Меѓународен Славјански Институт „Гаврило Романович Державин” - Свети Николе и Битола

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
катастрофа.. не е факултет тоа, ништо не учат.. предметите немат врска со струки.. знам дете шо беше запишано на тој “факултет“ на економија и немаа предмет математика...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Ana.Naumovska

Полноправен Член
7 јуни 2012
70
12
8
30
катастрофа.. не е факултет тоа, ништо не учат.. предметите немат врска со струки.. знам дете шо беше запишано на тој “факултет“ на економија и немаа предмет математика...
Не знам за порано, ама сега знам дека имаат математика (една во семестар или две во една година).
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Познавам неколку од Прилеп што студираат на "Рускиов" факултет, и сите навреме ги полагаат испитите, дипломата ја земаат за 4 години, се на се паметни студенти студираат ваму. :D

А и не е скап, 1.000 е, а ако се запишани 2 јца од семејство на пр. брат и сестра, има попуст и за двајцата е 1.500 евра (по 750 евра за еден) - така имам разбрано.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ana.Naumovska

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Гледав некои програми за магистратура и ми излезе дека мастер за тоа што барав е 1350 евра за една година овде, што е супер за диплома за која си свесен дека ја купуваш и е чисто ако сакаш да кажеш дека имаш диплома (бар на странци, кај нас тешко дека некој ќе излажеш).
Додуша, видов дека има 6 предмети за таа цела година и не изгледаа лошо, ама мнооогу ме спречува тоа што сите викаат дека ништо не се учи. Работата ми е стварно да научам пошто сакам мастер за нешто што не е баш поврзано со моите додипломски, а УКИМ веќе не сакам да ги видам. (puke)