1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Романите на МирЈам

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од FallenAngel, 9 април 2013.

1. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,620
    Тоа и ми беше поентата. Спаркс да речеме сеа да го гледам е ништо повеќе од филмски сценарист. Мир-Јам книгите ми се убитачно евтини како оние што излегуваа љубичи во женско списание.

На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Farfalla

Farfalla Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    455
    Допаѓања:
    1,012
    Некогаш е во ред да прочиташ по некоја лимонатка. Ама понекогаш.
    Направив грев и еднаш од досада почнав да ја читам Кинсела. Дваесет страни и не можев веќе да издржам. Како да се наоѓав во некој ефтин филм, каде нели, се се врти околу облеката.
    Од МирЈам имам прочитано една книга, односно третина книга. Да не се повторувам, доживувањето ми беше како погоре спомнатото.
    Муабетот ми е, арно е некогаш да прочиташ, затоа што не ти треба концентрација за нив, ама да се воодушевуваш...? Греота е.
    Лично, дури и на плажа јас го сакам Достоевски.

На Luckky и Saladin им се допаѓа ова.
  3. FallenAngel

FallenAngel Староседелец

Зачленет на:
    5 декември 2012
    Мислења:
    601
    Допаѓања:
    401
    Ете некој кој ме разбира :) Овие книги се за чувствителни луѓе, кои знаат да се соживеат со нив. :)

На Nightmare_f му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Дали нас не нарече нечуствителни?
    Ако само ти кажам дека на „Порака во шише“ од Николас Спаркс. Патем клише драма, бев пред плачење, тоа ме прави нечувствителен?
    Хм.... На Мадам Тисо имам плачено кога чекаше Марија дали ќе го прочитаат нејзиното име...
    Ако не ни се допаѓа нејзиниот стил - тоа не не прави нечувствителни.

На Saladin и Aleksis им се допаѓа ова.
  5. FallenAngel

FallenAngel Староседелец

Зачленет на:
    5 декември 2012
    Мислења:
    601
    Допаѓања:
    401
    Не. Само сакав да кажам дека такви судбини што доживуваат главните ликови во романите и нивните постапки или ги прифаќаш и се соживуваш или не. И да се разбереме оваа литература не е единствена што ја читам. Читам и трилери, документарни книги, но ете и овакви романи.
    И да се пофалам, имав можност Грех њене Мајке да ја добијам од 1977 година бидејки само таа и останала на баба а другите ги докупив.

6. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Јас не негирав дека читаш друга литература. Само мислам дека за неколку години ќе правиме друг муабет за МирЈам.

7. FallenAngel

FallenAngel Староседелец

Зачленет на:
    5 декември 2012
    Мислења:
    601
    Допаѓања:
    401
    Оти ?

8. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Ќе ти се развие шљивот за препознавање добар наратор и лош наратор.

На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Лично, не ми се допаѓа. Имам прочитано две книги од неа, со цел да имам пошироко портфолио на кое ќе можам да донесам заклучок за некој стил. Но запрев на две. Простете на израз, ама книгите ми блах. Го немаат оној фактор да те натераат да размислуваш на дадена тема , поставена во книгата, или воопшто да седнеш од мерак пак да препрочиташ некои страни што ти оставиле впечаток. Секој писател може да ти создаде приказна но не и секој може да те натера да ја доживееш истата.

На Saladin и Lena им се допаѓа ова.
  10. Stojne

Stojne Староседелец

Зачленет на:
    29 јануари 2015
    Мислења:
    378
    Допаѓања:
    126
    Од Мирјам ги прочитав ,,Непобедливо срце“ и ,,Гревот на нејзината мајка“.Сега го гледам филмот ,,Ранетиот орел“.Книгите се подобри од филмот.

Сподели: