1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мебел

Дискусија во форумот 'Дизајни' започната од MissChievous, 14 јануари 2014.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Можеби на некого му е тотално глупо, но обожавам мебел толку многу што често ми се случува да си зазјапнам во фотографија од некаква си фотеља и 20 минути да си правам филмчиња во главата. Доколку има и други обожаватели на дизајн на мебел, можеме тука да си постираме слики и да дискутираме околу нивниот дизајн и функционалност.

  Мене лично ме привлекува поедноставен и минималистички изглед. Прав пример се дизајните на Баухаус, меѓу кои можеби најпозната е The Wassily столицата а.к.а. Model B3 дизајнирана од Marcel Breuer во 1925-1926 година:

  The Wassily Chair.jpg

  Мене меѓу поомилените столици ми е онаа на Josef Albers од 1928 година. Кај оваа столица ми се допаѓа комбинацијата на махагони дрво со буково, дополнето со одлични сиви "перници".

  josef albers club chair.jpg

  Најверојатно најпознатата фотеља е Eames longe chair со отоман, дизајнирана од страна на Charles and Ray Eames во 1956 година. Оваа столица едноставно вришти удобност, а реално гледано таа карактеристика тешко се наоѓа во периодот во кој таа е дизајнирана.

  Eames Lounge Chair.jpg

  Уште една многу позната фотеља е Barcelona chair, дизајнирана од Ludwig Mies van der Rohe во 1929 година. Модерен и елегантен изглед пренесен низ метал и кожа... мислам дека нема подобар дизајн во 20-тите години од 20-иот век.

  barcelona chair.jpg
   
  #1 MissChievous, 14 јануари 2014
  Последна промена: 20 март 2014
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Фуј минимализам.(puke)

  Јас ко хејтер на минимализмот у било кој дел сем технологија, сакам мебел од масивно дрво да изобилува со детали. Нешто у стил на ова (да да, барокно е). Минимализмот ме утепува, никогаш не сум го сакал и го сметам за најдосадниот стил кој некогаш е донесен во Европа. Ако се прашувам јас тогаш колку повеќе детали толку подобро. Плус и у позадина од фугите на Бах за чело... мх мх.
   
  На BlackTulip и МалиСашко им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  existence Тоа е убавината во минималистичкиот мебел, можеш да го комбинираш како сакаш и да го вметнеш во речиси секој стил. Всушност, се е до деталите како што викаш ти, но оние детали кои ги додаваш. Језда има и такви кои се што сакаат е испразнета просторија, една фотеља и лампа. Но и јас не сакам таква екстремна крајност на минимализам. А за стилот за кој говориш ти треба многу да внимаваш, зошто можеш да постигнеш кич. Освен доколку тоа е тоа што го посакуваш, секако.

  Еве неколку рендом ствари.

  Futon Lounge "Figo" - издолжена фотеља преку ден, кревет преку ноќ. Удобно, функционално, со одличен изглед.

  Futon Lounge 1.jpg Futon Lounge 2.jpg

  Како да се опише наредново - комода/полици за вино дизајнирано од борово дрво? Не е битно, изгледа супер. Едноставно, со одлични димензии, парче кое не зафаќа премногу место, а сепак нуди простор за многу шишиња вино.

  Pine Wine Cellar Racks.jpg

  Немам информации за оваа маса, но ја обожавам формата која ја има и бојата на дрвото. Прекрасна долга маса на која и е речиси задржана природната форма, односно делува како да е туку што земено парчето дрво и вметнато во просторијата. I just love it!

  Long wooden table.jpg

  Mogensen Coupé Sofa - дизајнирана од Børge Mogensen во 1971 година. Инспирирана е од британската Hall Porter столица, дизајнирана специјално за да ја задржува топлината од камините кои биле типични за домовите од тој период. Мислам, погледнете ја бојата на кожата... убавина!

  Mogensen Coupé Sofa.jpg

  NY Tall Table by Faktura Design - едноставно и уникатно. Доколку сте љубител на градот Њујорк, ова е одлично парче мебел кое привлекува многу внимание. Бидејќи е висока маса може да се користи и во барови.

  NY Tall Table by Faktura Design.jpg NY Tall Table by Faktura Design 2.jpg
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Баш тоа софата со убавата кожа не е минималистичка. Ок, делумно е. Таму баш имаш фузија на минимализмот зашто чистиот минимализам има чисти форми, чисти површини и не се употребува нешто како таа кожа затоа што му ја нарушува чистината.

  Другиве...фуј. Никогаш не би купил такво нешто. Јас уствари не поднесувам празна просторија или просторија со чисти едноставни форми. Во такви простории се осеќам како да ќе исповратам, буквално ме убива таа глетка.

  Околу деталите, секако дека треба да се внимава. А околу кич и денешнава дефиниција за тоа што е кич баш и не се сложувам. Ако земеме како податок дека кичот настанал од критичката маса растена во барок во времето на преминот кон класицизмот (т.е. тој период е наречен рококо) и оценето како „барок со премногу детали“ и служело за потсмев демек од што е многу накитено со детали се изгубила основната идеја (барем јас така го имам ова сретнато кога се интересирав за стиловите) тогаш денешното значење на „кич“ воопшто нема врска.

  Како и да е, јас претпочитам нешто што е контра-минимализам не само во архитектурата и уредувањето туку и во музика. Радо би слушал Бах или нешто што е преполно со детали и ќе ми треба време за да наслушнам се` отколку минималистички мелодии.
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Не реков дека софата е минималистичка, само ми се допаѓа. Иначе, кога станува збор за кич не гледам на периоди. Токму бидејќи тоа дека дефиницијата за кич кај секого е различна, некои комбинации на мене може ми делуваат кич, а на тебе сосема океј. А може и да се направи некоја комбинација, на пример: ќе земам неколку парчиња мебел од стил барок и ќе ја дизајнирам просторијата така што, нема да ја натрупам. Односно, минималистички декорирана просторија со парчиња мебел од барокен стил. (wasntme)
   
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  [​IMG]
  Отсекогаш сум сакала нешто креативно направено...да биде интересно, уникатно, со идеја...
  Ова е едно од нештата што сакам да ги направам...
   
  На BlackTulip, JaMi, Gemini и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Е јас многу си ги сакам парчињата мебел во ретро стил.
  Враќање во шеесеттите и седумдесетите но сепак модерно и уникатно.

  [​IMG]


  [​IMG]

  Фотелјата во форма на јајце, синоним за 60-тите.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Преубаво... Особено ми се допаѓат масичките и оние лава ламби препознатливи за ретро стилот.
   
  На Tantara и Lena им се допаѓа ова.
 8. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423
  сакам едноставни и необични дизајни на мебел во убав двор...во смисол на вакви, понатаму и др ќе ставам..

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На MoonFairy и Outrider им се допаѓа ова.
 9. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
 10. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Еве неколку парчиња што премногу ми се допаѓаат:

  Button Tufted Leather Day Bed
  Button Tufted Leather Day Bed.jpg

  1950's Copenhagen Spitfire Chair
  1950's Copenhagen Spitfire Chair.jpg

  Chelsea Leather Left Arm Sofa Chaise
  Chelsea Leather Left Arm Sofa Chaise.jpg

  Greenhouse Chandelier
  Greenhouse Chandelier.jpg

  Grand Tour Lounge Chair by Maserati x Zanotta
  Grand Tour Lounge Chair by Maserati x Zanotta.jpg

  Map Carpets by Area Pavimenti
  Map Carpets by Area Pavimenti.jpg

  Modern Record Cabinet by Symbol Audio
  Modern Record Cabinet by Symbol Audio.jpg

  Printmaker's Desk
  Printmaker's Desk.jpg
   

Сподели: