Креатори на јавно мислење — дали нивната веродостојност е клучен фактор за развојот на општеството?

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
@misterija кога ќе направиш разлика меѓу медиум од јавен карактер како телевизија во која имаш вработено новинари кои треба да истражуваат, а од друга страна имаш форум и еден обичен член во него, тогаш ќе збориме врз што почива генерирање на јавно мислење.


За ова последново има докази и во СЈО :zelen

А бе, дискутабилно е тоа дека форум не може да биде медиум за влијание врз јавно мислење. Можеби овој е мал форум, ама има форуми и форуми. Ако форумот има десетици илјади членови, па уште и ако е многу читан, влијателен член може да биде креатор на јавното мислење.

А, башка има и социјални мрежи кајшто влијателни луѓе може да управуваат со јавното мислење.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
А бе, дискутабилно е тоа дека форум не може да биде медиум за влијание врз јавно мислење. Можеби овој е мал форум, ама има форуми и форуми. Ако форумот има десетици илјади членови, па уште и ако е многу читан, влијателен член може да биде креатор на јавното мислење.

А, башка има и социјални мрежи кајшто влијателни луѓе може да управуваат со јавното мислење.
Но едно е форум а друго е тв медиум кој нуди материјал од информативен карактер. Првото секогаш се зима со многу голема доза на резервираност. Второто е интерпретација на домашните и светски случувања во кој не би требало да има влијание од обичната раја, но би требало да биде ЗА обичната раја. Е сега, во таков медиум имаш Латаси, Јанковци, Томиќи.... кои треба да репрезентираат истражувачко новинарство, а не тоа што погорниот ешалон директно го диктира.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
А бе, дискутабилно е тоа дека форум не може да биде медиум за влијание врз јавно мислење. Можеби овој е мал форум, ама има форуми и форуми. Ако форумот има десетици илјади членови, па уште и ако е многу читан, влијателен член може да биде креатор на јавното мислење.

А, башка има и социјални мрежи кајшто влијателни луѓе може да управуваат со јавното мислење.

Шо знам, малку сум скептичен околу форумите како средство за стварање на јавно мислење, ФБ и Твитер се далеку повлијателни во тој поглед а сеуште телевизијата е главна пошто сметај дека население над 50 години скоро и да не е на нет и едини извори на инфо им се тв и чат пат весници, постарата и `мудра` генерација на пример, ќе пуштат сител на даљинско таму имаат турски серии и одма после серија вести, совршен тајминг (party)
 

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Шо знам, малку сум скептичен околу форумите како средство за стварање на јавно мислење, ФБ и Твитер се далеку повлијателни во тој поглед а сеуште телевизијата е главна пошто сметај дека население над 50 години скоро и да не е на нет и едини извори на инфо им се тв и чат пат весници, постарата и `мудра` генерација на пример, ќе пуштат сител на даљинско таму имаат турски серии и одма после серија вести, совршен тајминг (party)

По дефиниција, секој broadcast медиум преку кој може да дистрибуираш информации е потенцијален канал за влијание врз јавното мислење. Пред 10+ години, форумите беа масовни платформи за комуникација. Денес ФБ и Твитер се доминантни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
По дефиниција, секој broadcast медиум преку кој може да дистрибуираш информации е потенцијален канал за влијание врз јавното мислење. Пред 10+ години, форумите беа масовни платформи за комуникација. Денес ФБ и Твитер се доминантни.

Well the forum doesn`t broadcast much, the posts just hang on threads :kafe
Ок ако се прифати таква денифиција ваљда, некое микровлијание би имало, она што навистина влијае се масовните медиуми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: massimaux