Светот на гитарите-модели вредни за споменување

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Аха,значи сепак седма се штима на ( B)!? Верувам дека убаво би звучело.
Сега ми е малку касно,уствари ме мрзи,инаку ке пробав на гитарата да ја наштимам по истиот редослед,само што шеста како(b),петта(е)четврта(А),(де)..итн.Чисто ради проба да слушнам како звучи.
Ќе ти падне тензијата на вратот и после може да му наштетиш само. Или стави дебели жици ако пробуваш такво нешто (12-ки би биле тамам).
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Јас сум повеќе по фендерот.електричната ми е фендер стратокастер,имам две акустични,едната ми е мелодија од раните детски години,другата ми е фендер cd 60 црна верзија.Ама многу си ја сакам после жена ми,ма пред неа бре:D

Кажи ми што најмногу свириш,што најмногу ти прави кејф,или што ти е предизвик. :)
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Јас моментално сум во некоја блуз-рок фаза уфуран, пред тоа хард рок свирев повеке.
Сега доста често го користам луперот или нак трака со снимена тема ке си пуштиш и на нејзе соло мелодично импровозација.
Али таа опција на луперот што снима до 60 секунди е супер-како да свират двајца. Многу се популарни луперите сега тука.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Ќе ти падне тензијата на вратот и после може да му наштетиш само. Или стави дебели жици ако пробуваш такво нешто (12-ки би биле тамам).
Ама не разбирам,зошто би ми паднала тензијата на вратот?Па јас само ке ја спуштам една октава долно (бе)немам потреба да ка кревам!?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ама не разбирам,зошто би ми паднала тензијата на вратот?Па јас само ке ја спуштам една октава долно (бе)немам потреба да ка кревам!?
Треба да спуштиш по два ипол степени и зависно од тоа какви жици имаш (јас со осмици дебелина нема шанси ни да помислам на тоа) и со тоа го намалуваш притисокот што жиците го прават на вратот. Ако имаш електрична со тремоло може да треба и тремоло барот да го креваш после затоа што ќе изгуби притисок. :) На акустична како што намалуваш тензија на вратот може да ти се искриви малку и да треба после и вратот да го штимаш. Јас не би те советувал да правиш таква работа. Највеќе од Е-А да симнеш на B-E колку да осетиш некоја разлика.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Јас моментално сум во некоја блуз-рок фаза уфуран, пред тоа хард рок свирев повеке.
Сега доста често го користам луперот или нак трака со снимена тема ке си пуштиш и на нејзе соло мелодично импровозација.
Али таа опција на луперот што снима до 60 секунди е супер-како да свират двајца. Многу се популарни луперите сега тука.
Во денешно време нема што нема,почетниците имаат можност се и сешто да научат баз многу мачење околу тоа.Еве и кај тебе е присутно тоа со луперите.Ти си во америка,така ли?
Зошто јас за технологијата со лупери кај нас не сум слушнал дека воопшто постои.
И јас сум по хард рокот повеке,но голем предизвик ми е Астуриас од Исак Албениз.Ако не си ја слушнал,преслушај ја и ако ти прават кејф брзините и исчашеното свирење,таа е права ствар.Јас двата дела безгрешно ги свирам,третиот ми е 60% а последниот уште сум на почеток.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Дејви

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Ех,ако така викаш тогаш несакам да ризикувам.Зошто свириш на осмица,за акустична гитара препорачлива е десетка.Јас еднаш ставив осмица,и добив некој ептен за никаде звук и одма ги извадив,и си купив десетка.
На електричната имам осмица.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ех,ако така викаш тогаш несакам да ризикувам.Зошто свириш на осмица,за акустична гитара препорачлива е десетка.Јас еднаш ставив осмица,и добив некој ептен за никаде звук и одма ги извадив,и си купив десетка.
На електричната имам осмица.
На електрична свирам осмица, акустика деветки и десетки зависи што ќе најдам.
Абе види, ако имаш слободно време да поправаш после тоа слободно пробај си :) Јас не препорачувам оти ем звучат многу лабаво жиците ем не се направени за таков штим и после 3 степени нема ни да добиваш чисти тонови туку ќе ти бегаат по 50-60 центи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Треба да спуштиш по два ипол степени и зависно од тоа какви жици имаш (јас со осмици дебелина нема шанси ни да помислам на тоа) и со тоа го намалуваш притисокот што жиците го прават на вратот. Ако имаш електрична со тремоло може да треба и тремоло барот да го креваш после затоа што ќе изгуби притисок. :) На акустична како што намалуваш тензија на вратот

На електрична свирам осмица, акустика деветки и десетки зависи што ќе најдам.
Абе види, ако имаш слободно време да поправаш после тоа слободно пробај си :) Јас не препорачувам оти ем звучат многу лабаво жиците ем не се направени за таков штим и после 3 степени нема ни да добиваш чисти тонови туку ќе ти бегаат по 50-60 центи.
Ти си во право.
Веќе размислив и сфатив дека нема да добијам никаков квалитет на звукот,ќе биде претерано ниско.И жиците само ќе се судираат една со друга и ништо од тоновите.