Омилено пиво

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
само вакво пијам оти јас сум повеќе винар отколку пивар:)

post75320_img1_1.jpg
 

red dragon

Староседелец
27 март 2013
140
129
643
35
Од домашните пива Златен даб, а од странските Budweiser. Штета што га нема кај нас. :(

images.jpg 1312499488-budweisercanredesign_280.jpg
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Оваа година ја имав таа привилегија да екпериментирам со повеќе балкански брендови, така да на прво место сеуште стои лашко темно.
Не сакам прегазирани пива, така да скопското и посебно горското ги избегнувам. Јелен важи исто како скопското за нијанса помалку реже. Лав пиво (од српските) е најдобро и го ставам на блиско второ место од балканските. Апатинско и Каменица се подоле.
Хајнекен ми е преизвикана водичка, слабо пиво за висока цена. Више би за Амстел и Бекс. Старопрамен го пијам во одредени состојби кога сакам да се дотепам. Бавариа го пиев во ЦГ и тука, тука ми е слабо, во ЦГ беше подобро. Овие германскиве евтини пива не вреди да се спомнат освен едно што пред некој ден го пиев, ме изненади покрај толку ниската цена. Од македонските се ориентирам на Златен даб и Кенбах - второво поради специфичниот горчлив вкус - го пиеш полека а ти прија.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Од Горско, Каменица, Даб, Крали Марко и Кенбах.... Го бирам КЕНБАХ!!!!
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Има квалитетни пива, немаме стандард и нема увоз на квалитетни пива.:(
Она што преостанува се неколку преценети сомнителни лиценцни продукти (хајнекен,амстел,туборг etc.) и домашниот радиоактивен отпад (со посебен осврт на битолска пивара и нејзините напори да го створи најлошото пиво во светот ever, keep the good work guys)
Никшичко ветува во однос цена квалитет, само што тешко се наоѓа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Има квалитетни пива, немаме стандард и нема увоз на квалитетни пива.:(
Она што преостанува се неколку преценети сомнителни лиценцни продукти (хајнекен,амстел,туборг etc.) и домашниот радиоактивен отпад (со посебен осврт на битолска пивара и нејзините напори да го створи најлошото пиво во светот, keep the good work guys)
Никшичко ветува во однос цена квалитет, само што тешко се наоѓа.

Никшиќко да го пробаше пред само 2 години слободно ќе го ставеше рамо со рамо до нашиве, сеа за нијанса го подобрија. Ама за нијанса. Треба уште. Србите се светлосни години понапред.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Никшиќко да го пробаше пред само 2 години слободно ќе го ставеше рамо со рамо до нашиве, сеа за нијанса го подобрија. Ама за нијанса. Треба уште. Србите се светлосни години понапред.


Црногорците ;)
За Никшичко имам слушано преданија од постари лица, за времето на Југославија дека наводно било најдобро а дека подоцна it meet it demise...
Имав прилика прв пат да го пробам пред пола година, not that bad. И онака вкусот ми е ограничен од понудата :D Less toxic then others.
А за најдобро ever.... би било Бимиш, конкурентот на Гинис, темно пиво. Останува сеќавањето само, шансата да се најде тука не постои :(
156_0.png
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Чешко пиво, еден евриќ = 4 флаши. Мачедонско пиво, еден евриќ = една флаша. Стандард ни приближно до чешкиот, али ј***ш га мачедонско е, јачменот е растен на почвата каде некогаш газел Ацко мачедонски и неговиот Букефал оставал фекалии (теоретски можно е да има дури и минерали од фекалиите на Букефал во нашето пиво).


(сус ова, да не го видат оти после може и стварно да почнат да го лажат народот со ова)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ако имаш среќа по западов да шетнеш напраи секаква усилба да не ги зимаш познативе марки туку да пробаш исклучиво локални. Разликата е како бог и шеширџија.

За никшиќко ќе ти кажам за времето на распадот до некаде 99та дршеше некое ниво. После паднаа. Сеа се воздигаат. Им давам шанса, пошо беа некад стварно добри.

slb_bobo седи мирен, цената е од кличинската продукција. Бохемциве љокаат далеку повеќе од нас. а и праат далеку повеќе.