Сакам да кажам/Сакам да прашам

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
sega e 300 den. Izborot e toj kako sto pisaa, ama cenata ja krenaa malce.
Хммм, се двоумам сега. Не верувам дека ќе читнам повеќе од 2-3 книги во месецот, па не знам дали ми се исплати зачленување. А баш разгледав по странине мојакнига/најдникнига/ислично и гледам доста книгички од тие автори ги има и као демек сега се на попуст (горе-доле повеќето се по 150 ден.). Реално, поисплатливо е да си ги купи човек. (wasntme) Ај ќе размислам...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Хммм, се двоумам сега. Не верувам дека ќе читнам повеќе од 2-3 книги во месецот, па не знам дали ми се исплати зачленување. А баш разгледав по странине мојакнига/најдникнига/ислично и гледам доста книгички од тие автори ги има и као демек сега се на попуст (горе-доле повеќето се по 150 ден.). Реално, поисплатливо е да си ги купи човек. (wasntme) Ај ќе размислам...
На долгорочен план се исплати, земено ако читаш 3 во месецот у просек, а со кеш стоиш слабо. Изборот со тек на време ќе увидиш дека е поскромен освен ако не се здружиш со теткиците таму (некои се ок, ама некои се ни орев да не им земеш од рацете) и ќе ти ја отворат т.н. „заборавената зона“ книги кои во првиот случај ги немаат за издавање демек. Еден од начините да им се пикнеш под кожа е да бидеш редовна со враќањето и да ја искоментираш вратената книга. But it takes time however. Мене ме чинеше 3 месеци експериенс. А имаш и полугодишни зачленувања ако си нешо ептен ни за ваму ни за таму. Ако имаш слободно време иди, не те чини многу а се исплати на долгорочен план.
 
  • Like
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Денес не ми е нешто баш нај денот. Си викам, убаво е времето, сабота е, ќе тркнам 2-3 работи да завршам во близина. Прво, ае низ Бебел да видам што има, ова-она, океј, ништо посебно. После тоа отидов до сервис да се распрашам колку ќе ми кошта нова тастатура за лаптоп/чистење/форматирање/цакум-пакум средување... затворено. На крај, ајде до библиотека да се зачленам, имаше 3-4 луѓе пред мене, културно си почекав да завршат и на крајот прашав и ми рекоа, ајде дојди во понеделник со слика и лична и размисли дали сакаш годишна или полугодишна. Доооооообро, ае ќе дојдам.
Иначе, годишна е 300, полугодишна е 200. И треба и слика. Е сега малце ме замисли зошто кога ме праша и и кажав какви книги (одприлика) сакам, ме гледаше 3-5 секунди и ми рече, ај размисли дали сакаш годишна. Како суптилно да сакаше да ме премисли. Nvm, а 200, а 300, нема голема разлика.
Идам да се опуштам со филм и пица.
 
  • Like
Реакции: Trajche and Saladin

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,683
3,863
1,183
После тоа отидов до сервис да се распрашам колку ќе ми кошта нова тастатура за лаптоп/чистење/форматирање/цакум-пакум средување... затворено.
Најмалку 1500+ за тастатура .. сето комплет може околу 2200 - 2500 да те фати. Не би препорачал да купуваш тастатура.
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
СДК Не знам дали мене нешто ми фале или на луѓето, ама претераа со она нашето малецконо од пинкови ѕвзеди. Океј, разбирам може детето убаво пее (ствар на укус :rolleyes:) ама толку да се воздига и да се праве голема од цела работа, па мислам Тоше толку не го величеа како него што го величат. Разбирам, од Македонија е, јее ајде да навиваме за него, ама до толку да се форсира не чини. Значи не пее ништо подобро од другите деца на негова возраст, а да се величе како да е Марко Чаласан мислам дека е толку многу ниско. Мене ми е чудно како Марко не е главна тема и нашата гордост (детето е генијалец), а ова детево на кое гласот допрва ќе му се менува и испеало две три песни на телевизија било нашата гордост? :rolleyes: Ох, моја чудесна Македонијо.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,492
14,405
1,683
во светот на бајките
СДК Не знам дали мене нешто ми фале или на луѓето, ама претераа со она нашето малецконо од пинкови ѕвзеди. Океј, разбирам може детето убаво пее (ствар на укус :rolleyes:) ама толку да се воздига и да се праве голема од цела работа, па мислам Тоше толку не го величеа како него што го величат. Разбирам, од Македонија е, јее ајде да навиваме за него, ама до толку да се форсира не чини. Значи не пее ништо подобро од другите деца на негова возраст, а да се величе како да е Марко Чаласан мислам дека е толку многу ниско. Мене ми е чудно како Марко не е главна тема и нашата гордост (детето е генијалец), а ова детево на кое гласот допрва ќе му се менува и испеало две три песни на телевизија било нашата гордост? :rolleyes: Ох, моја чудесна Македонијо.
Не делиме исто мислење.
Детето е стварно талентирано,мене ми е драго да чујам за сите тие таленти посебно за дете што е од кај нас. Секоја ѕвездичка си има место под ова небо.Кога тогаш ќе му се укаже шанса да блесне во сиот свој сјај.