1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Менување на сопственото мислење по соочувањето со реалноста (фактот)

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Mnogo Bitno, 28 декември 2016.

 1. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  Сопственото мислење често го градиме односно креираме по сопствена желба затоа што ние така сакаме иако тоа не е баш реално , двосмислена е темата со тоа што опфаќа повеќе ситуации во кој сме се нашле пред и по соочување со истите .
  Каков е вашиот став за нештата за кој сме мислеле едно ,а одкога сме се соочиле е сосема спротивно , дали вистинското го прифаќаме или стоиме на својот став кој е не логичен со реалноста ...
  @Electra поздрав, (handshake) :kafe
   
  На Electra и malo им се допаѓа ова.
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Има разлика од ставови и мислења кои свесно ги креираме за да задоволиме нечии критериуми или за да создадене некој имиџ пред другите и ставови и мислења кои сами по себе се креираат во зависност од нашите искуства што ги собираме низ животот. Ако сме искрени спрема себе си тогаш често ке ги менуваме своите ставови и нема да имаме проблем со тоа што не сме си стоеле цврсто на ставот, а доколку моралот и имиџот ни се приоритет, тогаш најверојатно би жртвувале многу од својата среќа заради своите ставови.
   
  На BioTrpe, İncognito и Mnogo Bitno им се допаѓа ова.
 3. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Типичен пример за оваа тема е болеста.
  Секој болен човек мисли дека ќе оздрави, ама реалноста е друга ако е болен од некоја неизлечлива болест.
  Кога ќе дознае дека има напредната фаза од болеста губи надеж, се соочува со реалноста и го менува мислењето.
   
 4. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Јас не можам да држам еден став/мислење ако околностите во иднина носат нешто друго. Размислувам повторно и сфаќам дека сум грешел. Брзоплет сум во носење одлуки, ама што е тука е.

  Отсекогаш го кажувам тоа што го мислам, директен сум иако во хороскопот вика дека раковите се срамежливи и тивки.
   
  На malo и Mnogo Bitno им се допаѓа ова.
 5. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Постои мала дистинкција помеѓу ставовите кои ги креираме низ животот, јас би го нарекол тоа поточно надградување на истите во различни насоки, прилагодување или подесување. Воопшто кога се создава еден став, тој потекнува од еден извор и не ја губи зададената вредност, тој конвергира или дивергира во однос на различни фактори кои влијаат на него, како природен процес на функционирање. Го почитувам секој став на една индивидуа без разлика дали кореспондира со мојот став и во тоа го подразбирам целосниот ентитет на прифаќање на реалноста, нема потреба од соочување, тоа е надминато во флексибилната фаза после создавањето.
  @malo ме интересира твоето мислење, да ги одвоиме моралот и имиџот како приоритет, количински, колку би жртвувале од нашата среќа за едното или другото, иако малку е комплексно да ги вагаш.
   
  На Mnogo Bitno, malo и Prashina им се допаѓа ова.
 6. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Проценете сами. Еве од мене еден најпрост пример:
  Не верувам дека постои жена која што сака да има статус на робинка во својата куќа, но таа завзема став дека е добро и важно жената да е посветена домаќинка и мајка, отфрлајки ја својата индивидуалност, потребите, дарбите и способностите кои ги има, својата сексуалност и слобода, се во име на некои морални правила и во име на тоа што другите ке кажат. Рушењето на имиџот на домакинката е најголемата казна која и предстои доколку се дрзне да завземе свои спствени ставови за животот од сопствените искуства и затоа истите ги негира. Секојдневието ја учи дека да се биде секој ден по неколку часа во кујна е измачувачко, ама таа тоа никогаш нема да го признае и секогаш пред другите ке изнесува став спротивен на своите искуства, ама во согласност со моралните начела и очекувањата на другите.
   
  На Big Berta, Mnogo Bitno и BioTrpe им се допаѓа ова.
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Едно е надеж, а друго е став
   
 8. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Ова као мора да глуми хетеро и тоа за божиќ, нека му е лесна земјата, секако голем хуманист:)
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: