Проституција во студентските домови

Tea

Нов член
1 март 2012
9
4
3
40
Пишувај со кирилица..

Имаше сторија за еден студент кој се продаваше само за да плати студии, затоа јас мислам дека се продаваат само за да платат студии во поголемиот број, а други заради пари,моќ и задоволство.

секако има и такви, и таквите воопшто не се горди со тоа што го прават, но не ги заборавај спонзорушите кои мислам дека се повеќебројни од студентот кој ти го спомена. и уствари тоа е жалното, меѓутоа пак ќе речам сами бираат да бидат такви. штета е што живееме во општество кое наместо да се бори да им помогне на таквите лица (зборувам за студентите) се осудуваат и етикетираат.
 

Anonymus

Нов член
1 март 2012
4
6
3
Имаше на TV, имам другари во студентски домови во Скопје сакаш да те земам да те однесам да видиш што ќе ти кажат? Јас не реков дека се продаваат за тегла ајвар туку заради пари, моќ и задоволство. Фала богу дека пишувам за нешто што знам што се случува. Освен сликата во студентските домови што е катастрофална и очајна..
Знам точно што се дешава (ништо големо за паника). Мене муабетот ми беше да не генерализирате. Првиот коментар наведува дека тоа е честа појава во домовите. И мене додека живеев таму ми беше доста непријатно кога да речиме се запознаев со колега кој не живеел во дом не се ни дружел со фини дечки/девојки од домот и ми кажеше абе што правите вие таму што се дешава? Тоа е чиста глупост и тоа потекнува од ваквите муабети. Значи едно е еден студент кажал. Па колку се обесиле тука во Скопје за пари, исто трагично. Колку девојки во клас си имал што трчкале по момци за пари? Значи такви девојки има. Тоа што треба да се отргне е муабетот дека во домовите е тоа честа појава. Толку од мене кој рабра разбра. Поздрав до сите
 

Ana

Нов член
1 март 2012
3
5
3
Skopje
секако има и такви, и таквите воопшто не се горди со тоа што го прават, но не ги заборавај спонзорушите кои мислам дека се повеќебројни од студентот кој ти го спомена. и уствари тоа е жалното, меѓутоа пак ќе речам сами бираат да бидат такви. штета е што живееме во општество кое наместо да се бори да им помогне на таквите лица (зборувам за студентите) се осудуваат и етикетираат.

Не заборавајте дека зборот „спонзоруша“ е производ на големиот град. Се` што е лошо, прво во Скопје се раѓа. Јас живеев три години во студентски домови, па не видов вакво нешто. Авторот на текстов е веројатно многу загрижен дека Скопјанките ќе останат девици...

Патем, текстот не е лекториран и мислам дека поради тоа не ни треба да се објави.
 

jonny

Нов член
1 март 2012
1
0
1
41
"Поздрав" до авторот, текстот е "причам ти причу од другар на мојот комшија, па негов братучед ми кажа",ма се гледа дека ама појма нема што се случува по студенските домови, бидејќи пишува "студентски дом-ајвар-спонзоруши" , ако има спонзоруши сигорно нема да се е..т во студенски туку на поотмени места, а и би јаделе по ресторани, а и господата со кабриолет сигорно не носат ајвар со себе (happy) , ако некоја провонцијалка си го прави тоа за задоволство немора да значи дека сите што доаѓаат во скопје се спонзоруши, има и локални девојќи што се работат за пијачка и на паркинзи па ништо страшно, туку за информација нека оди авторот пред Скопските средни училишта за да види таму што се случува, бидејќи девојчињата се малолетни, а и се снимаат засрамувачки клипови во самите училишта, тие по студенските што прават , со кого и за што не ни толку битно, полнолетни се и самите си водат грижа за себе.
 

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
171
171
43
Pust ostrov
Грозно кога си ја изгубиле честа и толку ниско паднале ,аман бре и оваа наша држава до кај дојде за студенски живот и образование ,си ја продаваат честа .Подобро нека земат нека ги чистат улиците него ли со старците да се влечкаат и да бидат дотолку понижени ...Срамота .Каква ли само иднина не чека кога имаме вакви студентки ?? :eek
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Извини еве на кирилица :) Едно е да мислиш друго е да знаеш што зборуваш (Си запознал ти некој таков случај? Сподели тогаш). Многу е лошо кога работите се генерализираат и се прават непоткрепени муабети. Сум слушнал, сум прочитал тра ла ла ла не држи :)

И јас знам за многу такви случаи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Ana

Нов член
1 март 2012
3
5
3
Skopje
Грозно кога си ја изгубиле честа и толку ниско паднале ,аман бре и оваа наша држава до кај дојде за студенски живот и образование ,си ја продаваат честа .Подобро нека земат нека ги чистат улиците него ли со старците да се влечкаат и да бидат дотолку понижени ...Срамота .Каква ли само иднина не чека кога имаме вакви студентки ?? :eek

За да стигнеш до ниво да чистиш улици, т.е. да се вработиш, треба да се „работиш“ со цела политичка партија. Вака барем, како што наводно тврди „добро информираниот“ автор на текстов, може сам да си одбереш со кого ќе спиеш :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Проституција - најстар занает на светот.....
***
ја има секаде.........па и во студентски домови
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Мене искрено не ми се верува дека е апла до толку ситуацијава.
Можда весников кој го објави ова, го направи за да му рипне продажба и читаност...

Сакаш верувај, сакаш не.Те видат ли со ново голфче или бмв па мада и постаро ко моето те гледаат ко марсовец.Во една прилика отидов во Гоце Делчев заради колега што престојува таму.Се погоди сабота мислам, имаше забава.Клучевите од кола ги вадев од јакна за да бидат до мене и да ги ставам во џеб од фармерки.Секундарно си забележан.Те пикираат такви шо ти го сакаат бмв-то нели, недај боже да имаш флаша коњак која чини 960 денари точно и таа е твоја.Ако сакаш :D значи за влез 30 денари, коњак 1000 денари, 500 денари нафта имаш девојки да бираш.Твој избор е дали мотел рамче или друг :D

Секоја чест на исклучоците.Ги има и такви.Еднаш бев и повеќе не, од причина што можам да и го истресам на некоја и за без пари :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro