Најдобро теренско возило???

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Лада Нива. Троши како ракета, ама и нема препрека за њума. Незаменљива е.
Ќе и стајш плин бато и на коњ си. Неуништлива машина - НИВА.

едит: И тоа ако е од постарите 1.6 уште поубо.
 
  • Like
Реакции: Snow

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
Ќе и стајш плин бато и на коњ си. Неуништлива машина - НИВА.

едит: И тоа ако е од постарите 1.6 уште поубо.
исто ти е пак троши дупло
Лада нива е добра како теренец за офф роуд ама не и за урбан стил низ град
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
исто ти е пак троши дупло
Лада нива е добра како теренец за офф роуд ама не и за урбан стил низ град
Затоа е и темата најдобро теренско возило.

Околу 10 л. троши, плинот е ефтин, за одржавање исто ефтино. Топ.
 
  • Like
Реакции: Legioner

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
26
домче
Не троши само 10. Троши многу повеќе.
не е идеална како што ја прикажуваат, но е единствена за толку малку пари.

Еве, јас ќе бидам тој што ќе ја искритикува.
Моторот е слаб со 1600/1700 кубици за таа потраба, мењачот со тракторски особини не дозволува комотрно возење во градска средина во никој случај (нели, мораш некако да стигнеш до „теренот“), потрошувачката е толку висока што колата не ја заслужува, Воопшто не е комотна и со мизерното полусерво добиваш впечаток дека се бориш со мечка. Гумите се претанки. Ма наидување на накривувања Ладата ги кини главините на тркалата. Е тоа тек е смрт на терен.
Уште една глупава работа е тоа што добошите и главините с со брезонски штрафови што лесно се кинат. кога ќе се оштети Штрафот (честа работа кај малтретирани коли)мораш да го замениш цел добош или главина.
Мрзнењето на плинот убива. Знае да не пали, знае да пресиса, знае да влези вода во палењето и ќе си останиш на планина.

Вистински џип е Опел Фронтера. Во секоја смисла успех. Економичност, истрајност, луксуз, квалитетна изработка, пристапни делови, удобно возење и доволно опрема, но од техничка гледна точка - совршено испланиран. Прашајте кого сакате и ќе знаете дека Опел Фронтера никаде не те остава!
 
  • Like
Реакции: Outrider and Photographer

raindeer

Нов член
25 март 2014
9
0
1
25
Јас ги обожавам ландроверите. Мене ми се ем најстабилни, ем најстегнати некако.

P.S. @MissChievous jas ne mozham da stavam kirilica zashto ednash probav i mi se pobrka kompjuterot i go nosev na popravki. Ne znam do shto e