1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мебел

Дискусија во форумот 'Дизајни' започната од MissChievous, 14 јануари 2014.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Фотељава е божествена! Savoy Leather Chair

  Savoy Leather Chair.jpg

  Ми се допаѓаат столчињава - Soda Fountain Barstool, ми се допаѓа и масата.

  Soda Fountain Barstool.jpg

  Обожавам индустријален изглед. Varick Chandelier Vintage Bronze Medium

  Varick Chandelier Vintage Bronze Medium.jpg

  Интересна декорација за во кујна - EAT Red Metal Letters

  EAT Red Metal Letters.jpg

  Copenhagen Nightstand

  Copenhagen Nightstand.jpg

  Multi-Panel Foxed Mirror

  Multi-Panel Foxed Mirror.jpg

  Уште еден огромен телевизор фали и си имаш домашно кино. Soho Tufted Daybed

  Soho Tufted Daybed.jpg

  Интересни тапети - Lumberjack Wallpaper

  Lumberjack Wallpaper.jpg

  Одлична комбинација со столчето. Emmerson Reclaimed Pine Desk

  Emmerson Reclaimed Pine Desk.jpg

  Parquetry 3-Drawer Dresser

  Parquetry 3-Drawer Dresser.jpg
   
  #11 MissChievous, 10 февруари 2014
  Последна промена: 20 март 2014
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Beverly Tufted Sofa by Old Hickory Tannery - се што е плишано и за седење, може. Интересен е и моделот во комбинација со бојата.

  Beverly Tufted Sofa by Old Hickory Tannery.jpg

  Неколку примери за добар индустријален изглед, можеби повеќе за кафуле оттколку за дом.

  Flatiron Counter Table

  Flatiron Counter Table.jpg

  Round Adjustable Bistro Table

  Round Adjustable Bistro Table.jpg

  4-Bottle Wall Mount Wine Holder

  4-Bottle Wall Mount Wine Holder.jpg

  Pipe Media Console by West Elm

  Pipe Media Console by West Elm.jpg

  Муралов е топ, мислам дека особено добро би одговарало за туристичка агенција.

  World Map Wall Mural.jpg

  Jaxx Cabbagetown Chair - интересен дизај, изгледа многу удобно, совршено за одмарање под ќебенце.

  Jaxx Cabbagetown Chair.jpg

  Ми се допаѓа и рустикален изглед, како на пример:
  Clive Bar Cabinet by Crate and Barrel

  Clive Bar Cabinet by Crate and Barrel.jpg

  Rustic Barn Hall Chest by HGTV Home

  Rustic Barn Hall Chest.jpg

  Еве нешто сосема спротивно од се погоре - LED Bar Trolley Table

  LED Bar Trolley Table.jpg
   
  На Electra и Prashina им се допаѓа ова.
 3. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
   
  На igorch3 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Посвета на столчиња, фотељи, отомани...

  ib Kofod-Larsen rare Elizabeth sofa

  1 ib Kofod-Larsen rare Elizabeth sofa.jpg

  Ansel chair by Modernhaus

  2 Ansel chair by Modernhaus.jpg

  Boomerang chair ottoman

  3 Boomerang chair ottoman.jpg

  Furrowed-leather arm chair

  4 Furrowed-leather arm chair.jpg

  Немам никаква информација.

  5.jpg

  И мојата омилена за крај:

  Rare Sigurd Ressel folding chair Vatne Mobler Norway

  6 Rare Sigurd Ressel folding chair Vatne Mobler Norway.jpg 7 Rare Sigurd Ressel folding chair Vatne Mobler Norway.jpg 9 Rare Sigurd Ressel folding chair Vatne Mobler Norway.jpg 10 Rare Sigurd Ressel folding chair Vatne Mobler Norway.jpg 11 Rare Sigurd Ressel folding chair Vatne Mobler Norway.jpg
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Step Design Chair на Geof Ramsay:

  steps-1.jpg steps-2.jpg steps-3.jpg steps-4.jpg steps-5.jpg steps-6.jpg steps-7.jpg steps-8.jpg steps-9.jpg

  Ми се допаѓа зошто дизајнот е едноставен, модерен и функционален. Иако се класифицира како chair, може да се користи и како "полица", па доколку е потребена функцијата за седење, во секој момент можат да се тргнат работите поставени на неа и да се постават перниците за седење. Мислам дека е особено совршена за помали места, било тоа да е дом или канцеларија.
   
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Неколку индустриски парчињиња од Jim & Sons:

  JM & SONS 1.jpg JM & SONS 2.jpg JM & SONS 3.jpg

  JM & SONS 4.jpg JM & SONS 5.jpg JM & SONS 6.jpg

  JM & SONS 7.jpg

  Последново ми е врв!
   
 7. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Ова мебелов ме потсеќа на кабинетот по ОТП у основно :rofl
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Wishbone Chair на Hans J. Wegner


  [​IMG]


  Wishbone столицата или "Y-chair" е првата столица која Ханс Вегнер ја има дизајнирано за Carl Hansen & Son. Подискривените задни ногарки овозможуваат повеќе простор и удобност, а стилизираниот полукруг на врвот нуди потпора и елеганција.


  Charles Armchair на Modloft


  [​IMG]


  Charles Armchair со својата елегантна минималистичка силуета и врвното кожно седиште претставува одличен примерок за безвременски дизајн на столица која е и удобна и сериозно елегентна за домот.


  Vintme Chair


  [​IMG]


  Столица со софистициран изглед. Седиштето и потпирачот се изработени од тапацирано дрво, додека рамката е од лакиран метал со типични линии кои припаѓаат на колекцијата Vintme.


  Spine Lounge Chair


  [​IMG]


  Space Copenhagen ја дизајнираше Spine Lounge столицата во 2011 година. Нејзиниот дизајн влече инспирација од 50-тите години со модерен дух.


  Kaare Klint Safari Chair


  [​IMG]


  Kaare Klint Safari столицата е една од првите do-it-yourself високо дизајнирани парчиња мебел: таа лесно може да се расклопува и склопува без алати, што ја прави иделна за луѓе кои се постојано во движење. Клинт ја дизајнирал оваа столица во 1933 година и бил инспириран од англиското офицерско столче кое го видел за време на своето патување во Африка.
   
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Рендом парчиња добар мебел.

  2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg
   
 10. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  004_1.jpg
  cool-coffee-table-fish-tanks-Aquarium-Design.jpg
  Има ли нешто пододобро од ова (wasntme):sreken
   

  Прикачени податотеки:

Сподели: