1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Соединетите Американски Држави

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Marick14, 4 март 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Службено име: United States of America
  Државно уредување: претседателска сојузна република
  Број на жители: 306.035.000
  Независност: 4 Јули
  Главен Град: Вашингтон
  Службен јазик: нема службен јазик (во секојдневната употреба преовладува англискиот јазик)
  Парична единица: американски долар

  Соединетите Американски Држави (најчесто нарекувани САД, Соединетите Држави или Америка) се федерална уставна република која се состои од педесет држави и една федерална област. Државата е сместена претежно во средишниот дел одСеверна Америка, а нејзините 48 континентални држави и Вашингтон, се наоѓаат помеѓу Тихиот и Атлантскиот Океан, граничејќи се со Канада на север и Мексико на југ. Федералната држава Алјаска се наоѓа во северо-западниот дел на континентот, граничејќи соКанада на исток и Русија на запад преку Беринговиот Проток. Федералната држава Хаваи е архипелаг во средниот пацифик. Соединетите Држави исто така имаат под нивна јурисдикција и неколку територии и островски области, во Карибикот и Пацификот.

  united-states-flag.gif

  Туризмот во Њујорк вклучува речиси 47 милион странски и американски туристи секоја година. Главните дестинации вклучуваат Empire State Building, Елис Ајленд, Бродвејтеатарски претстави, музеи како што е Метрополитен музејот на уметност, и други туристички атракции, вклучувајќи Централ Парк, Вашингтон плоштадот парк, Рокфелер центар, Тајмс Сквер, Бронкс зоолошка градина, Јужна улица морско пристаниште, Њујорк Ботаничка градина, луксузен шопинг заедно Петта и Медисон патишта, и настани како филмски фестивал Трибека, и бесплатни претстави во Централ парк во Summerstage и Delacorte театар. Статуата на слободата е голема туристичка атракција и еден од најпрепознатливите икони на САД. Многу Њујорк етнички енклави, како што Џексон Heights, Flushing, и Brighton Beach се големи трговски дестинации за првата и втората генерација Американци и одредување на источниот брег.
  Менхетн е Централ Парк, дизајниран од страна на Фредерик Законот Olmsted и Калверт VAUX, е најпосетуваната градскиот парк во САД. Flushing Медоус-Корона во Квинс Парк, на градот трет по големина, е поставување на 1939 Светот е саем и 1964 Светскиот саем. Денес, улица саеми и улични настани како што парада Ноќта на вештерките во Greenwich Village, и Њујорк маратон, исто така, привлекување на туристи.

  Лас Вегас е најнаселениот град во американската сојузна држава Невада, и меѓународно признен град во сферата накоцкањето, шопингот, лукзусните вечери и забава. Лас Вегас, кој се смета за главниот град на светот за забава (The Entertainment Capital of fhe Woeld), е познат по големиот број казина и забавни клубови. Лас Вегас е 28-от град според населеност во САД, со 558 383 жители во 2008 година. Проценетото население во целокупната област на Лас Вегас изнесува 1865 746 за 2008 година.
  Утврден во 1905 година, Лас Вегас официјално стана град во 1911 година. Со развојот којшто следи кон крајот на векот, Лас Вегас стана најнаселениот град во САД основан во XX век. Градот толерира различни форми за забава за возрасни, со што заслужува името Син Сити (Sin Sity), и оваа слика го прави популарна тематика за филмската продукција и телевизиските програми. Од друга страна, Лас Вегас има најмногу цркви по жител од било кој голем град во САД. Градот изобилува со светлечки реклами, и доколку се набљудува од вселената тоа е најсветлиот град на планетата Земја

