Козметика

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Морам да ја пофалам пудрата на Young Derm (новата) многу мека и масна ми ја прави кожата и не се ни познава дека имам подра, прикрива црвенило и акни, лесна е :giggle

А од маскарата на Голден Роуз (таа црната со златно капаче; слика не можам да најдам) воопшто не сум задоволна, се размачкува и четкичката воопшто не ми се допаѓа.
Сарче земи си ја новата маскара од Голден Роуз, јас презадоволна сум, за парите е супер.

Cat_Walk_Lash_Mascara (1).jpg
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Ги има некој користено овие сенки на Голден Роуз, слаб е изборот на козметика и ја најдов оваа палета и се мисалм дали да ја земам.


И ја зедов оваа розевата, добра е за 120ден. има сличен ефект како Super SHock.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,492
14,405
1,683
во светот на бајките
2 ХЕМИКАЛИ КОИ ГИ ИМА ВО СЕКОЈА КОЗМЕТИКА – ЕВЕ ШТО СТАВАТЕ НА ЛИЦЕ

Проверете дали некои од овие хемикалии се наведени на етикетата на козметиката која ја користите. Доколку се, употребувате козметика која е потенцијално опасна за вашето здравје, но и за убавина. Контраефектите од средствата за разубавување полни со хемикалии се нагрдување на вашата кожа, лице, алергии, менувања на бојата на кожата итн.

Лосиони за тело имаат 32 хемикалии во себе, парфемите дури 250, креми за потемнување соржат 22 хемикалии, сенка за очи 26, пудра 24, кармин 33 – точно што содржи колку и кои хемикалии на фотографијата на крајот на постот. Еве листа на најчесто употребуваните хемикалии во козметиката.
1. Антибактерии
Прекумерната употреба на антибактериски средства, може да попречи во борбата против болестите кои се предизвикувани од бактерии како што Е.coli и Samonella enterica. Широко се користат во сапуни, во пасти за заби и дезодоранси, а се откриени и во мајчиното млеко. Во една неодамнешна студија се покажало дека се меша во тестостероната активност во клетките.
2. Катран од камен јаглен
Катранот од камен јаглен е познат по канецерогеноста, а се користи како активна состојка во шампоните против првут и кремите наменети за против чешање. Јаглен катранот исто така, утврдено е дека го има во пастите за заби, како и во течностите за миење на устата.
3. Diethanolamine (DEA)
За DEA се смета дека би може да допринесе за нарушување на хормоните, а некои студии покажале дека содржи и канцирогени елемнти, како и дека го осиромашува телото со холин, елемент кој е потребен за да се развие мозокот.
4. 1,4 Dioxane
1,4 Dioxane е познат како животински канцероген и можен човечки канцероген кој може да се појави во одделни продукти кои содржат натриум сулфат и состојки кои содржат „PEG“, „xynol“, „ceteareth“, и „oleth“.
Производителите обично се обидуваат целосно да го отстранат „Dioxane“ од производите, но на крајот сепак мал дел останува во продуктите. Во едно истражување во 2007 година во кампања за безбедна козметика се покажало дека кај децата останале траги од Dioxane десетти делови од милион, или нешто помалку.

5. Формалдехид
Фордалмехидот има долга листа на негативни здраствени ефекти, вклучувајќи го и имунолошкиот систем, токсичноста, респираторната иритација како и ракот кај луѓето. Но, сепак може да се пронајде кај козметичките продукти за бебиња, лаковите, лепакот, боите за коса и други производи.
6. Fragrance
Супстанца која што може да има последици по вашата тежина, како и развојниот процес, а се препорачува да се избегнуваат мирисните масла каде што е утврдено дека ја има.
7. Олово и жива
Невротоксичното олово кој се смета за природен загадувач, може да се појави во производи како што е пастата за заби, а истражувањата покажале дека истиот се наоѓа во некои производи за боја на косата.

8. Наночестички

Наночестичките можат да продрат во кожата и да ги оштетат мозочните клетки, а истите се појавуваат во се поголем број на козметички производи и креми за сонце. Најпроблематични се цинк оксид и титаниум диоксид, кои се користат во кремите за сончање.
9. Parabens
Имаат слаби естрогенски ефекти, а се појавуваат во широк спекатр на тоалети. Една студија покажала дека супстанцата „Parabens“ ги оштетила тестисите на глушец, по што истата била забранета од страна на ЕУ, да се користи во козметиката.
10. Нафтени дестилати
Можните човечки канцерогени, нафтени дестилати се забранети или ограничени за употреба на козметиката во ЕУ, но се најдени во неколку американски брендови на лакови, мирисливи правови и други производи.

11. P-Phenylenediamine
Обично се наоѓаат во фарбите за коса, а ваквата хемикалија би можела да го оштети нервниот систем, да предизвика иритација на белите дробови и тешки алергиски ракции.
12. Hydroquinone
Истражувањата покажале дека го има на кожата кај човекот, а за истиот се смета дека е невротоксичен, и алергетичен. Ограничени докази велат дека може да предизвика рак во лабораториските животни.
Извор
 
  • Like
Реакции: Furby and Angiie

Дарко 0

Нов член
29 март 2013
4
0
1
22
Сакам да прашам дали има некој искуство со производите на биоклиник од орифлеим, поточно со дневниот и ноќниот крем за лифтинг.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Како сте задоволни од производите на Garnier?

Има некој кој ја користи помадата за сува кожа, да ми каже впечатоци. :biggrin

Отвори ја прикачената датотека 15638
Јас ја имам користено ама не оваа на сликата (не знам зошто го мразам мирисот на роза :) ), туку имав земено дневен и ноќен крем за сува и осетлива кожа и да ти кажам ми одговараа на кожата и задоволна бев...:)
 
  • Like
Реакции: DarkPassenger