(Не)ограничена имагинација

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
кој пробал знае :giggle Вака сеа, тие врачови со помош на тие нивни напитоци, тревки или што ти знам какви трипови, демек ја издигаат свеста на некое нивоу и комуницираат со некои виши суштества, некои привиденија со богови, при нивните ритуали, али не верувам дека и под дејство на халуциногени дроги може да се замисли некоја друга боја.
океј, значи имагинацијата има граница
е сега шо значи тоа?
дека кога ќе се достигне таа граница, имагинацијата ќе се потроши?
поинаку прашано, што ќе се случи кога сѐ што може да се замисли и измисли, ќе биде замислено, измислено и постигнато?
:D
 

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
океј, значи имагинацијата има граница
е сега шо значи тоа?
дека кога ќе се достигне таа граница, имагинацијата ќе се потроши?
поинаку прашано, што ќе се случи кога сѐ што може да се замисли и измисли, ќе биде замислено, измислено и постигнато?
:D
Хмм...нема да се потроши, а да се замисли и измисли и постигне се не верувам, ама да претпоставиме дека се е измислено и постигнато пак нема да биде крајот, ке има некои надоградби, комбинации, некои нови ситуации кои ке налагаат нови имагинации и напредоци...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Хмм...нема да се потроши, а да се замисли и измисли и постигне се не верувам, ама да претпоставиме дека се е измислено и постигнато пак нема да биде крајот, ке има некои надоградби, комбинации, некои нови ситуации кои ке налагаат нови имагинации и напредоци...
види го ти Гонзо филозоф(inlove)
ах што се ти птави љубовта
он топик....мојата имагинација за гонзо ми била ограничена,мислев дека нема шанси да знае да филозофира
и испадна дека не сум во право
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue and Гонзо

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
види го ти Гонзо филозоф(inlove)
ах што се ти птави љубовта
он топик....мојата имагинација за гонзо ми била ограничена,мислев дека нема шанси да знае да филозофира
и испадна дека не сум во право
убив се јас пишувајќи, а тој, тебе лајк ти стегнал
ако, ако, памтам јас и бројам :zelen

он топик - мел, замисли си три врати и опиши ги :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
не ми е денов за имагинација...ке одам со релни врати...додуша јас и ретко фантазирам
1.дрвена,вишна боја,пресно префарбана колку да го прекрие нејзиниот век на постоење...сегашната врата од мојот скромен дом
2.железна,со стаклени прозорци...единствена маана и е што ако ја затвориш појако испушта многу ама многу силен звук..вратат на мојот дом,топол дом,дом во вистинска смисла на зборот...дом во кој живеат моите родители...таа врата ја имам затварано исто колку сите други врати заедно
3.третата на која ми текна...е бела..охридска :zelen дрвена,на една љубов поодамнешна
и сега плао?
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
сеа ќе почекаме уште некој да замисли три различни врати и да ги опише
инаку има врска со овој дел од воведот
Дали и колку треба, односно дали и колку може човекот да се ослободи од влијанијата на реалноста за да ги достигне границите на имагинацијата? Како се постигнува тоа ослободување од влијанијата на реалноста?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Хмм...нема да се потроши, а да се замисли и измисли и постигне се не верувам, ама да претпоставиме дека се е измислено и постигнато пак нема да биде крајот, ке има некои надоградби, комбинации, некои нови ситуации кои ке налагаат нови имагинации и напредоци...
можеби дури и некоја нова боја? :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Гонзо

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
1вата врата: Огромна железна излуштена стара врата, која покажува дека многу големи искуства се шират од неа, која покажува со самото присуство колку длабоко можеш да влезеш.. Пред вратата има 2 степеници, за да можеш да се качеш и да тропнеш со големиот клуч што е направен од дебело кафено железо и личе на бик, а тропаш со неговиот пирс на носот закачен..
Од околу од степениците се простират две тенки дрвца, со по некое ливченце на нив, со кои ја одржуват миризбата која се шире наоколу.. На вратата се оцртани големи борби, херои и многу настани, со естетика, со мистериозност..

2рата врата: Middle-Earth style, дрвена со заоблен врв, поделена на 3 подвратички, со светло сино-сива боја нешто помешано со тиркизна , меѓу вратичките што се деле има бледо розава боја на парталчиња што кога дува благ ветер од западната страна се вејат и од нив излегува боја што ти ги заматува очите.. на едниот дел од вратата пишува на ирско-британски: It will be the only door, потоа на другиот дел на норвешки пишува: har du noen gang (што некогаш), и на третиот дел од вратата пишува на еврејски: זכרו את זה (сте ја запомниле.)

3тата врата: е всушност како порта, ама не е изработена ниту од железо, ниту дрво, туку од светлината на небото што ги прекршува зраците од сонцето. Таа се наоѓа некаде во Сахара, и се појавува одредено време од годината, ама точно во толку часот и точно во тој ден. Ако стоиш пред неа, од толку ветер можеби сама може да те повлече, и всушност делува како дрога. Ако си имаш добар филм во глава, ќе отидеш на местото каде што сакаш, ама ако те мачат многу работи во главата ќе имаш многу бедови. Оваа порта си има посебен свет откако ќе влезеш во неа, и секој свет е различен исто како и секоја индивидуа. :)

Барем според мене, имагинацијата е нешто што МУ Е ПОТРЕБНО на човекот. И со имагинација некој ги направил сите овие градови во светот, сите архитектури, филмови, книги и така натаму.
Имагинацијата нема граница. Секогаш ќе се појави некој ум што ќе измисле нешто друго, секогаш ќе има некој што ќе го враќа во реалност сето тоа. Илузија, имагинација.. има некоја различност, ама не е исто сепак. А и реалноста.. поради тоа што е толку shit не ми се верува некој да го измислил сето тоа. Само поради тоа шо е толку лоша реалноста, поради тоа верувам дека е реалност. :unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да се надоврзам она што предтоа го кажав во другата тема за “Кои сме?“. Имагинацијата е кај секого. Човекот со години се обидел да воспостави шаблон, да разграничува поими, да етикетира, да распоредува. Што донекаде и успеал. Сето тоа го викаме наука. Останатото е имагинација.