Сакам да кажам/Сакам да прашам

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Јас сакам да правам моабет, само без навреди и перење, ама не ми се дозволува.
А кај ти тоа гледаше дека мене ми го переле мозокот??
Па да не ти го испрале друго ќе кажуваше. А и ако сакаш без навреди тогаш прво ти види што пиша.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Помина една недела. Светот не застана, продложи да се врти. Ништо друго не е сменето, продолживме сите понатаму со животот. Речиси како ништо да не се случило. Продолживме да одиме на работа, продолживме да се гледаме со луѓе, да искачаме, да јадеме/пиеме, да уживаме, да живееме. А ти си сега само сеќавање. Пред 9 дена дена се будеше со нас, јадеше/пиеше со нас, збореше со нас, се радуваше/тагување со нас, живееше со нас. А сега си само.... само... само сеќавање. Ако утре ја удрам посилно главата и ја изгубам меморијата, нема да бидеш ни сеќавање. Исто како да не си постоела. Фак.... очекувам секое утро да ме разбудиш за наработа. Очекувам дека кога ќе се вратам од работа и кога ќе почнам да си ги собувам чевлите, да те чујам како прашуваш дали тоа сум јас. И како да си ми направила кој знае каква услуга со најголемо задоволство да ми кажеш дека си ја отклучала влезната врата зошто си ме очекувала сега да си дојдам дома. Да не се малтретирам да вадам клуч. Очекувам кога седам во кујна со лаптопот и продолжувам да си го живеам животот и да ги правам истите работи што секогаш ги правам, ти да влезеш поспана и да си направиш кафе, да се расониш. Очекувам кога е време за ручек да ја наместиш масата, зошто ти е кејф. Очекувам кога ручаме да седиш до нас и уз јадењето да коментираш што има на телевизијата. Очекувам да ме искараш кога ќе го уклучам бојлерот. Очекувам на искачање од дома да ми довикнеш да се облечам убаво зошто надвор било студено. И сега очекувам ако влезам во дневната, да те најдам како спиеш на софата. Но знам дека ако ја отворам вратата, ќе видам запалено светло и празна просторија.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Шо убав потенцијал имав ко бев помал... се замислував како некој директор ко филмот оној со Ди Каприо како се викаше.. Wolf of wall street??! А сеа шо човечка креатура станав.... ://
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Волку квалитетна програма на сител не сум гледал од времето кога Амди викаше "Ја сум за тебе кока кола" и "Ти си пола човек пола ништо".
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Ти фали Јосип Броз Тито? :p

Него сега слушнав, драма у Прилепу, :franticнекој лик го чувал лешот од сестра си година дена во кревет и го прскал со дезодоранс за да се замаскира смрдеата и тек сега некој пријавил и го однеле лешот а ликот останал на слобода!? Потсетува на филмот Психо троа а освен тоа најбизарен настан уште од пред 5-6 години кога некоја бабетина-канибал во село Оризари го спакувала сина си во фрижидер...

@Struggler , @LittleButterfly знаете нешто повеќе за настанов, се шират муабети некакви?
И двајцата биле ментално заостанати личности...Немале никој околу себе, мајка татко починати...роднини немале...па се гледале сами...
Мислам дека свесно за да зема социјална помош типот не ја чувал не му е толку голем капацитетот...мое лично мислење е дека ја чувал можеби зашто ја чувствувал како сигурност, да не биде сам...не знам, кој знае што му се мота низ глава на такви ликови...Во секој случај морбидно...