  800px-Las_Vegas_Strip2.jpg

  Њујорк е најгусто населениот град во САД, и центар на метрополитенската област Њујорк, која е едно од најгусто населените урбани области во светот. Како град кој се смета за глобален водич, Њујорк влијае врз светската трговија, економија, култура,мода и забава. Како домаќин на седиштето на Обединетите Нации, претставува и јадро на меѓународните односи. Кога се зборува за градот, најчесто се користи неговото цело име градот Њујорк, со цел да се разликува од сојузната државата Њујорк, од која истоимениот град е дел.
  Лоциран на природно пристаниште на брегот на Атлантскиот Океан во североисточниот дел на САД, градот се состои од пет урбани подрачја: Бронкс, Бруклин, Менхетн, Квинс и Стејтн Ајленд. Проценетата населеност на градот за 2008 година достигнува 8,3 милиони жители,[2] и со површина од 790 km²,[3][4] Њујорк е најгусто населениот голем град во САД.[5] Населението во метрополитенската област Њујорк е исто така во најголем број во државата, со 18,8 милиони во област од 17.400 km².[6] Исто така, и пошироката област на Њујорк, која во 2008 година била дом на 22.155 милиони. Њујорк е основан како трговски центар од страна на Холанѓаните во 1624 година. Тогашното гратче било именувано Нов Амстердам се до 1664 година кога колонијата потпадна под контрола на Англија. Њујорк започнува да се смета за главен град на САД во периодот од 1785 се до 1790 година. Градот, како најголем од сите градови во САД, почнува да важи како таков од 1790 година.
  Многу области и културни знаменитости во градот се добро познати низ целиот свет. Статуата на слободата поздравувала милиониимигранти кои пристигнувале кон крајот на 19 и почетокот на 20 век. Волстрит во подолен Менхетн, е доминантен финансиски центар од периодот на Втората Светска Војна, и денес е седиште на Њујоршката берза. Градот е дом на некои од највисоките згради во светот.
  Њујорк е град во кој се родиле многу културни движења, како што се Харлемската Ренесанса во литературата и визуелната уметност,Апстрактниот експреонизам (исто познат како „Њујоршка школа“) во сликарството, хип-хопот, панкот, салсата, диското и Тин Пан Алеи во музиката, а претставува и дом на Бродвејскиот театар.
  Њујорк е претпознатлив меѓу градовите во САД, поради големата употреба на средства за масовен превоз, од кои поголемиот број функционираат 24 часови дневно, за да се задоволат потребите на преголемиот број на жители. Во 2005 година, во градот се зборувле преку 170 јазици, а 36% од населението во градот биле родени надвор од САД. Понекогаш именуван како „Градот што никогаш не спие“ Њујорк има и други прекари: „Главниот град на светот“, „Готам“ и „Големото јаболко“.

  NYC_Montage_8.jpg

  Сте патувале ли некогаш во С.А.Д. ?
  Како сте си поминале? Споделете слики од таму и импресии.
  Каде сте биле, во која држава, место, ии пак сте работеле?
  Добредојдени се и повеќе занимливости во врска со оваа држава.
   
  На red dragon, Gemini, КрисТина К. и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Поштенски кодТрадиционален кодСојузна државаГлавен градНајголем град
  AL Ala. Алабама Монтгомери Бирмингем
  AK AAA Аљаска Џуно Енкориџ
  AZ Ariz. Аризона Феникс Феникс
  AR Ark. Арканзас Литл Рок Литл Рок
  CA Calif. Калифорнија Сакраменто Лос Анџелес
  CO Colo. Колорадо Денвер Денвер
  CT Conn. Конектикат Хартфорд Бриџпорт
  DE Del. Делавер Довер Вилмингтон
  FL Fla. Флорида Талахеси Џексонвил
  GA Ga. Џорџија Атланта Атланта
  HI Hawaii Хаваи Хонолулу Хонолулу
  ID Idaho Ајдахо Бојзи Бојзи
  IL Ill. Илиноис Спрингфилд Чикаго
  IN Ind. Индијана Индијанаполис Индијанаполис
  IA Ia. Ајова Де Мојн Де Мојн
  KS Kan. или Kans. Канзас Топика Вичита
  KY Ky. Кентаки Франкфорт Луизвил
  LA La. Луизијана Батон Руж Њу Орлеанс
  ME Maine Мејн Огаста Портланд
  MD Md. Мериленд Анаполис Балтимор
  MA Mass. Масачусец Бостон Бостон
  MI Mich. Мичиген Ленсинг Детроит
  MN Minn. Минесота Сент Пол Минеаполис
  MS Miss. Мисисипи Џексон Џексон
  MO Mo. Мисури Џеферсон Сити Сент Луис
  MT Mont. Монтана Хелена Билингс
  NE Neb. Небраска Линколн Омаха
  NV Nev. Невада Карсон Сити Лас Вегас
  NH N.H. Њу Хемпшир Конкорд Манчестер
  NJ N.J. Њу Џерси Трентон Њуарк
  NM N.M. Њу Мексико Санта Фе Албакерки
  NY N.Y. Њујорк Олбени Њујорк
  NC N.C. Северна Каролина Рали Шарлот
  ND N.D. или N.Dak. Северна Дакота Бизмарк Фарго
  OH Ohio Охајо Колумбус Колумбус
  OK Okla. Оклахома Оклахома Сити Оклахома Сити
  OR Ore. или Oreg. Орегон Сејлем Портланд
  PA Pa. или Penna. Пенсилванија Харисбург Филаделфија
  RI R.I. Род Ајленд Провиденс Провиденс
  SC S.C. Јужна Каролина Колумбија Колумбија
  SD S.D. или S.Dak. Јужна Дакота Пјер Су Фолз
  TN Tenn. Тенеси Нешвил Мемфис
  TX Tex. или Texas Тексас Остин Хјустон
  UT Utah Јута Солт Лејк Сити Солт Лејк Сити
  VT Vt. Вермонт Монпеље Бурлингтон
  VA Va. Вирџинија Ричмонд Вирџинија Бич
  WA Wash. Вашингтон Олимпија Сиетл
  WV W.Va. Западна Вирџинија Чарлстон Чарлстон
  WI Wis. или Wisc. Висконсин Медисон Милвоки
  WY Wyo. Вајоминг Шајен Шајен
   
