Никогаш не вели никогаш - Абортус

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Тогаш и ова е грешка :)
За кого како. Секој има различни сваќања, различно е воспитан, кој сака нека абортира, кој не сака - нека раѓа деца. Право на избор треба секој да има.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Секој прави грешки во животот, затоа и постојат начини за да се исправат грешките.


Секоја грешка се плаќа.Тоа да биде јасно.Ниедна грешка нема да помине туку така.
Кој колку сака нека збори ама може да се избегне абортусот.Како викаат, подобро да се спречи отколку да се лечи.
Зошто наместо да внимаваш и да спречиш да ја затрудниш твојата девојка, да размислуваш што би правел со тоа дете, дали имаш можности за чување, дали факултетот ќе го напуштиш и слично.
Е тоа е вистинското право на избор!
Да избереш дали да си го уништиш животот или не.
Зборам од лично искуство кое беше проследено со премногу среќа.Да се родеше тоа дете, јас не би знаел што да правам.Го направив тоа со погрешна личност, во погрешно време и на погрешно место.И мене кариерата ќе ми се поебеше ама спасив гз.
А и да останеше трудна од мене може крокодил ќе родеше.
Од тогаш ме викаат сречко :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Mariia

Нов член
1 септември 2012
4
0
1
Во светот годишно умираат 12милиони деца заради недостаток на храна и вода, мислам дека оваа бројка е преголема за некој да тврди дека материјалните работи се само изговор за бегање од одговорноста.
A kade umiraat tie deca za hrana i voda sigurno ne vo razvienite zemji, a tokmu vo razvienti zemji se vodi borba za da se legalizira abortusot, tamu kade sto ima najmnogu sansi sekoe dete da izrasne vo blagosotojba......i na kraj kraista toe dete ne e vinovno sto negovite roditeli prethodno bile oddani na razvrat, site treba da imaat podednakvi sansi za zivot.
А што ако во моментот (ти се чини дека) немаш можности за чување дете? И замисли после 10 години, животот на секое поле ти е стабилен, ќе се проколнуваш што си се плашел и си ја направил таа грешка. А ќе си истуркал, како така. Само замисли ги шансите кои би можеле да бидат.
Што ако твојата мајка направила абортус? Замисли, сега би можел да имаш постар/а брат/сестра. Многу многу шанси се отфрлени. Мислам дека треба да се бори човекот за своето. Нешто кое е дел од тебе.
На крајот на краштата, можеш да го дадеш на посвојување и да се осигураш дека ќе го земе добра фамилија. На тој начин, да му дадеш шанса да живее. Кога веќе си го создал.
Apsolutno se soglasuvam so vaseto mislenje

Дали материјалните средства се само изговор или не, не можеш ти да знаеш. А потребно е да се почувствува и способност за да се одгледа дете, не само материјална.
Ako nekoj bil sposoben da go napravi, neka izdrzi do kraj, beganjeto e najlesen nacin. A za naucnite fakti koga pocnuva eden zivot eve eden prilog koj se nadevam ke dopre barem do nekoj
http://www.abortusne.org.mk/index.p...:2011-04-04-23-03-15&catid=46:fakti&Itemid=99
 

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
Секоја грешка се плаќа.Тоа да биде јасно.Ниедна грешка нема да помине туку така.
Кој колку сака нека збори ама може да се избегне абортусот.Како викаат, подобро да се спречи отколку да се лечи.
Зошто наместо да внимаваш и да спречиш да ја затрудниш твојата девојка, да размислуваш што би правел со тоа дете, дали имаш можности за чување, дали факултетот ќе го напуштиш и слично.
Е тоа е вистинското право на избор!
Да избереш дали да си го уништиш животот или не.
Зборам од лично искуство кое беше проследено со премногу среќа.Да се родеше тоа дете, јас не би знаел што да правам.Го направив тоа со погрешна личност, во погрешно време и на погрешно место.И мене кариерата ќе ми се поебеше ама спасив гз.
А и да останеше трудна од мене може крокодил ќе родеше.
Од тогаш ме викаат сречко :)

Сепак, лесно е да го фатиш потанкиот крај и да ти се посреќи , па потоа да проповедаш дека може да се спречи нели? Јас зборувам за правото на избор. Ете и ти си згрешил. И што да немаше тогаш девојката право на абортус? Затоа МОРА да остане право на избор. Сите знаеме од кога ќе ни се среди и обезбеди животот да глумиме светци. Мислам дека и ти си бил млад и ти се сакало нели ? Затоа ене и си згрешил, од грешките најдобро се учи - гледам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rodeo Tvrdo

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Сепак, лесно е да го фатиш потанкиот крај и да ти се посреќи , па потоа да проповедаш дека може да се спречи нели? Јас зборувам за правото на избор. Ете и ти си згрешил. И што да немаше тогаш девојката право на абортус? Затоа МОРА да остане право на избор. Сите знаеме од кога ќе ни се среди и обезбеди животот да глумиме светци. Мислам дека и ти си бил млад и ти се сакало нели ? Затоа ене и си згрешил, од грешките најдобро се учи - гледам.

Сум згрешил затоа и кажувам што треба а што не треба.Дадов примери што не треба да се прави за време на секс.Од лично искуство.
Колку пати сум имал однос во премногу алкохолизирана состојба, секако со кондом со некоја си особа што трет пат ја глеам, и не знам каде сум го оставил кондомот.Дали го голтнала дали останал внатре или сака она сама да го исцеди внатре.
Главата сум ја лупал од ѕид.Ако веруваш :)

Јас тебе буквално и целосно те разбирам, ама тоа несакајки затруднување да може некако да се избегне.Ме сфаќаш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
:rolleyes: Зарем има и такви умови на кои им текнува сами внатре да си го исцедат?
Па и Антонио Бандерас да го начекам пијан нема да ми текне такво нешто,изгледа сум доста,ама баш доста уназадена.
 

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
:rolleyes: Зарем има и такви умови на кои им текнува сами внатре да си го исцедат?
Па и Антонио Бандерас да го начекам пијан нема да ми текне такво нешто,изгледа сум доста,ама баш доста уназадена.


Во светов се има, се постои...Нека не те изненадува ништо.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Ja vidov kolumnata slucajno na fb i od ljubopitnost ja otvoriv i iskreno se zaprepastiv od toa sto go procitav.Aborusot e ubistvo, i zaludni se site izgovori so koi se zalazuvate. pravo na izbor na zenata, a kade e prevoto na izbor na zivot na toa nerodeno dete. Zosto mislite deka narednite deca sto ke gi imate zasluzuvat da ziveat, a deteto od nesakana bremenost ne.
Inaku jas sum mlada licnost i sum vernik,ne sum svetica nitu zabludena samo znam deka toa ne e ispravno vo nikoj slucaj. Od sekogas sum se prasuvala zosto vo ucilistata ne dosle da ni zboruvaat za Boga, za ljubovta koja e vistinska, veruvajte bi imalo pomalku nesakani bremenosti i pomalku abortusi, ama NE, mladite devojki denes baraat da se zboruva otvoreno za seksot, a ne za vistinskite vrednosti, za pocitta, za ljubovta kon svoeto nerodeno dete. Velite deka abostusot e opravdan dokolku na deteto ne moze da mu se pruzi se, a jas pak mislam deka ako imame ljubov kon naseto dete ke napravime se za da mu gi obezbedime drugite udobnosti, takvite opravduvanja od strana na bilo koj naveduvaat deka taa licnost ne ni zasluzuva da bide roditel stom ednac se osmelila sama da si go unisti nerodenoto dete. Sakame da odime napred da napreduvame, so takvite stavovi i so indiferentnosta kon vrednosta na coveckiot zivot edinstveno odime nazad. Lesno e da se izbegne odgovornosta i da se oslobodime od toj 'nepotreben tovar', pa da nie sme mladi treba da ziveeme, a ne da se grizime za deca, no ako sme bile sposobni da go stvorime da pokazeme hrabrost i da se sprotivstavime na site osuduvanja i da zastaneme vo odbarana na toj nevin detski zivot, veruvajte Gospod nikogas ne ne napusta i ke bide pokraj nas koga ke se borime vo zivotot. A zivotot ovde ne zavrsuva, pa ne treba da se zapagja vo grevovi zaradi koi podocna mozeme da se kaeme.

Марииа, од која црква си испратена да шириш старовремски догми кои одат против природата?
Како според твојов критериум, мајка ќе му обезбеди живот на непланирано дете, мајка која не е ни мајка, туку сексуално активна девојка, која несакајќи забременила? Ете пукнал куртон, дечко и бил глуп, и ред несакани моменти, али пак ти викам, како таа ќе му обезбеди живот? Да речеме 4-та година средно, треба да матурира, цурата доаѓа со полн стомак на матура.Нејзините незнаат што побрзо да направат и да скријат, срам ги јаде-јебига.Истата таа не завршила ни средно школо ни работи ниту ќе обезбеди живот за детето. Која е кажи ми ти мене, филозофијата во тоа, да им бара на нејзините пари за пелени? Кога таа сеуште е во крајна фаза на детството?Џабе ти е секаков изговор, од таа причина “Секој има право за живот“ последниве 100 години од 2 милијарди се накотија 7 милјарди лишки, кои ја пренаселија веже земјата.
Сфаќаш ли ти дека заради тие догми биолошкиот круг на планетава е нарушен? Па нема животно нигде скоро каде што има наталитет, од друга страна да нема и морталитет? Само кај човекот КОЛКУ ЌЕ СЕ РОДАТ ТОЛКУ ОСТАНУВААТ ЖИВИ, едино самиот човек си прави морталитет на себе со војни глад сиромаштии и ред глупави ствари.