Како сте го добиле името?

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Најубаво е - а моите секогаш го избираат најубавото :giggle
Се шегувам.
Моето име на секој чекор го има. Нема некоја посебна приказна како сум го добила.
Прабаба ми си имала некоја најдобра другарка Мара па кога јас сум се родила во нејзино сеќавање сум биднала Марија (моите го модернизирале малку). Ако. Многу си го сакам името :)
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Епаа вака...Мајка ми сакала Марија татко ми Ана и така се карале се каралее ...јас безименко сум си била се доек не дошла кумата па рекла да иам две имиња како во Америка прво име Марија второ име Ана и на крај старата кума не се сложила па рекла дека може само ако сакаат Анамарија..ама се заедно и се со мала буква..како едно име..
А не детето со две имиња па да не знаеме као да го викаме :D
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
По швалерка на таткоми :rofl
Татко ми сакал така да се викам (по негова братучетка)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner and Aaliyah

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Именденот ми е 2 дена после роденденот, а и мајка ми сакала да се викам така бидејќи сум историска личност (у минатото војна се водела за мене бре!), па му рекле на кумот така да ме крсти. А он сакал да ме крсти Петра (facepalm)
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Именденот ми е 2 дена после роденденот, а и мајка ми сакала да се викам така бидејќи сум историска личност (у минатото војна се водела за мене бре!), па му рекле на кумот така да ме крсти. А он сакал да ме крсти Петра (facepalm)

Елена да не се викаш ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum