој е победник во секс игрите.
Зошто мислиш дека женските се победници во секс игрите?
Зарем не се и двата пола за време на сексот активни за да би добиле оргазам и да уживаат обострано?
Освен тоа одиме оф-топик се работи за спортскиот оргазам,а не за оргазмот при секс.