1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Скулптури пред кои Ви застанува здивот

Дискусија во форумот 'Скулптура и архитектура' започната од lady_blue, 7 март 2012.

 1. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  image.jpg
   
  На Prashina и Pica pica им се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Мојсеј на Микеланџело:

  Michelangelo Moses 1.jpg Michelangelo Moses 2.jpg Michelangelo Moses 3.jpg
  Неговиот поглед полн со решителност и строгост, неговиот силен став кој како да наговестува дека секој момент ќе стане, неговата брада, драперијата... врвно мајсторство.

  Граѓаните на Калас на Роден:

  Auguste Rodin The Burghers of Calais 1.jpg Auguste Rodin The Burghers of Calais 2.jpg Auguste Rodin The Burghers of Calais 3.JPG Auguste Rodin The Burghers of Calais 4.jpg
  Грубо изделкани лица, парталави облеки, уморени погледи, меѓупростор на фигурите кој дава дополнително чувство на театралност... за дивење.

  Птицата во простор на Бранкуши:

  Constantin Brâncuși Bird in Space 1.jpg Constantin Brâncuși Bird in Space 2.jpg

  Начинот на кој успева да ја фати есенцијалната суштина на делото, а да го редуцира на минимализам е неверојатен. Тука се труди да го долови летот на птицата и поради тоа не се концентрира на атрибутите на самата птица. Едноставно прекрасно!
   
  На melpomena, Lena и Saladin им се допаѓа ова.
 3. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Мислителот

  image.jpg

  во вторава има нешто кое не се опишува.
  Скулптурите чинам пишуваат приказни без зборови


  image.jpg
   
  На 84 sk_Y ^_-, HAZARDER, melpomena и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Art-Sculpture-by-Unmask-34656.jpg
   
  На Tantara, 84 sk_Y ^_-, melpomena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,695
  [​IMG]
   
  На Tantara, Prashina и Pica pica им се допаѓа ова.
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
 7. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  [​IMG]
   
  На HAZARDER, Pica pica и Prashina им се допаѓа ова.
 8. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  541592_588643181290941_618942068765584307_n.jpg 1508589_588643171290942_7917189096116026966_n.jpg 10689764_588643214624271_6559320341424582018_n.jpg 10850313_588643264624266_1716549550041445113_n.jpg
   
  На Tantara и 84 sk_Y ^_- им се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Прв пат во живот видов ваква скулптура, мермер во комбинација со алжирски оникс (и мало делче малахит). Станува збор за скулптурата "Природата се открива себе си пред науката" на Ернест Баријас, која се наоѓа во музејот Орсеј во Париз.

  8.jpg

  Прво и основно, фустанот од оникс. Wow, неверојатно. Бојата е зачудувачка, линиите се прекрасни, како се вее низ нозете. Второ, наметката над главата. Мислиш е платненце некое, како ја држи со прстињата, како навистина да е тенка и лесна.
   
 10. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,695
  The emptiness of the soul...

  FB_IMG_1531673483765.jpg
   
  На Prashina и pozdrav eden topol им се допаѓа ова.

Сподели: