Најдобра прочитана книга до сега - со кратка рецензија

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Блудиниот син - Чарлс Буковски
Frogs into princess - Richard Bandler
Будење - Де Мело

Не се многу:
Алхемичарот-Коелјо
Игрите на Гладните-Колинс
Раѓањето на огнот- Колинс
Мокингџеј-Колинс
(*трилогија од Сузан Колинс и кога би можел да ги рангирам од најдобра кон најлоша тоа би било вака Мокингџеј,Игрите на гладните, Раѓањето на огнот)

Зошто се надобрите книги што сте ги прочитале?
Не е лошо пред да коментирате, да прочитате овде .
 

MimeQueen

Полноправен Член
13 јануари 2014
86
41
18
25
Кои книги што сте ги прочитале,се најдобри за вас?
Било да се детски било да се тинејџерски....Споделете ги мислењата



И јас направив еден дел па гласајте! Ќе има по некој извадок од најсаканата книга!

Рингишпил
Теодора
Зрнца од Синап

Предложете и вие
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Книги кои ме расплакале:Хајдин од Владан Велков Папата Јована Мемоарите на една гејша
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mameha and melpomena

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Имам неколку:sreken:
1. Шепнувачот- Донато Каризи (Просто книгава е одлична, на секоја страна нешто ново се случува, одлочен трилер, еден момент чиниш еден е убиецот, нареден момент- друг мислиш дека е. Оние кои обожуваат трилери, дефинитивно мора да ја прочтаат ако ја немаат прочитано. Немам зборови. Во еден случај на исчезнати 6 исчезнати девојчиња, се испреплетуваат низа неразрешени убиства и нивните сторители. А зад сите нив стои- Шепнувачот!)
2. Убиство со огледала- Агата Кристи (Агата Кристи и се' е кажано:zelen. Само да ви кажам дека насловот не кажува многу за содржината. Прво генијалноста на Мис Марпл, а потоа и начинот на злосторството, едноставно одлична книга).
3. Пајаковата мрежа- Агата Кристи ( Да не ја повроувам горната реченица. Овде ги нема ни Поаро и Мис Марпл. Овде некој друг е генијален- Агата Кристи де:zelen. И овде убиството е на да не речам на интересен начин сторено)
Епа доста се, оти само оваа година имам 47 книги прочитано(досега:zelen) и има уште доста врвни книги кои треба да се прочитаат и допрва да се напишат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cipiripi and Electra

Брида

Полноправен Член
9 февруари 2016
40
31
8
`Папата Јована` - Д.В. Крос ...
Книгата заслужува да биде прочитана од сите, посебно од жените.. и откако ќе ја прочитаат пак нека се жалат колку им е тешко со скршен нокт да работат, со нефарбана коса да одат на свадба, без црвен кармин на кафе .... бла бла бла... Иначе хероината во книгата е жениште, која со помош на својата интелегенција стигнува до Ватикан и е прогласена на папа ... :)