1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Никогаш не вели никогаш - Абортус

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од Deviously Devilish, 31 август 2012.

 1. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Тогаш и ова е грешка :)
   
  На Mariia му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rodeo Tvrdo

  Rodeo Tvrdo Активен Член

  Зачленет на:
  20 мај 2012
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  68
  За кого како. Секој има различни сваќања, различно е воспитан, кој сака нека абортира, кој не сака - нека раѓа деца. Право на избор треба секој да има.
   
  На Aaliyah, Deviously Devilish и Dare им се допаѓа ова.
 3. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066

  Секоја грешка се плаќа.Тоа да биде јасно.Ниедна грешка нема да помине туку така.
  Кој колку сака нека збори ама може да се избегне абортусот.Како викаат, подобро да се спречи отколку да се лечи.
  Зошто наместо да внимаваш и да спречиш да ја затрудниш твојата девојка, да размислуваш што би правел со тоа дете, дали имаш можности за чување, дали факултетот ќе го напуштиш и слично.
  Е тоа е вистинското право на избор!
  Да избереш дали да си го уништиш животот или не.
  Зборам од лично искуство кое беше проследено со премногу среќа.Да се родеше тоа дете, јас не би знаел што да правам.Го направив тоа со погрешна личност, во погрешно време и на погрешно место.И мене кариерата ќе ми се поебеше ама спасив гз.
  А и да останеше трудна од мене може крокодил ќе родеше.
  Од тогаш ме викаат сречко :)
   
  На $3Я3|\||)&p&†Y му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mariia

  Mariia Нов член

  Зачленет на:
  1 септември 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  A kade umiraat tie deca za hrana i voda sigurno ne vo razvienite zemji, a tokmu vo razvienti zemji se vodi borba za da se legalizira abortusot, tamu kade sto ima najmnogu sansi sekoe dete da izrasne vo blagosotojba......i na kraj kraista toe dete ne e vinovno sto negovite roditeli prethodno bile oddani na razvrat, site treba da imaat podednakvi sansi za zivot.
  Apsolutno se soglasuvam so vaseto mislenje

  Ako nekoj bil sposoben da go napravi, neka izdrzi do kraj, beganjeto e najlesen nacin. A za naucnite fakti koga pocnuva eden zivot eve eden prilog koj se nadevam ke dopre barem do nekoj
  http://www.abortusne.org.mk/index.p...:2011-04-04-23-03-15&catid=46:fakti&Itemid=99
   
 5. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  Mariia пожелно е да се пишува на кирилично писмо. Погледни ги останатите членови и здобиј се со форумска култура.
   
  На Deviously Devilish, Bibi@ и slb_bobo им се допаѓа ова.
 6. Deviously Devilish

  Deviously Devilish Активен Член

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  72
  Сепак, лесно е да го фатиш потанкиот крај и да ти се посреќи , па потоа да проповедаш дека може да се спречи нели? Јас зборувам за правото на избор. Ете и ти си згрешил. И што да немаше тогаш девојката право на абортус? Затоа МОРА да остане право на избор. Сите знаеме од кога ќе ни се среди и обезбеди животот да глумиме светци. Мислам дека и ти си бил млад и ти се сакало нели ? Затоа ене и си згрешил, од грешките најдобро се учи - гледам.
   
  На Rodeo Tvrdo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Сум згрешил затоа и кажувам што треба а што не треба.Дадов примери што не треба да се прави за време на секс.Од лично искуство.
  Колку пати сум имал однос во премногу алкохолизирана состојба, секако со кондом со некоја си особа што трет пат ја глеам, и не знам каде сум го оставил кондомот.Дали го голтнала дали останал внатре или сака она сама да го исцеди внатре.
  Главата сум ја лупал од ѕид.Ако веруваш :)

  Јас тебе буквално и целосно те разбирам, ама тоа несакајки затруднување да може некако да се избегне.Ме сфаќаш?
   
  На Deviously Devilish му/ѝ се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  :rolleyes: Зарем има и такви умови на кои им текнува сами внатре да си го исцедат?
  Па и Антонио Бандерас да го начекам пијан нема да ми текне такво нешто,изгледа сум доста,ама баш доста уназадена.
   
  На Deviously Devilish, DarkPassenger и slb_bobo им се допаѓа ова.
 9. Deviously Devilish

  Deviously Devilish Активен Член

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  72

  Во светов се има, се постои...Нека не те изненадува ништо.
   
  На Шмекси и Rodeo Tvrdo им се допаѓа ова.
 10. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  355
  Марииа, од која црква си испратена да шириш старовремски догми кои одат против природата?
  Како според твојов критериум, мајка ќе му обезбеди живот на непланирано дете, мајка која не е ни мајка, туку сексуално активна девојка, која несакајќи забременила? Ете пукнал куртон, дечко и бил глуп, и ред несакани моменти, али пак ти викам, како таа ќе му обезбеди живот? Да речеме 4-та година средно, треба да матурира, цурата доаѓа со полн стомак на матура.Нејзините незнаат што побрзо да направат и да скријат, срам ги јаде-јебига.Истата таа не завршила ни средно школо ни работи ниту ќе обезбеди живот за детето. Која е кажи ми ти мене, филозофијата во тоа, да им бара на нејзините пари за пелени? Кога таа сеуште е во крајна фаза на детството?Џабе ти е секаков изговор, од таа причина “Секој има право за живот“ последниве 100 години од 2 милијарди се накотија 7 милјарди лишки, кои ја пренаселија веже земјата.
  Сфаќаш ли ти дека заради тие догми биолошкиот круг на планетава е нарушен? Па нема животно нигде скоро каде што има наталитет, од друга страна да нема и морталитет? Само кај човекот КОЛКУ ЌЕ СЕ РОДАТ ТОЛКУ ОСТАНУВААТ ЖИВИ, едино самиот човек си прави морталитет на себе со војни глад сиромаштии и ред глупави ствари.
   
  На Deviously Devilish и Rodeo Tvrdo им се допаѓа ова.

Сподели: