Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Каков снег не заебавајте, убаво изгледа снежна покривка и сето тоа, посебно пошто ги покрива срањата по улици, ама Хунзистан е крајно неспремен за повеќе од 20цм снег. Со пола метро ќе избијат нереди, тенкиот слој на цивилизираност скроз ќе избледне и рајата ќе се врати во анимален стадиум и ќе почне со канибализам.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,328
3,017
1,133
Кога твоето отсуство е секојдневие, моето присуство е измачување. Прецртувајќи ги деновите на календарот на животот, помислата на твојот лик ме наежува.
Ценејќи ја логиката на реалност, ја усмртувам желбата на постоење. И болката преминува во болештија како неизбежност. Повторно немир кој и мртвите ги буди, повторно твојата присутност во воздухот и твојот мирис во ноздрвите. Појави се, барем во сонот, појави се да те видам. Каменот пука под тежината на зборот. Колку ли километражни мисли ќе ти посветам, колку ли солзи ќе ти изсолзам за да те убијам во себе. Додека спомените роварат како кртови, јас се надевам дека ќе ти ја здогледам контурата и ќе ти речам дека секогаш и неизмерно ќе те чекам да те прегрнам. Од соништа ќе ти сплетам венец да те закитам во белината на денот и во светлината на ноќта. Земи го моево лудило по тебе, однеси го, однесиме во безкрајна далечина. Подари ми насмевка и сила да можам да живеам без тебе. Те молам...
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,132
1,133
Добρо не е феρ навистина!
Да не е семето на нашиот татκо нема да не има..
А баш нему κаκо "посилниот" пол му се пρефρла сета вина, тој највеќе собиρа во себе иаκо не изκажува, и тој саκа κаκо што може мајκа да саκа ама неговиот ден ДЕНОТ НА ТАТΚОТО не се слави κаκо денот ма мајκата..
За него нема по вести, чуда..
За него нема завитκана κолеκција или κρавата на излог за поκлон..
Да не беше ФЕЈСБУΚОТ ја ниκогаш немаше да знам деκа 03.01. Е денот на татκото..
Гρеота .. ;(
Татκото најпоќе те саκам! (hug)
 
  • Like
Реакции: Makedonec and diva orhideja

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Добρо не е феρ навистина!
Да не е семето на нашиот татκо нема да не има..
А баш нему κаκо "посилниот" пол му се пρефρла сета вина, тој највеќе собиρа во себе иаκо не изκажува, и тој саκа κаκо што може мајκа да саκа ама неговиот ден ДЕНОТ НА ТАТΚОТО не се слави κаκо денот ма мајκата..
За него нема по вести, чуда..
За него нема завитκана κолеκција или κρавата на излог за поκлон..
Да не беше ФЕЈСБУΚОТ ја ниκогаш немаше да знам деκа 03.01. Е денот на татκото..
Гρеота .. ;(
Татκото најпоќе те саκам! (hug)
Можеби ти си првата дама која го признала ова.
 
  • Like
Реакции: ●Untouchable°

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Добρо не е феρ навистина!
Да не е семето на нашиот татκо нема да не има..
А баш нему κаκо "посилниот" пол му се пρефρла сета вина, тој највеќе собиρа во себе иаκо не изκажува, и тој саκа κаκо што може мајκа да саκа ама неговиот ден ДЕНОТ НА ТАТΚОТО не се слави κаκо денот ма мајκата..
За него нема по вести, чуда..
За него нема завитκана κолеκција или κρавата на излог за поκлон..
Да не беше ФЕЈСБУΚОТ ја ниκогаш немаше да знам деκа 03.01. Е денот на татκото..
Гρеота .. ;(
Татκото најпоќе те саκам! (hug)
А каде е ден на таткото во јануари? Јас колку шо знам е или во јуни (во америките) или во септември (кај нас). Башка ми се чини дека таму кај шо слават ден на мајката, соодветно си слават и ден на таткото. А 8 март не е ден на мајката, туку на жената, сосема друг празник и со поинакво значење...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Денот на таткото кај нас се слави секоја втора недела во Септември, и во секоја држава е различно. Во Шпанија се слави на 19 март, во Германија го слават кога ќе им текне(ко кај нас денот на дрвото), во САД варира во однос на тоа на кој датум се паѓа третата недела во јуни, за другите држави не знам, ама за мене ова е чиста глупост, исто со и денот на мајката... Во Македонија денот на жената и денот на мајката се слават на ист ден и затоа настануваат вакви збунки, но во право е @lady_blue дека тоа се два тотално различни празници. Еве неколку датуми кога се слави денот на мајката во земјите од светот: САД - секоја втора недела од мај; Шпанија - секоја прва недела од мај; Замислете овој ден го слават и во Сирија, Ирак, Иран на 20 март, иронично нели? :)
Во однос на прославувањето на денот на жената на 8-ми март, рака на срце ништо лошо немам да кажам, бидејќи има историски настан кој се прославува на тој ден, и кој е многу важен за жената - сите знаеме што всушност е, да не пишувам сега истории тука, ама во однос на денот на таткото и денот на мајката...абе поголема американска глупост немам видено. Дури и да читаш во објаснувањето зошто се слави денот на таткото, знаеш зошто вика? „За да се надополни празнината која останува со славењњето на денот на мајката.“ Добри сте, добри, демократи едни!
 
  • Like
Реакции: Electra and lady_blue

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Денот на овој, денот на оној, абе ич не ми е гајле не се замарам со такви глупости. Да не бил таткото вика немало да не има :patos
Па и мајка ти да не сакала да те роди немало да те има. Американци едни.
Еве утре е мој ден, купете ми нешто. :zelen
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Денот на овој, денот на оној, абе ич не ми е гајле не се замарам со такви глупости. Да не бил таткото вика немало да не има :patos
Па и мајка ти да не сакала да те роди немало да те има. Американци едни.
Еве утре е мој ден, купете ми нешто. :zelen
Јас ќе ти купам, еден поголем чекич за по глава да те удрам, токмак...:patos