Мозаик

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,927
1,133
некаде во длабочините на темнината
интересно треба да го пробам на мојата даска :zelen
images

flat,550x550,075,f.jpg

1109503-H.jpg

glass-mosaic-wall-art-473x530.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Diablo III

Истакнат Член
10 јануари 2013
11
1
103
27
Јас пред две години имав правено мозаик, со професорот по ликовно, за во школо... интересно е многу, само малце е тешко, додека да ја обликуваш формата... доколку најдам слика, може да го прикачам да го видите... :D инаку како наубави мозаици можам да ги издвојам тие во Хераклеа, најубави ми се таму... ;)

a ke mozi samo nakatko da objasnis kako se pravi mozaikot kako se oblikuvaat kamcinjata ili so i da se, so so se oblikuvaat i na so se lepat i kako odi toa ? fala odnapred :D
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
a ke mozi samo nakatko da objasnis kako se pravi mozaikot kako se oblikuvaat kamcinjata ili so i da se, so so se oblikuvaat i na so se lepat i kako odi toa ? fala odnapred :D

Треба да пишуваш кирилица :D
тоа се камчиња, се обликуваат со чук, какви ќе излезат такви, а за процедурата за лепење е многу долга, се обликуваат на блок, прво се црта цртежот, се лепаат камчињата, и после тоа се лепаат, со специјалана течност, не знам како се вика... е после тоа, се ставање бетон мислам, на празните места, за да се пополнат празните места и после не знам што и како се работи :)
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Еве поинаков мозаик од рубикови коцки.Ги прави уметникот Пит Фекто.:)
Овој му е брат на (не знам да го тагнам шифт и !„“’%‘‘&*):)
hitportal-pit-fektu4.jpg

hitportal-pit-fekt9.jpg

hitportal-pit-fektu7.jpg