Мисла на денот

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Најчесто кога чувствуваме вина, бараме оправдувања и повеќе се збунуваме, ќе го прескокнам тој дел и ќе бидам практичен, слободата е слободно да грешиме, тоа ни е во природата за да научиме да не ја направиме истата грешка, ако повторно ја направите истата грешка, барем гледајте да не биде премногу честа:D. Сакам да кажам, што и да правите погрешно, повторно или различно, не чувствувајте вина, вишок е, не ви ја ограничува слободата, понекогаш грешките знаат да не однесат во вистинскиот правец, вистинскиот ти/таа, можеби погрешно е сѐ што мислите дека сте и е исправно. Не ја знам вредноста на среќата, но ја знам добро на независноста, затоа ќе речам ако нешто ве прави помалку тажни, направете го, одете до крај, секако ќе откриете нешто што не сте го знаеле за себе, cheers to that(pivo)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and Iris*

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Реалноста си ти, не ја барај на друго место, ќе се изгубиш, само погледни во себе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Среќата е таму кај тие што умеат да љубат, а другите само живеат некако покрај нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Постојат моменти кога човек извршува симболично самоубиство, уживајќи во сопственото исчезнување и понижување: тоа се моменти кога човек сака до толку да се понижи, што да падне сосема ниско, а да ги убеди другите дека таму доле, му е сосема добро и дека е задоволен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
"Запамети дека оваа земја е само атом во универзумот и дека и ти си атом на неа, па дури и да станеш Бог на земјава по која се влечеш и ползиш, па и тогаш би бил само еден атом, и тоа еден помеѓу многуте.
Сепак имај најголемо самопочитување и поради тоа не греши против себе.
Гревот кој е непростив е свесно и намерно отфрлање на вистината, страв од знаењето дека тоа знаење не би одговарало на твоите предрасуди."

- Liber Librae sub figurâ XXX, A∴A∴ Publication in Class B
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and Iris*