Парализа и паѓање во сон

Christina

Нов член
17 март 2013
6
3
3
30
На мене ми се нама случено нит па посакувам да го почувствуванм тоа, ама еден мој другар ми има кажувано дека го има доживеано тоа, тоа народски го викаат “сенка“. Освен целосно укочување на телото имал и гушење
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina and Oftalmolog

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
34
Неготино
и јас го имам доживеано ова,додека спиев а секогаш спијам на стомак кога одеднадеш почувствував тежина во рамениците и посакав да се завртам да спијам на страна но неможев да се помрднам,сакав но нешто како со раце ме притискаше врз рамениците и сакав да викнам но и гласот ми го немаше,комплетно бев безпомошна,се разбудив полежив малку и ми помина.на кој и да го имам кажано ова ми рекле дека тоа било некаква сенка која ме притискала-сега дознав што е точно :)
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Чувство на страв првиот пат , веќе вториот си викаш аха ова е :D ке помине за брзо само диши длабоко
Најстрашно што беше една нок како во полузаспана состојба незнам ни како да го наречам , гледам влегуваат неколку души во соба , сите со собраа околу креветот, и еден почна како да притиска врз рамениците , требаше нешто да тропне во собата или да направи звук за да се освестам од таква ситуација. Океј страшното помина и ајде викам поарно на зафрканција одколку да се плашам и почнавме да се зафркаваме со една другарака што исто и се имаше десено истото , па таа несалам ми вика : ко ке те притисне на рамениците речи му да се помести дека ти тежи? ( ај ако сакаш малце помести се ) :D
И незнам дали беше посвсесно нештото го кажав и жими се се помести , дај боже да не се повтори
 

fantina

Истакнат Член
29 април 2012
112
163
343
Да, народски ги викаат сенки или сутки, но има научно објаснување, така да, не се никакви сенки, луѓе итн, туку тоа се само халуцинации. Мене ми се нема случено вакво нешто и не сакам да ми се случи, некако не сум многу љубопитна. :)
 

carica

Истакнат Член
9 јуни 2018
13
1
303
Mene mi se ima sluceno bev sama doma I naednas se vkocaniv ne mozev da zboram ni da se pomrdnuvsm vo sonot a so e najstrasno do mene do krevetot imam stol 8 na toj stol sedese druga jas mojata se ka I me gledase cudno so omraza
Mozebi se sluci zaradi nedostatok na son I da spiev na stomak ama ova mojata se ka me cudi Toa mora da znaci nesto
 

Ruze03

Нов член
16 декември 2021
28
12
3
Во последно време многу често имам парализа во сон , ми кажаа дека се е од стрес
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,517
1,183
Big Sur
Во последно време многу често имам парализа во сон , ми кажаа дека се е од стрес
У право се. Организмот е изморен, а мозокот на штрек.
Ако спиеш на грб, врти се, помалку шанси има на страна да фати. И земи си Лунерба и магнезиум пред спиење.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,517
1,183
Big Sur
Под парализа што баш мислите, да сонуваш дека си парализиран или баш да се парализираш?
Баш ко парализа иде. Се случува кога мозокот се буди пред телото и може да има дури и халуцинации или осет дека некој те дави/седи врз тебе. Вака делува страшно, ама нема никаква штета врз организмот.
Едноставно се дешава, претежно поради премор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape