Реинкарнација

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Еден од најрелевантните аспекти на хиндуизмот е верување во законот на карма, што значи "дејство" според кој единката се здобива со заслуги (пунја) или незаслуги (папа) за секое дејство што го презема. Рамнотежата меѓу пунја и папа, стекнати во текот на целото постоење на личноста, ќе го одреди квалитетот на животот потоа.

Кармата со која се раѓа секоја единка е резултат на наследните тенденции од претходните животи. Крајната цел на секое човечко суштество е да избега од тој бесконечен циклус на раѓање и умирање, што се постигнува со живот полн со позитивни дејства, со сознанија и со религиозна посветеност.

Дали се сложувате со ова верување на хиндуизмот за постоењето на кармата?

Се на се, додека правиш позитивни и добронамерни дејства во животот, токму таква ќе ти биде кармата, и обратно. На некој начин, кармата е вага која ги мери добрите и злобните акции на индивидуата и спореведува санкции.

Дали верувате дека постои карма? Како би ја дефинирале вие?
Дали сепак не постои карма, само случајности во животот?

Дали кармата има домино ефект? Можеби, кармата се пренесува од генерација на генерација. Со првото негативно/позитивно дејство направено во историјата на човештвото започнува кармата и предизвикува да се случи следното негативно/позитивно дејство.

Дали сметате дека кармата на една индивидуа влијае врз кармата на друга?
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Не верувам во карма, реинкарнација или било што од тој тип. Едноставно верувам дека животот треба да се живее најдобро што се може и умее, откога ќе умреш џабе е.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
А што е душа?

Се е до мозокот. Секое чувство, секоја реакција, секоја одлука итн итн. Во организмот има енергија која се поврзува до мозокот и сите органи и делови во него. Кога ќе умре човекот, таа енергија згаснува. Слично како, кога ќе цркне компјутер, нема повеќе енергија во него. Нешто фатално се расипува и не може повеќе да работи. Така е и со човекот. Нема душа, не иде никаде ништо, едноставно останува телото и потоа и него го снемува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Верувам во реинкарнација,зашто верувам дека душата е вечна не умира.
Или за кармата,каква ти е кармата таков си и ти.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Верувам во реинкарнација,зашто верувам дека душата е вечна не умира.
Или за кармата,каква ти е кармата таков си и ти.
Прилично сум сигурен дека си ги смешала карма со аура или што и да е...битно не е карма тоа што го мислиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: foREVer

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А те молам одговоти ми што е карма,па да видиме што сум смешала.
Според она што јас сум го читал за источните верувања (онака накратко ќе ти одговорам само), кармата е нешто како енергија која делува како казна и награда од твојот живот или животот на твоите предци. Пример ако ти некого го „згазиш“ под себе, кармата ќе ти врати за тоа дело со иста мера, ако не тебе тогаш на твоите потомци. Ако направиш добро дело, ќе те награди со добро дело тебе или твоите потомци.
Не гледам како кармата е поврзана со карактерот.
 

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Според она што јас сум го читал за источните верувања (онака накратко ќе ти одговорам само), кармата е нешто како енергија која делува како казна и награда од твојот живот или животот на твоите предци. Пример ако ти некого го „згазиш“ под себе, кармата ќе ти врати за тоа дело со иста мера, ако не тебе тогаш на твоите потомци. Ако направиш добро дело, ќе те награди со добро дело тебе или твоите потомци.
Не гледам како кармата е поврзана со карактерот.
Како не,предците,ние се се е поврзано,баш се.:)