Секс - со или без заштита?

Anita Nikoloska

Староседелец
23 мај 2020
32
12
608
35
Тоа и е единствена намена во реалност. Сосема е ефикасно средство за спречување оплодување и тое е се.
Не знам од каде е наративот дека кондом штити од СПБ, најмногу што може е да намали ризик за незначителен процент. Како растегнат super thin латекс може да заштити од микронски вируси не е познато, нит логично.
Може кај некои бактерии кои се поголеми на микро левел ама и тоа е сомнително, настрана што квалитетот на кондомите кои се наоѓаат по фиром е сомнителен, како и на сите производи кои се увезуваат а се наменети за треоит свет.
Од биолошка гледна точка кондомите штитат и од полово премисли во болести околу 80% како:
-Бело прање
-ХПВ вирусот.
-Вагинална инфекција
-Папили на глава на пенис и сл.
Штитат од бременост 90%.
Доколку сте нови со партнер/партнерка користете заштита доколку сте повеќе од 6 месеци може но и не мора ама ако сака семејство.
Јас за да биди поубав сексот би препорачала Спирала таа е токсична за сперматозоидите па тие и умираат ама потребно е после секој секс однос миење со млека вода и благ шампон за да се исчистат и умрените сперматозоиди од вагината.
Спирала се менува еднаш на 6 месеци т.е 2 спирали годишно.
Доколку планирате семејство таа се вади после се става или одма по породувањето или по некое време.
Јас ја извадив пред година ипол кога останав прв пат бремена сега кога ќе одам за вториот пораѓај на 30 Јуни ќе ја ставам повторно после породувањето.
 

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
104
46
138
Од биолошка гледна точка кондомите штитат и од полово премисли во болести околу 80% како:
-Бело прање
-ХПВ вирусот.
-Вагинална инфекција
-Папили на глава на пенис и сл.
Штитат од бременост 90%.
Доколку сте нови со партнер/партнерка користете заштита доколку сте повеќе од 6 месеци може но и не мора ама ако сака семејство.
Јас за да биди поубав сексот би препорачала Спирала таа е токсична за сперматозоидите па тие и умираат ама потребно е после секој секс однос миење со млека вода и благ шампон за да се исчистат и умрените сперматозоиди од вагината.
Спирала се менува еднаш на 6 месеци т.е 2 спирали годишно.
Доколку планирате семејство таа се вади после се става или одма по породувањето или по некое време.
Јас ја извадив пред година ипол кога останав прв пат бремена сега кога ќе одам за вториот пораѓај на 30 Јуни ќе ја ставам повторно после породувањето.
Каква спирала имаше?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
104
46
138
Имав и јас таква и замисли, ја носев пет години
Сите ми велеа дека ми зараснала и дека ќе треба оперативно да ми ја вадат, но на среќа моја, испадна работата многу брза и лесна, немав ниту болка, ниту крварење...а после вадењето одма си останав бремена, непланирано.
Моабетов ми беше бидејќи се зачудив зошто само шест месеци за спирала, нели беше две години максимум носење ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

Anita Nikoloska

Староседелец
23 мај 2020
32
12
608
35
Имав и јас таква и замисли, ја носев пет години
Сите ми велеа дека ми зараснала и дека ќе треба оперативно да ми ја вадат, но на среќа моја, испадна работата многу брза и лесна, немав ниту болка, ниту крварење...а после вадењето одма си останав бремена, непланирано.
Моабетов ми беше бидејќи се зачудив зошто само шест месеци за спирала, нели беше две години максимум носење ?
Незнам мене гинекологот ми кажа дека дека на 6 месеци се менувала.
Досега сменив две лани во февруари се породив со првите две после останав пак бремена и сега кога ќе ме породување ќе им кажам да ми стават пак спирала.
 

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
104
46
138
Незнам мене гинекологот ми кажа дека дека на 6 месеци се менувала.
Досега сменив две лани во февруари се породив со првите две после останав пак бремена и сега кога ќе ме породување ќе им кажам да ми стават пак спирала.
Можеби дотогаш ќе биде пуштена во аптеките новата антибеби пилула за мажи....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Од биолошка гледна точка кондомите штитат и од полово премисли во болести околу 80% како:
-Бело прање
-ХПВ вирусот.
-Вагинална инфекција
-Папили на глава на пенис и сл.
Штитат од бременост 90%.
Доколку сте нови со партнер/партнерка користете заштита доколку сте повеќе од 6 месеци може но и не мора ама ако сака семејство.
Јас за да биди поубав сексот би препорачала Спирала таа е токсична за сперматозоидите па тие и умираат ама потребно е после секој секс однос миење со млека вода и благ шампон за да се исчистат и умрените сперматозоиди од вагината.
Спирала се менува еднаш на 6 месеци т.е 2 спирали годишно.
Доколку планирате семејство таа се вади после се става или одма по породувањето или по некое време.
Јас ја извадив пред година ипол кога останав прв пат бремена сега кога ќе одам за вториот пораѓај на 30 Јуни ќе ја ставам повторно после породувањето.

Латексот се тегне и отвара простор за микронските патогени да навлезат во организмот, кондомот не штити од СПБ само штити од бременост што не е малку но сепак треба да се знаат ограничувањата на таквиот вид контрацепција.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska