1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Споделување и дарежливост

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 15 јули 2012.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Последно што донирав е крв пред пола година. Не оти ќе притреба на некому (дури и да му притреба, ќе му ја продадат) туку оти јас сакам два пати годишно да си ја „сменам“ крвта.

  Не сум нешто дарежлив. Никогаш и не сум бил.
   
 2. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  На некој што стварно му треба ако имам би му дал нешто а на циганине на плоштад и на тие што лажат само за да земат пари не им давам. А за крв иначе џабе ќе донирам, ќе умре некој од мојата крв.
   
 3. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Колку имам и колку можам подарувам. Облека во црвен крст, пари за сиромашните( тоа се 10, 20, 100 денари) толку можам на крај краева , ако имам на питачите им давам , малку е тоа ама секој по малку да дава ќе направиме голема разлика. Ако дојде некој на врата за леб за храна , не сме го вратиле никогаш, храна за птиците на прозор , за животните ..незнам се обидувам на мој начин да допринесам секогаш колку можам толку,...и само се надевам дека тие луѓе ќе доживеат подобро време. И едно можам да кажам, има една стара македонска вели : Раката што дава секогаш има !
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Да помагам,ако некој побара помош и дарежлива сум
   

Сподели: