Подарување книги

Danny S

Староседелец
11 октомври 2018
18
14
1,003
28
Здраво на сите, да не има некој кој подарува книги?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Темава би била фина да имаше заинтересирани, но еве малку ќе ја свртам во друга насока пошто морам да прокоментирам дека книги се еден од најубавите или најлошите подароци што може да ги дадеш на човек, во зависност од тоа колку му го познаваш вкусот, нели. :)

Сум подарувала и ми подарувале неколку пати и тоа ми се меѓу подрагите подароци. Како и да е, сум „подарила“ и без своја волја, односно имам 3-4 книги што сум ги дала на луѓе да ги прочитаат и не ги вратиле. Трагичното е што само за една памтам кај кого е...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Книгите се козметика за душата. Ако купиш лоша пудра за лице, имаш голема шанса да добиеш алергиска реакција и контра-ефект. Така и со книгите. Мора човека да го познаваш одлично за да му подариш книга која би му се погодила по вкус. И затоа ги сметам за еден од најинтимните подароци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Мене @Altaïr ми подари 5 книги од Стивен Кинг пред две недели, само е прескромен да се пофали. :zelen
Љетив на кров од велика среча.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Јас ненамерно имам "подарено" којзнае колку книги, а.к.а. сум позајмувал и никогаш не ми ги имаат вратено :banghead
Денес не би позајмил книга која ми значи нешто, а од оние кои не ми се при срце што да не, и да ги вратат и да не ги вратат мање-више.
Ама 1984 од Орвел што не ми ја вратија пример, жива брука ццц...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra