1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Романите на МирЈам

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од FallenAngel, 9 април 2013.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Тоа и ми беше поентата. Спаркс да речеме сеа да го гледам е ништо повеќе од филмски сценарист. Мир-Јам книгите ми се убитачно евтини како оние што излегуваа љубичи во женско списание.
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Некогаш е во ред да прочиташ по некоја лимонатка. Ама понекогаш.
  Направив грев и еднаш од досада почнав да ја читам Кинсела. Дваесет страни и не можев веќе да издржам. Како да се наоѓав во некој ефтин филм, каде нели, се се врти околу облеката.
  Од МирЈам имам прочитано една книга, односно третина книга. Да не се повторувам, доживувањето ми беше како погоре спомнатото.
  Муабетот ми е, арно е некогаш да прочиташ, затоа што не ти треба концентрација за нив, ама да се воодушевуваш...? Греота е.
  Лично, дури и на плажа јас го сакам Достоевски.
   
  На Luckky и Saladin им се допаѓа ова.
 3. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Ете некој кој ме разбира :) Овие книги се за чувствителни луѓе, кои знаат да се соживеат со нив. :)
   
  На Nightmare_f му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Дали нас не нарече нечуствителни?
  Ако само ти кажам дека на „Порака во шише“ од Николас Спаркс. Патем клише драма, бев пред плачење, тоа ме прави нечувствителен?
  Хм.... На Мадам Тисо имам плачено кога чекаше Марија дали ќе го прочитаат нејзиното име...
  Ако не ни се допаѓа нејзиниот стил - тоа не не прави нечувствителни.
   
  На Saladin и Aleksis им се допаѓа ова.
 5. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Не. Само сакав да кажам дека такви судбини што доживуваат главните ликови во романите и нивните постапки или ги прифаќаш и се соживуваш или не. И да се разбереме оваа литература не е единствена што ја читам. Читам и трилери, документарни книги, но ете и овакви романи.
  И да се пофалам, имав можност Грех њене Мајке да ја добијам од 1977 година бидејки само таа и останала на баба а другите ги докупив.
   
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Јас не негирав дека читаш друга литература. Само мислам дека за неколку години ќе правиме друг муабет за МирЈам.
   
 7. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Оти ?
   
 8. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Ќе ти се развие шљивот за препознавање добар наратор и лош наратор.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Лично, не ми се допаѓа. Имам прочитано две книги од неа, со цел да имам пошироко портфолио на кое ќе можам да донесам заклучок за некој стил. Но запрев на две. Простете на израз, ама книгите ми блах. Го немаат оној фактор да те натераат да размислуваш на дадена тема , поставена во книгата, или воопшто да седнеш од мерак пак да препрочиташ некои страни што ти оставиле впечаток. Секој писател може да ти создаде приказна но не и секој може да те натера да ја доживееш истата.
   
  На Saladin и Lena им се допаѓа ова.
 10. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Од Мирјам ги прочитав ,,Непобедливо срце“ и ,,Гревот на нејзината мајка“.Сега го гледам филмот ,,Ранетиот орел“.Книгите се подобри од филмот.
   

Сподели: