Работа во Велика Британија

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
конобар за 6500? c'mon dude, seriosly??????????? ја те разбирам може со твои 18 до 20 години мислиш дека е така лесно, ама ај вака реално кој ти дава за конобар 6500? Во Англија нема невработени што не би работеле за тие пари? Тоа е како тука конобар да зима 1500 евра. Епа ете и ти си дел од тие “жртви“ што на BBC ги споменаа, уште ако посредниците што те мафтаат со ова тие се од Италија, Унгарија или гејлада... што да ти кажам освен ако сакаш да ти дадам моја сметка па тие 300 до 500 евра да ми ги уплатиш мене, од мене бар ќе имаш благодарност, од тие лопови ни тоа...
ПС не го земај при срце сарказмот
ППС најдругарско-форумски совет, не паѓај на такви наивни финти ;)
Знам другар дека не е така, дека не е реално :) И јас со моите 25 години не сум се излажал да платам 600 фунти заедно со мојата девојка за Велика Британија. Се распрашав, прво виза се вади у Британска амбасада во Скопје, а не преку некој ку*тон од Лондон. Треба гарантно писмо до амбасада а не до работникот, итн.

Фала до Марија што ми ја кажа адресата на амбасадата додека цепав накај Водно :D
 

Jocojvc

Нов член
17 јуни 2012
1
0
1
37
Сакам да прашам дали некој знае како треба да изгледа тоа гарантно писмо од личноста кај која ке претстојувам во англија за да добијам туристичка виза од 10 дена , што треба да содржи и нешто слично.
 

LoveDealer

Староседелец
3 март 2012
180
563
693
28
Во неговото срце.
Сакам да прашам дали некој знае како треба да изгледа тоа гарантно писмо од личноста кај која ке претстојувам во англија за да добијам туристичка виза од 10 дена , што треба да содржи и нешто слично.
Можеш нешто слично на ова :

"Dear Sir or Madam
I am writing to you in regards to [your name]'s tenancy on [property address in full]. As requested and outlined in the tenancy agreement I will act as a Guarantor for the tenancy.
If I can be of further assistance please do not hesitate to contact me on [insert contact numbers, email].

Yours Sincerely"
Signed and dated required.

Се надевам ќе ти помогне:)
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Ако го поминеш проблемот што се вика виза, потоа лесно можеш да си најдеш работа. Оди на лице место и прашувај.
 

дејан

Нов член
15 декември 2012
1
0
1
36
Јас бев на овој нацин и сум презадоволна:)...едно одличчно искуство и супер заработка
ќе може ли да ми дадеш информација преку каде што и како може да се аплицира како студент за работа во англија