  На Ludi Maks и Hexasto им се допаѓа ова.
 3. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Сакам ваму :(
   
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Block Island, Rhode Island, мало совршено местенце. :cloud
  305308_1547923675241_1749542304_795174_681754161_n.jpg
  308619_1547922275206_1749542304_795168_436622565_n.jpg 319942_1547923395234_1749542304_795173_574515235_n.jpg 297482_1547905474786_1749542304_795147_1785849124_n.jpg 262182_1433746580885_1749542304_696755_3697401_n.jpg 267397_1433727100398_1749542304_696715_2071326_n.jpg 267397_1433727140399_1749542304_696716_52142_n.jpg 268133_1433729780465_1749542304_696720_3338001_n.jpg 283843_1433737100648_1749542304_696727_2446783_n.jpg 283843_1433737220651_1749542304_696730_2846964_n.jpg
   
  На КрисТина К., Hexasto, jovanKH2O и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Providence, Rhoide Island
  303267_1547929555388_1749542304_795195_999413129_n.jpg
  291958_1547935155528_1749542304_795218_1079714894_n.jpg 299963_1547934435510_1749542304_795213_1464849482_n.jpg 315701_1547930675416_1749542304_795200_2036018703_n.jpg 321641_1547931355433_1749542304_795202_1065612162_n.jpg 308940_1547934875521_1749542304_795216_971413159_n.jpg 304234_1547934755518_1749542304_795215_229849092_n.jpg
   
  На Hexasto и Selma им се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  New York New York :spin
  Time Square
  301600_1548730855420_1749542304_795780_1581478630_n.jpg
  299012_1548739015624_1749542304_795809_65746749_n.jpg 300042_1548732215454_1749542304_795784_1981942142_n.jpg 308495_1548718215104_1749542304_795756_516151960_n.jpg 309711_1548735815544_1749542304_795803_210300324_n.jpg 309712_1548713574988_1749542304_795742_868281800_n.jpg 313450_1548719895146_1749542304_795760_176587632_n.jpg 318348_1548715455035_1749542304_795749_1609691003_n.jpg 320167_1548713774993_1749542304_795743_446282839_n.jpg
   
  На WomanInRed, street_chic, Hexasto и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Manhatten и наоколу​
  Старо vs. Ново​
  294464_1547941835695_1749542304_795254_169159769_n.jpg
  Apple store​
  294776_1548115600039_1749542304_795400_792199399_n.jpg
  Каснати јаболка во име на Стив​
  308867_1548101719692_1749542304_795355_1126346116_n.jpg
  Оригинална трафика​
  309606_1548099599639_1749542304_795348_1136789848_n.jpg
  Ice cream truck​
  318605_1548110599914_1749542304_795388_614985737_n.jpg
  Frozen yogurt​
  307378_1548120480161_1749542304_795414_1894941456_n.jpg
  Fire department truck​
  313144_1559394121995_1749542304_802513_996744369_n.jpg
  Хе хехе хехехехе :trepka​
  307216_1548117400084_1749542304_795405_594682488_n.jpg
  Има уште многу, но доволно постирав... За крај, ПОЗДРАВ од мене! 308362_1559393641983_1749542304_802511_9942923_n.jpg
   
  На foREVer, КрисТина К., Jana и уште 5 други им се допаѓа ова.

Сподели: