Соединетите Американски Држави

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Manhatten и наоколу​
Старо vs. Ново​
Apple store​
Каснати јаболка во име на Стив​
Оригинална трафика​
Ice cream truck​
Frozen yogurt​
Fire department truck​
Хе хехе хехехехе :trepka​
Има уште многу, но доволно постирав... За крај, ПОЗДРАВ од мене! Отвори ја прикачената датотека 1000
Што е ова со ножов? Го имаш купено?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Што е ова со ножов? Го имаш купено?
За жал, не го купив. Всушност, тоа е венче и го најдов во продавница специјализирана за костими за Ноќ на вештерките. :maska
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Уште по некое сликиче. :biggrin
Маало како на сериите.
tumblr_m24r7s5skI1rn63u3o1_500.jpg
Dunkin' Donuts, за жал немам слика од крофните.
tumblr_m24ra19too1rn63u3o1_500.jpg
Во Харлем, како вистински генгстери кулираме. :giggle
tumblr_m24rd3Cp6j1rn63u3o1_500.jpg
Низ Бруклин од автобус.
301099_1547938955623_1749542304_795238_411182109_n.jpg
Subway, најзакон место за јадење вкусна и ефтина храна. :gladen
296208_1548095239530_1749542304_795331_458513639_n.jpg
Forever 21... отидоа парите. :nah
304232_1548734415509_10958127_n.jpg
Продавница за капчиња.
294116_1548727775343_1749542304_795771_1005161790_n.jpg
JFK аеродромот.
tumblr_m24rq4yR9m1rn63u3o1_500.jpgtumblr_m24rt3r5tU1rn63u3o1_500.jpgtumblr_m24rvyNG7v1rn63u3o1_500.jpg
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Националната знаменитост „Ацтечки рушевини“ е зачуван археолошки локалитет со рушевини од културата на индијанскиот народ Пуебло во северозападно Ново Мексико, САД, кај гратчето Ацтек и североисточно од местото Фармингтон, близу реката Анимас. Недалеку од ова место на југ се наоѓаат и т.н. Салмонови рушевини и културно-историски парк, со други стари рушевини од оваа култура. Најблиско населено место до овие рушевини е Блумфилд, близу реката Сан Хуан.
Градбите датираат од XI и XIII век. Кон средината на XIX век, со доаѓањето на првите американски доселеници, овие рушевини погрешно им биле припишани на Ацтеките.
Првиот локалитет е прогласен за Национална знаменитост на САД на 24 јануари 1923, а во 1928 г. е променета границата за да го опфати и вториот локалитет. Сопственик на местата е Службата за национални паркови, која на 15 октомври, 1966 локалитетот го завела во Националниот регистар на историски места на САД. На 8 декември, 1987 УНЕСКО го прогласува локалитетот за светско наследство, како дел од поголемиотНационален историски парк на културата Чако.

3260960.jpgcrowcanyon1_e_a001280145.jpgimg_1982.jpg

Споменикот „Вселенско огледало“, исто така познат како „Споменик на Астронаут“, претставува споменик кој се наоѓа во комплексот за посетители на Џон Ф. Кенеди вселенскиот центар на островот Мерит, Флорида. Споменикот е чуван од Фондацијата за спомен на астронаутите, чии канцеларии се лоцирани во НАСА центарот за вселенско образование веднаш до комплексот за посетители. Споменикот беше изграден во 1991 година за спомен на мажите и жените кои умреле во различни вселенски програми на САД, воглавно тие на НАСА. Споменикот „Вселенско огледало“ беше именуван како национален споменик од американскиот Конгрес. На споменикот има 20 НАСА астронаути со кариера, но исто така ги има и имињата на пилотот на Х-15 тестот на американското Воено воздухопловство, офицер на американското Воено воздухопловство кој загинал при тренинг на тогашната тајна воена вселенска програма, цивилен учествувач во вселенски лет кој загинал во несреќата на Чаленџер и меѓународен астронаут кој загинал во несреќата на Коламбија.

800px-Amf_space_mirror.jpg
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Горното Езеро или Супериор (анг. Lake Superior), кое се граничи со Онтарио и Минесота на север и Висконсин и Мичиген на југ, е најголемо од северноамериканските Големите Езера. Тоа е второ по големина езеро во светот, како и најголемото слатководно езеро по површина во светот.
Бајкалското Езеро во Сибир е подлабоко од Горното Езеро, како и езерото Тангањика. Каспиското Езеро, иако е многу поголемо од Горното Езеро и по површина и по длабочина, е солено; иако тоа е денес изолирано, во минатото било поврзано со Средоземното Море преку Црното Море.
Горното Езеро (48°00’N, 88°00’W) има површина од 82,100 km², што значи дека е поголемо од Јужна Каролина. Има максимална должина од 563 km и максимална ширина од 257 km. Неговата просечна длабочина е 147 m со максимална длабочина до 406 m. Горното Езеро содржи 12.100 км³ вода. Во ова езеро има доволно вода за да се покрие целата копнена маса на Северна и Јужна Америка, со висина од 30 cm. Бреговата линија на езерото се протега на околу 4385 km (вклучувајќи ги и островите). Надморската висина на езерото е 183 m над морското ниво.
Копното околу езерото е богато со минерали. Најчесто ископувани се бакарот, железото, среброто, златото и никелот. Многу градови се или сегашни или поранешни рударски области, или, пак, преработувачки центри и места за извоз на минералите. Ретко населената околина околу Горното Езеро со нејзините ридести брегови и дивина привлекуваат туристи и авантуристи, правејќи го туризмот голема модерна индустрија.
Горното Езеро е важен воден пат за железна руда и е дел од Водниот пат на Големите Езера.

lakesuperior13.jpglsm_map2.jpgsuperior.jpg
 
  • Like
Реакции: КрисТина К.