Мозаик

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,420
1,153
Мозаикот претставува редење природен камен или мали, префабрикувани коцки од различен материјал (пр. стакло, керамика) во разни орнаменти или слики. Овие коцкички, во склад со претходно изработен нацрт, се втиснуваат во се уште свеж малтер, а потоа површината се полира заради израмнување.
Најстарите мозаици во боја, изработени од глинени топчиња, се пронајдени во Вавилон и потекнуваат од IV век п.н.е.Во V век п.н.е. во Грција се изработувале мозаици од бели и црни измазнети речни камења. Мозаиците во боја, кои можеле да имитираат илузионизам и светлосни ефекти, се појавуваат во периодот на хеленизмот. Како значајно средство за изразување, мозаиците биле застапени и во римската уметност и тоа пред се, подните мозаици. Мозаиците имале значење и во ранохристијанската и во византиската уметност. Со употреба на златни плочки мозаиците добиле нови карактер и пред се се користеле за украсување на таваните и ѕидовите.
Со надминувањето на Maniera greca во периодот на треченто, опаѓа и интересот за мозаиците. Дури т.н. југендстил донел привремено оживување на интересот.
Освен во сакралните простори во XX век, уметноста на мозаикот одиграла позначајна улога во социјалистичкиот реализам и мурализмот.
Уште од античкиот период познати се два начина на изведба на мозаик:
  • opus tesselatum - составен од камени коцкички (не се секогаш со исти димензии), а меѓу коцкичките е видлив поврзувачкиот материјал (т.н. фуги)
  • opus vermiculatum - составен од поситни коцкички, меѓусебно тесно поврзани, така што одвај се гледаат рабовите и меѓупросторот меѓу нив. Коцкичките, главно се со иста големина, а изработени се од камен, стакло или глазирани парчиња керамика.
Освен “обичниот“ мозаик, постои и техника на микромозаик, која е многу посложена, со иста основа, но со многу повеќе впечатливи резултати. Таа е резервирана само за посебно упорните и стрпливи уметници, кои не жалат да изгубат повеќе време за да постигнат што повпечатлив резултат.

Детал од највредниот мозаик, подниот мозаик од нартексот на Големата базилика во Хераклеа Линкестис, Битола
mozaik-heraklea.jpg


Колку ви е позната техниката на изработка на мозаик?
Дали ви се допаѓа ваквиот начин на сликање?
Кои се според вас најубавите мозаици кои сте ги виделе или би сакале да ги видите?
Кои современи македонски уметници што се занимаваат со мозаикот како сликарска техника ги знаете?
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,420
1,153
Газанфер Бајрам - македонски академски сликар, мозаичар и професор.

Бајрам е роден во Скопје на 17 март 1943 година. Завршил постдипломски студии на Отсекот за монументално сликарство на Академијата за ликовна уметност во Белград. Специјализирал фреско-сликарство и мозаик. Две години работел на Отсекот за мозаик на „Академијата за убави уметности“ во Равена. Мозаиците се изложени во музеи и во приватни колекции во Македонија, Италија, Турција, Канада, САД, Австралија, Бугарија и во многу градови на поранешна Југославија. Автор е на Мозаиците во МНТ во Скопје, во Собранието на Македонија, во ВИП салата на аеродромот „Александар Велики“. Учествувал на многу групни и самостојни изложби.

Повеќе овде

wedding%20mozaic.jpg



anthem.jpg
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Техниката за мозаик ни ја објаснуваше професорот по ликовно, наредната година мислам дека ќе изработуваме мозаик.
Имам видено неколку мозаици, впечаток ми имаат оставено оние од Стоби и еден мозаик во еден манастирот св. Спиридон.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Јас пред две години имав правено мозаик, со професорот по ликовно, за во школо... интересно е многу, само малце е тешко, додека да ја обликуваш формата... доколку најдам слика, може да го прикачам да го видите... :D инаку како наубави мозаици можам да ги издвојам тие во Хераклеа, најубави ми се таму... ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and lady_blue

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
никако не може да ми текне како се вика простор измеѓу парчиња, училе смо по ликовно.....фуга ? : ) eнибади тел , плс : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor and lady_blue