Споделување и дарежливост

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Последно што донирав е крв пред пола година. Не оти ќе притреба на некому (дури и да му притреба, ќе му ја продадат) туку оти јас сакам два пати годишно да си ја „сменам“ крвта.

Не сум нешто дарежлив. Никогаш и не сум бил.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
На некој што стварно му треба ако имам би му дал нешто а на циганине на плоштад и на тие што лажат само за да земат пари не им давам. А за крв иначе џабе ќе донирам, ќе умре некој од мојата крв.
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Колку имам и колку можам подарувам. Облека во црвен крст, пари за сиромашните( тоа се 10, 20, 100 денари) толку можам на крај краева , ако имам на питачите им давам , малку е тоа ама секој по малку да дава ќе направиме голема разлика. Ако дојде некој на врата за леб за храна , не сме го вратиле никогаш, храна за птиците на прозор , за животните ..незнам се обидувам на мој начин да допринесам секогаш колку можам толку,...и само се надевам дека тие луѓе ќе доживеат подобро време. И едно можам да кажам, има една стара македонска вели : Раката што дава секогаш има !
 
  • Like
Реакции: parvati

incule

Староседелец
5 јануари 2015
739
127
1,053
26
Да помагам,ако некој побара помош и дарежлива сум