Слобода

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не сум за аспсолутна слобода во било кое "подрачје".
Немам против ограничувањата во системот во кој живееме.
Некои ни се чинат неприфатливи,но што ли би се случило доколку нема ограничувања?
Не велам дека се што е поставено со одредени граници дека е исправно до апсолутизам но подобро е вака како што е.
Јас се чувствувам апсолутно слободна.
Не би дала ништо посебно за поголема слобода.
Слободата сами си ја креираме.
Затвореникот во идризово можеби би дал се за слободата,но дали при тоа ја сватил и "платил"за злочинот што го извршил.
Темава добро ако ја разбрав,е да напишеме што за нас значи слободата,дали теоретски или практично,сите имаме свој видик за она што за нас претставува слободата.
Да не го повторувам истото,јес да не реално но ова и за мене претставува вистинска слобода.

еден чичко, одамна покоен има споменато нешто...

You are governed, noted, registered, enrolled, taxed, stamped, measured, numbered, assessed, licensed, authorized, administrated, forbidden, reformed, corrected, punished, ransomed, exploited, monopolized, extorted, robbed, fined, harassed, tracked, judged, condemned....

а јас би прашал

...but yet you feel absolutely free?

Која е тајната?:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
You are governed, noted, registered, enrolled, taxed, stamped, measured, numbered, assessed, licensed, authorized, administrated, forbidden, reformed, corrected, punished, ransomed, exploited, monopolized, extorted, robbed, fined, harassed, tracked, judged, condemned....

...but yet you feel absolutely free.

Која е тајната?:)


Слободата на умот. Слободата за сопствен суд за нештата и околината. Слободата за размислување, фантазирање и креирањето. Слобода за волјата за живот и слобода на емоциите. Слобода на индивуализмот. Слободата која доаѓа и припаѓа токму внатре во човечкиот ум а не потекнува од, во и за околината.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and melpomena

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Слободата на умот. Слободата за сопствен суд за нештата и околината. Слободата за размислување, фантазирање и креирањето. Слобода за волјата за живот и слобода на емоциите. Слобода на индивуализмот. Слободата која доаѓа и припаѓа токму внатре во човечкиот ум а не потекнува од, во и за околината.


Oh, that freedom :)
Сето тоа во ред, но ако слободата на умот не е истовремено и слобода на дејствувањето, не знам за каква слобода станува збор.
Ако човек нема можност за влијание на банални работи како кога ќе стане за на работа, колку часа ќе работи и колку часа од таа работа работи за некој друг, тој може внатрешно да е слободен да замисли дека е нешто вакво -

359px-Jacques-Louis_David_-_The_Emperor_Napoleon_in_His_Study_at_the_Tuileries_-_Google_Art_Project.jpg


Но на крајот на денот ќе види дека не може да влијае на сите оние банални работи. Наполеон, а не може да оди до Лондон без виза.:kafe

Слободата која доаѓа и припаѓа токму внатре во човечкиот ум а не потекнува од, во и за околината

Интересно, ако се земе во предвид колкав дел од животот човек троши за сметка на нечиј интерес кој не е негов. Само во образовниот систем поминува дваесетина години со кои е условен за да може понатаму да обезбеди биолошки опстанок и репродукција. Слободен сум ама морам утре да станам во 06.00 за да стигнам на факс, да пазам да не го накурчам професорот пошто следи испит, да уплатам за ова и она, да ги испочитувам сите општествени конвенции за да `успеам`, да аплицирам на 1700 места за да некој се смилува да ме експлоатира, да плаќам пола од заработеното на даноци, да уплаќам пензиско пошто треба да се мисли на старос`...ако тоа е слобода, којзнае што е ропство.

Перспектива.
За мене слобода е можност за располагање со сопственото време (од кое се состои животот, освен за оние кои веруваат во раеви и пеколи) во што поголема мера и слобода на одлука како тоа време ќе биде употребено, за себе и за оние кои на човек нешто му значат во животот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: steppenwolf

the.boy

Истакнат Член
11 јуни 2013
68
72
318
41
Човек никогаш не може да биде потполно слободен, прочитав на книгата „О човековом роппству и слободи“ од Николај Берѓаев...
Толку ми се допадна, што ете одлучив да го споделам како сопствен ства во однос на слободата...
Препорачувам да ја прочитате книгата...
Страва! :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Ако посакам смрт за талибанците, дали е говор на омраза?
И американците посакуваат и донесуваат смрт кај талибанците веќе 13 години. Омраза ли е тоа?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ако посакам смрт за талибанците, дали е говор на омраза?
И американците посакуваат и донесуваат смрт кај талибанците веќе 13 години. Омраза ли е тоа?
Тебе очигледно ти треба малку да почнеш да разграничуваш што е слобода на говор, а што е говор на омраза. Некои поими нешто не ти се јасни.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Многу добро ги разликувам ,а слобода на говор е затворена тема па не можам да дадам мислење , така да не е до разграничувањето не се плаши ;)
Не се оптеретувај многу со мене ќе помислам дека сум ти станал опсесија ! ;)