Сакам да кажам/Сакам да прашам

malecka

Староседелец
3 април 2013
66
40
1,028
СДК, психички попуштив. Последниве 3 дена имам спиено 4 саати и јадено 2 пати. Ми се повраќа, лошо ми е. Сакам да биде со мене, да ми се јави, да има време за мене. Сите колеги од работа приметија дека има нешто меѓу мене и него и се осеќам ко ѓубре.
После сум на работа 3 смена , он е сега 2 , ќе го видам сигурно , а толку ми е лошо, шминката не покрива колку ми е лошо, емоционално паднав скроз.

Господ нека ми е на помош, не можам јас ништо на сила......е тоа боли, јас се тргам на страна само за он да си ги среди мислите у глава , а јас цркнав буквално. Да тибам и љубов со колега и чувства.
Уф, ај да се напијам апчиња за смирување, лошо се осеќам, многу лошо, не му посакувам на никој да биде у моја кожа.
 

Arlandria

Нов член
9 јануари 2018
3
1
1
26
Здраво :)
Пред некое време го гледав на телевизија прилогот за дедото и баба кои живеат со две близначиња а немаат пари ни да ги нахранат а за облека да не зборуваме. Свесна за тоа и дека тие не се единствено такво семејство решив да пробам некако да помогнам. Направив кампања на GoFundMe, каде што ја објаснив мојата идеа и сите што сте заинтересирани можете да помогнете со тоа што ќе донирате или пак ако не сте во можност да донирате пари, може да го споделите линкот по социјални мрежи и така да помогнете. Доколку некој сака да ми се придружи и да помогне на било кој друг начин, со донирање на мал дел од вашето време за купување на производи или пакување и делење, ако се соберат доволно пари, ќе ви бидам многу благодарна.

Ова е линкот на кој што може подетално да прочитате и да донирате
https://www.gofundme.com/actions-not-words
Ви благодарам :inlove:
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Деца 15 години надвор носат ножеви за да се курчат при тепачки. Дали ако дознаат нивните со ножот ќе им направат трето око??
#ПрашањаКоиМеМачат
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Деца 15 години надвор носат ножеви за да се курчат при тепачки. Дали ако дознаат нивните со ножот ќе им направат трето око??
#ПрашањаКоиМеМачат
Ваков тип на деликвенти коишто самостално се воспитувале,толку успеале да се воспитат,и не е на одмет полнење на затворите со истите.
А шта се тиче "нивните"би требало бетер да се тие!
Зборо е зошто навремено не реагирале,и спречиле секаков вид навика на нејзините деца,или пак воопшто не се замарале со самите нив,а тие успеале само тоа да го научат!
Ситуацијава во кои што се наоѓат таквите личности може да се каже дека имаат недоататок на внимание!
Со неговата деликвентност сака да го покаже неговото лице,за да биде прифатен од околината,без да знае дека тоа му носи обратен ефект!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Ваков тип на деликвенти коишто самостално се воспитувале,толку успеале да се воспитат,и не е на одмет полнење на затворите со истите.
А шта се тиче "нивните"би требало бетер да се тие!
Зборо е зошто навремено не реагирале,и спречиле секаков вид навика на нејзините деца,или пак воопшто не се замарале со самите нив,а тие успеале само тоа да го научат!
Ситуацијава во кои што се наоѓат таквите личности може да се каже дека имаат недоататок на внимание!
Со неговата деликвентност сака да го покаже неговото лице,за да биде прифатен од околината,без да знае дека тоа му носи обратен ефект!

A sho ce recis za instituciite sto ne prezemaat nisto okolu delikventite. Odnosno imav slucaj vo klas kade sekoj den bese maltretirano deteto, tepano i navreduvano i posle nekoe vreme pocna da nosi nozh, za da se odbrani demek ili da se pocuvstvuva pobezbeden na skolo. I znaes so se sluci otkako doznaa deka nosi noz? Go etiketiraat kako najlos delikvent i ne zemaa vo obzir so sekoj den bese tepan i navreduvan, tuku nozot so go nosel.

Ne vikam deka nema delikventi ama ima sekakvi lujge i se i seshto doziveale. I pak kje recam instituciite treba da prezemaat merki i toa merki so ce go zaprat ili da bidam realen znacitelno da go namalat nasilstvoto.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Makedonec

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
A sho ce recis za instituciite sto ne prezemaat nisto okolu delikventite. Odnosno imav slucaj vo klas kade sekoj den bese maltretirano deteto, tepano i navreduvano i posle nekoe vreme pocna da nosi nozh, za da se odbrani demek ili da se pocuvstvuva pobezbeden na skolo. I znaes so se sluci otkako doznaa deka nosi noz? Go etiketiraat kako najlos delikvent i ne zemaa vo obzir so sekoj den bese tepan i navreduvan, tuku nozot so go nosel.

Ne vikam deka nema delikventi ama ima sekakvi lujge i se i seshto doziveale. I pak kje recam instituciite treba da prezemaat merki i toa merki so ce go zaprat ili da bidam realen znacitelno da go namalat nasilstvoto.
Тоа што ти кажуваш е другата,или би рекол мрачната страна на истите!
Самоодбраната неможешда ја класифицираш како"курчење"со нож на деца со 15годишна возраст!
Сведоци сме сите ние на случки од ваков карактер каков што ти кажа,ако не ист,барем сличен случај,каде што сите сме знаеле дека детето во ташната поседува нож или нешто слично,а сепак сите сме ќутеле и не сме го пријавеле!

Саоодбраната е едно,курчењето е друга ствар!
Оние што се курчат по улици,знаа да посегнат со ист интензитет и по своите родители!А тие не сакат благовремено да го пријават зошто се срамат од комшиите и од другите,па макар и секојдневни тортури трпеле врз себе,а со тоа НЕпријавување прават само уште поголем деликвент од нејзинотот дете!
Така е,институциите се тие што треба да се грижат за безбедност на граѓаните,но и кај нив се случуват пропусти,од кога ќе се случи најлошото(убиство)тек тогаш реагират!
Добро би било секој од нас што познава вакви "дечишта",да го пријави во полиција,и таму ќе преземет соодветни мерки за да го средат...тогаш и родителот на самото дете ќе ти биде благодарен!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dorina and Makedonec