Секс - водење љубов

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Водење љубов од машка страна гледано е да имаш секс со некоја што ти се допаѓа и ги има сите работи од предигра и така натака додека секс како секс подразбирам денешниов израз "мување"
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheWarrior

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,420
1,153
Sheldon: I am aware of the way humans usually reproduce which is messy, unsanitary and based on living next to you for three years, involves loud and unnecessary appeals to a deity.
Penny: Oh, God.
Sheldon: Yes, exactly.
.......
некогаш постои разлика, некогаш не
но, во суштина, и едното и другото се сведуваат (или започнуваат, како сакате) на нагонот за репродукција :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: elizabetta and Saladin

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Постои разлика...итоа како бог и шевченко...како амди бајрам и шабан селиу...како скопско и водка....дефинитивно постои разлика. Разликата може да ја приметат само искусните, односно секој нов потег и секој поинаков гест, секој нов начин и стил на живот, секое експериментирање во областа на љубовта и сексот, ќе ви ги разграничи овие работи како магистрала и селски пат.
Уствари не се ни малку поврзани... сексот е потреба, а водењето љубов е уметност.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Абе водење љубов е секс кој се случува од љубов, ради љубов. А сексот може да биде и без љубов. (think)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood and Jericho

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Има разлика и таа разлика се чувствува. Јас со мојот партнер знам кога имаме секс, а кога чинот е водење љубов(барем јас така сум го поделила). Цело време ние имаме љубов еден за друг, но чинот знае да биде различен во различни околности. Некогаш е излив на страст и задоволување на потреба, а некогаш е тооолку понежно, поедноставно во позитивна смисла, но со многу повеќе чувства, повеќекратно изјавување на љубов без да се каже ниту еден збор.
 

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
Сексот си е секс и ништо друго освен тоа што си е - секс.
Мотивот(пред) и очекувањата(после) се одделни сегменти од целиот тој акт и не треба да се стават во иста средина на разгледување кога се разгледува зборчето секс. Додека пак водењето љубов е израз што ги разгледува мотивот и сексот како една целина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

iskra

Староседелец
21 октомври 2011
204
301
1,063
За секс на жената и се потребни чувства, а на мажот...само место.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor