Колку често кажувате „те сакам“?

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Е стварно ме нервира Те сакам кажано по инерција, рефлексно, како добар ден, па се губи смислата . Со зборовиве не се расфрлам многу многу, ги кажувам кога ќе ми дојде од внатре потреба.
Имам другарка, епилогот на секој разговор на телефон со дечко и‘ е веќе знаете што - Те сакам. Епа јас ги разбирам ама што ако не му кажеш дека го сакаш?
Да му кажеш дека го сакаш, да ти каже дека те сака е убаво. Ама не често.

Кога некој сакам, ттаа личност добро знае дека е сакана. Без те сакам доза три пати на ден.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and Lily

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Е стварно ме нервира Те сакам кажано по инерција, рефлексно, како добар ден, па се губи смислата . Со зборовиве не се расфрлам многу многу, ги кажувам кога ќе ми дојде од внатре потреба.
Имам другарка, епилогот на секој разговор на телефон со дечко и‘ е веќе знаете што - Те сакам. Епа јас ги разбирам ама што ако не му кажеш дека го сакаш?
Да му кажеш дека го сакаш, да ти каже дека те сака е убаво. Ама не често.

Кога некој сакам, ттаа личност добро знае дека е сакана. Без те сакам доза три пати на ден.

Замисли кога нема да и/му каже те сакам. Автоматски се продолжува разговор и завршува со ти мене не ме сакаш.:frantic
 

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Реми тоа сигурно ќе се случи ако нема да му каже. Ама јас не сум забележала до сеа да не му го каже тоа пред да поклопи :) Ни таа не е свесна, во навика и‘ е пројдено. Затоа и кога ќе си го кажат тоа си го кажуваат онака, механички нели. Овие зборови не се облека која се носи секој ден, ама така си функционираат тие со години.
Од друга страна пак, ептен е за никаде кога ја кажуваш фразава а немаш такви чувства. Уште позаникаде да ти го кажат ова а да не го мислат.

На крај краишта пак, не е битно колку често кажувате Те сакам, побитно е колку искрено го кажувате.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Реми

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
273
204
1,043
на др луѓе никогаш само на мајка ми и сестра ми зашто сепак мислам дека само они го заслужуваат тоа те сакам и тоа секако им го кажувам често
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Речиси никогаш не кажувам. Многу ретко. Сакам кога одредени личности го знаат тоа, иако никогаш не сум им го кажала. Кажано "те сакам" ми е како соопштение или рецитал, или прашање, на кое другата страна мора да одговори со "и јас тебе", а ако не го направи тоа, тогаш настанува онаа непријатна тишина и едниот од нас ќе мора да тресне голема глупост за да го прекине молкот.
Некои работи не се кажуваат со зборови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cece17

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Скоро па ич.
Тоа е романтично и лигаво.
Не поднесувам романтика и лигавење.
Кажувам, ако веќе мора да се каже.
Чим сум со некого, очигледно е дека го сакам.
Или повторувањето е мајка на знаењето?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Реми тоа сигурно ќе се случи ако нема да му каже. Ама јас не сум забележала до сеа да не му го каже тоа пред да поклопи :) Ни таа не е свесна, во навика и‘ е пројдено. Затоа и кога ќе си го кажат тоа си го кажуваат онака, механички нели. Овие зборови не се облека која се носи секој ден, ама така си функционираат тие со години.
Од друга страна пак, ептен е за никаде кога ја кажуваш фразава а немаш такви чувства. Уште позаникаде да ти го кажат ова а да не го мислат.

На крај краишта пак, не е битно колку често кажувате Те сакам, побитно е колку искрено го кажувате.

Знам исто од близок пример, буквално исти и се случи караница.
Таква караница за нешто што велиш ти е веќе во навика е способно да предизвика меѓу партнери секакви "епитети".
Со се друго знаеш дека се слагам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: She

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
273
204
1,043
Речиси никогаш не кажувам. Многу ретко. Сакам кога одредени личности го знаат тоа, иако никогаш не сум им го кажала. Кажано "те сакам" ми е како соопштение или рецитал, или прашање, на кое другата страна мора да одговори со "и јас тебе", а ако не го направи тоа, тогаш настанува онаа непријатна тишина и едниот од нас ќе мора да тресне голема глупост за да го прекине молкот.
Некои работи не се кажуваат со зборови.
се согласувам со тебе љубовта се докажува со дела а не со зборови
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
Мислам дека е убаво покрај гестови да се употребуваат и зборови за да се искажат чувствата кон саканата личност,меѓутоа тоа да бидат поинтересни фрази,а не само она "те сакам" ... мене ми звучи малку механички и неинтересно :)
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Кажувам тогаш кога тоа го осеќам.А не кога партнерот ми го кажал тоа па и јас сум морала да го кажам.
Многу пати и ми се лутеле поради тоа.