1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Острови и островски држави

Дискусија во форумот 'Географија' започната од Kitty, 11 јули 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Света Елена е остров на Атлантскиот океан и дел од британската територија Света Елена, Успение и Тристан да Куња. Откако го прогониле, Наполеон Бонапарт бил донесен на Света Елена. Тој тука живеел сè до смртта на 5 мај 1821 година. Се смета дека бил отруен на својата 52 година.

  A A B.jpg AAAA.jpg
   
  На HAZARDER и Kitty им се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Вулканскиот остров Аогашимо
  [​IMG]
  Овој изолиран јапонски остров претставува вистинска туристичка сензација. Не е познато кога за прв пат е населен. Последната позната ерупција на вулканот се случила во 18 век кога многу жители загинале. Поголемиот број од населението било евакуирано. Биле потребни скоро 50 години за островот повторно да се насели.
  Денес, локалните жители се занимаваат со риболов и земјоделие. Иако островот е вистински рај на Земјата, туризмот не е толку развиен. Малкумина можат да се пофалат дека ги посетиле необичните убавини на овој вулкан.
   
 3. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Нов Зеланд

  Нов Зеланд е островска држава која се наоѓа во југозападниот дел на Тихи Океан или околу 1.700 km источно од Австралија. Најголемиот дел од државата е составен од два острови, Северен
  и Јужен Остров. Северниот и Јужниот Остров меѓусебно се одвоени со Куковиот премин, чија најкратка ширина изнесува 22 km. Покрај овие острови, во состав на државата учествуваат уште многу мали островчиња.Нов Зеланд зафаќа површина од 268.680 km2.
  [​IMG]
  Климата во Нов Зеланд во најголем дел е под влијание на океанската водена површина, а покрај овој фактор силно влијание имаат и западните ветрови, кои носат големи количества на врнежи. Имено, на Новозеландските острови се застапени суптропската, умерената и субартичката клима.
  Нов Зеланд располага со богатство од хидроградски појави, пред се застапени се бројни површински текови. Реките имаат краток и брз тек кој изобилува со моќна хидроенергија. На Северниот Остров поголеми реки се: Викато, Вангануи и Вангаеху. Реката Викато истекува од Езерото Таупо и тече кон северозапад во должина од 425km (најдолга река во Нов Зеланд) и се влива во Тасмановото Море. Поголеми реки на Јужниот Остров се: Клута, Вајтаку, Рангитака и Ракаија. Реката Клута тече во должина од 340 km и претставува најдолга река на овој остров. Во Нов Зеланд се среќаваат околу 3.800 езера.

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Исто така посебна одлика на Нов Зеланд се и гејзерите, кои се среќаваат во голем број, а најголем е гејзерот Похуту (исфрла вода во височина од 20 m).
  На последниот попис од 2006 година во Нов Зеланд е регистрирано население од 4.027.947 жители. Како домородно население во Нов Зеланд се сметаат Маорите. Службено се користат два јазика и тоа: англискиот и маорскиот а главна религија е христијанството кое е застапено со 55,6 % од вкупното населението.

  Нов Зеланд претставува развиена индустриско – аграрна земја. Во развојот на стопанството голема улога има странскиот капитал, пред сè, англискиот, американскиот, јапонскиот и австралискиот.
   
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
 5. Давор

  Давор Староседелец

  Зачленет на:
  10 ноември 2012
  Мислења:
  1,300
  Допаѓања:
  2,081
  Една од најубавите островски земји ми е Куба.
  Куба е најголемата островска земја во групата на Големите Антили.Таа од сите страни е опколена со водите на Атлантскиот Океан на исток, Мексиканскиот Залив на север и Карипското Море на југ.Куба има издолжен облик во правец исток-северозапад долг 1200 км со просечна широчина од 110км. Во овие граници таа зафаќа површина од 110 860 км². На тој простор денес живеат над 11 милиони жители.
  Куба има поволна географска положба.Таа преку Флоридскиот Проток најмногу се доближува до САД, преку Јукатанскиот Канал до Мексико, а со протокот Виндвор до Хаити.

  Во продолжение уживајте во убавините на Куба

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Kitty му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Јас бев во Брач,Супетар,Хрватска, прекрасен остров. Најпрвин од Сплит го земавме бродот и два часа пловевме до Брач. Прекрасно е,само уличките се многу тесни,еден автомобил неможе да се размине со друг. И сите улички се или на угорнинка или на долнинка,прави скоро нема. Најубаво беше кога навечер далматинските песни се слушаа од далеку.

  Супетар е град во Брач, сплитско далматиска жупанија.
  [​IMG]

  инаку го завзема најголемиот дел од островот. Има премногу плажи, ресторанти,хотели,мотели и живи свирки по кафичи.

  [​IMG]
  ова е центарот каде што имаше свирки на сплав,така ги викаа


  [​IMG]
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Островот Маљорка - Шпанија
  Палма де Маљорка е најголемиот град и најголемото пристаниште и главен град на една аутономна покраина Балеарските острови во Шпанија. Се наоѓа на јужниот дел од островот.
  Палма де Маљорка е град кој има високо развиен туризам и изобилува со архиепалот Кабрера. Има прекрасни песочни плажи и високи палми. Темпаратурата во зимо достигнува само до 11 степени иако се чини ниска температура островот е опколен со море па поради тоа сонцето е појако. Веќе од 3 март температурата изнесува 20 степени.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 8. Миции

  Миции Нов член

  Зачленет на:
  24 август 2016
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Бора Бора bora.jpg Бора Бора се издигнал од морето како голем вулкан пред 3 милиони години и околу него израснал корален прстен. Минијатурните корални полипи живеат во камените оклопи кои ги излачуваат користејќи го калциумот кој го извлекуваат од плитките тропски мориња. Камените оклопи на една колонија полипи полека растат и така се создава гребенот. Како што се ладела океанската кора, така вулканот почнал да тоне, а коралот и понатаму продолжил да расте, така што островот и лагуната останале внатре во прстенот од коралниот гребен. Со текот на времето островот ќе се исчезне и ќе остане само атол, односно лагуна опкружена со корален гребен.Овој идиличен тропски остров има прекрасни плажи, палми што се нишаат и нежна сина лагуна. Бисер на Тихиот Океан, место кое е најблиску до рајот на Земјата, остров од соништата - тоа се епитетите со кои луѓето опишувале островот Бора Бора. Бора Бора е остров кој се наоѓа во самото средиште на Француската Полинезија, една од најубавите целини во островската група Ливард ( Leeward ), на Друштвените Острови. Блескавите плажи со бел песок порабени со палми, тиркизните ридовии грстовите сјајни цветови од хибискус се протегаат крај кристално бистрата лагуна. Тропските температури се движат меѓу 24 и 28°C ги намалува свежото ветре кое доаѓа од исток. Постои само еден пловен премин низ кој може да се помине меѓу прстенот од корални острови, кои локалното население го нарекло Мотус. Поради тоа, лагуната е природно престаниште. Освен главен централен остров, двапати поголем од Гибралтар ( 12km квадратни ), постојат и два помали - Тупуа ( Toopua ) и Тупуаити ( Toopuaiti ). Сите овие острови се остатоци од вулкански кратер кој еродирал. Два остри нерамни врови доминираат над Бора Бора: Пахија, висок 660m и малку повисок Отеману со совоите 725m.Прв доселеник од Европа бил Џемс Конор ( James Connor ), кој во 1792 година преживеал бродолом на британскиот китоловец Матилда. Тој се оженил со Полинезијка и се населил на најјужнататочка од островот што ја нарекол Матилда Поинт. Денец тоа место е познато под името Матира Поинт. Островот во 1895 година станал дел од Француската Полинезија.
   
 9. Carmichael02

  Carmichael02 Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 август 2016
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  3
  Бахами
  Бахами или Бахамски Острови (англиски: The Bahamas); — островска држава во Средна/Северна Америка која е составена од 29 острови, 661 песочни мали острови и 2.387 мали, воглавно карпести, острови. Бахамите се наоѓаат во Атланскиот Океан, северно од Куба и Хиспањола, северозападно од островите Туркс и Кајкос и југоисточно од САД. Вкупната површина на Бахамите е 13.939 километри квадратни со вкупно население од околу 330.000 жители. Географски, Бахамските Острови се дел од истиот ланец острови со Куба, Хиспањола и останатите Карипски Острови.
  [​IMG]
  Насау е главниот и најголемиот град на Бахамските Острови. Во градот живеат 248,948 жители (2010 попис), 70% од целокупното население на Бахамите (353,658). Меѓународниот Линден Пиндлин аеродром, главниот аеродром на Бахамите се наоѓа 16 км западно од центарот на Насау. Градот се наоѓа на островот Њу Провиденс, кој функционира како федерален округ. Бидејќи нема локална власт, со него се раководи како со административна дивизија на националната власт. Насау се смета за историско засолниште на пиратите.
  [​IMG]
  Првично, Бахамите биле население од Лукајани, етничка група дел од групата на таински народи. Во 1492 година, Бахамите станале првата копнена точка на која пристигнал Кристофер Колумбо. Со доаѓањето на Шпанците во Карипското Море, Бахамите не станале нивен протекторат, но староседелското население било префрлено на Хиспањола како робови. Така, островите останале напуштени од 1513 до 1648, кога пристигнале британските колонизатори од Бермуда и се населиле на островот Елеутера. Во 1718 година, Бахамите станале британска кралска колонија, кога претходно биле поразени пиратите и пиратското движење на островите. По Американската војна за независност, илјадници британски приврзаници и поробени Африканци се населиле на Бахамите и основале економија која се базирала на плантажи. Во 1807 година во Британската Империја било укинато ропството и голем број Африканци биле ослободени со што се населиле на Бахамите за време на 19 век. Тоа резултирало со бројното африканско население на островите.

  Знаме: [​IMG] Грб: [​IMG]
   

Сподели: