Може ли исполнетоста на едно поле да надокнадува за празнината на други полиња?

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
на секој од нас му фалат многу работи...но тоа треба да не прави уште посилни,по борбени за успех понатаму во животот,тоа треба уште повеке да не мотивира...секако дека вреди образованието,многу од нас не нашле работа соодветна на образованието но пак имаме огромна корист од школуванјето...ете да речеме основните работи вон образованоста,друштвото,непроспиените ноки од журките,можностите за запознавање на нови луге и нови хоризонти,нови можности....
секогаш ке ни фалат многу работи во животот,секогаш.....но ВРЕДИ
 
  • Like
Реакции: Oleri

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,239
1,758
113
Малку таму, малку овде...
Колку што јас сфатив ти имаш љубовна празнина, не си исполнета на тоа поле и те повредиле. А твоите те форсираат да завршиш факултет. Извини, ама овие две работи се неспроедливи.
Љубовта ќе дојде денес, утре, можеби никогаш. Но, каква врска има тоа со тоа да не завршиш факултет?
Ќе треба нешто да работиш, од нешто да живееш. Ќе најдеш некој со кој ќе сакаш да имаш семејство. Од што ќе живеете?
Од љубов? Љубов ќе јадете и пиете?
Биди пресреќна што твоите се во можност да ти овозможат такви услови да завршиш факултет...
Ако се откажеш од факултетот нема да ти биде полесно со таа другата празнина која упорно да споменуваш, биди сигурна.
 
  • Like
Реакции: КрисТина К.

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
Па добро и мене ми фалат многу работи, и јас би сакала да идам секој ден на шопинг, да имам приватен авион, да имам сопствено bmw ама кога немаш, некогаш спас наоѓаш во тоа што се образуваш за некој ден да го постигнеш посакуваното.
 

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
328
523
693
London,UK
Не ја сфаќам целта на темава (а гледам и не сум само јас единствената) едни дискутираат за здравје други љубовни проблеми ..:confused:
 
  • Like
Реакции: Trajche

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,997
9,629
1,683
Normandy
Се` што се прави во животот - вреди. Е сеа тоа што вредностите се симнати и фактот дека и денес има многу луѓе со по 2-3 факултети е друга работа. Но ако се земе вака - факултет студирам за да се надоградам како личност, вреди. Ако е за бркање некаков си просек само за да се праиш важен со пемпелето, тогаш не си постигнал многу.
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
124
343
Скопје
Прашуваш нешто а ни самата не си до толку отворена за да разбереме што сакаш да кажеш.
Факултетот секогаш вреди,колку и да им се лутиме на родителите дека ете не форсираат,но образование си е образование.
Стануваш друг човек од кога ќе ја земеш дипломата во свои раце.
Нешто си завршил,а со тоа па почеток да започнеш нешто ново.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Не знаев каде да ја сместам оваа тема...па решив да ја сместам тука во психологија.Прашањето ми беше дали ќе ви вреди образованието...факултетот ако ви фали нешто во животот...чувствувате толкава празнина што не можите никако да ја исполните...а од дома цело време ве форсираат и не смеете да киксните бидејќи тие мислат дека ви дале се! Стан под кирија во друг град,пари,факултет...но сепак вие никако не можите да ја заборавите таа празнина што ја чувствувате еве да речиме недостаток кој секогаш ќе ви фали... како и љубовни падови за кои тие не знаат. Едноставно тие ништо не знаат и мислат дека се ви дале...а всушност ништо не разбираат !!! Што ќе направите? Каде е излезот?
Факултетот е многу релативна работа.Факултетот не е никаков фактор во мојот живот.
Доволно снаодлив човек може да успее и без факултетско образование.Познавам доволен број луѓе кои ми укажуваат на фактот дека и без факултет станале сопственици на поголеми успешни фирми.Ако ја нема „уличната“ школа поминато џабе е се.
Ако не си комуникативен, снаодлив, борбен и 3 факултета да имаш и да бараш работа некој поснаодлив во момент ќе се снајде и ќе влезе он на работа.

Да се надоврзам околу твоeто мислење.

Ме форсираат од дома за факсот? Никогаш.Од причина што сам си го плаќам факултетот и немаат право да зборат.Мој живот, мои пари моја одлука.Ако сакам факултетот ќе го учам 7 години.Ми се може.
А во случај да ми плаќаат они факултет тогаш не би сакал да ме уценуваат или да ми вршат притисок.Намерно ќе паднам.За нивни инат.
Љубовен пад не смее да ти претставува празнина или пак да ти биде пречка во образованието.

Излезот е да се вработиш и да застанеш на сопствени нозе, да се трудиш да дојдеш на што е можно повисока позиција која одговара право пропорционално на трудот кој што си го вложила.Е тогаш ќе можеш да здивнеш па дури и да си купиш диплома :D
 
  • Like
Реакции: Scars31 and наташа