1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Какви сè мистерии крие нашата Македонија?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Hip.Hop_MKD, 17 февруари 2012.

 1. X_Men_

  X_Men_ Нов член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  7
  Имам слушнато за ѓаволскиот ѕид и на ТВ имаше емисија за ова..а за сомовите во Тиквешко исто така имам слушнато ,дека биле некои нуркачи и виделе многу големи сомови..можеби не со големина на кит..но колку еден слон а може и поголеми..:D

  Ги имам видено цртежите. не се познаваат баш добро.но се гледаат луѓе и кози.така нешто..да се потсопли времево па можи и некоја слика....а за тие со летечките чинии незнам.ако знаеш повеќе кажи:D
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Иначе и Тополчани и Канатларци имаме видено кругови во житата, ова сум заборавил да пишам..
  А и затоа ми текна на фигурите на карпите. :D
   
 3. X_Men_

  X_Men_ Нов член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  7
  Е незнам за тоа..Кажи нешто повеќе ако знаеш :D
   
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  вака не знам колку е ова вистина за тие две села зашто имам а дедо во ерековци а тоа се наоѓа на средина меѓу нив.. скор оцело лето сум таму така да ке раберев нешто.. инаку ако знајш нешто кажи...
   
 5. Wild.One

  Wild.One Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2012
  Мислења:
  197
  Допаѓања:
  147
  Сомовите се точно на местово на сликава. Најопасното место за капење. Длабоко е повеке од 200 метри и водата премногу влече поради браната, затоа и сомовите се 'заробиле' на ова место, станале многу големи и си чекаат плен. Побарана е помош од многу места но никој досега не се нафатил да испитува. Минатата година кога беше екстремно загадено езерото планираа да го празнат за да го исчистат и да ги извадат но ништо и од тоа затоа што се закопувале во земјата и живееле од влагата.
  На ова место и да дојдеш сигурно нема да влезеш од самата бучава што ја ствараат каналите за водата. Премногу е језиво. Сепак опасноста е само овде, има многу убави места за капење, а посебно во делот кај полошкиот манастир каде што се оди само со брод или чамец, водата е многу бистра и малку повеке ладна.
  Информација плус: Алгите што излегуваат во август се многу лековити.
   
  На Mnogo Bitno и Outrider им се допаѓа ова.
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Имало значи доста мистериозни места во Македонија за посетување. :biggrin
   
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  Има ли некој плуснекакви информации во врска со Тиквеско езеро и мистериозните сомови , слики или текст ?! :^)
   
 8. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Пред 3-4 години дете (добар пливач) се удави на место познато за риболов во езерото.Не бил сам,со другари бил,никој не видел и не слушнал ништо,едноставно го снемало.3 дена го бараа нуркачи не можеа да го најдат телото.Во 60тите години мислам,не ме држи за збор,пошто има села околу езерото,полн чамец со невестата,момчето и кумовите сакале од едната страна од езерото да стигнат до манастирот,или обратно не е битно.Истото ги снашло,нема прежиеван,ниту траги од чамецот.Сомовите се огромни,има случаи кога ги ловат ама обично се мали со големина на човек.Е сеа слика ме мрзи да барам. :D Како и да е опасно е да се плива во длабоко поради нив,таму се уште кога е направено езерото.Друго,кога водата е спуштена се отвара патот за до островчето и интересно е да се шета,исто во август како што е пишано горе убаво е да се капи заради алгите.Дрвата "гол човек" се токму тука и е интересно за посетување,Полошкиот манастир,невестинската карпа и ако имаш муда да нуркаш имаш цело село на дното од езерото. :D
  Точно место не знам,прашај некој локален сом ќе ти каже.
   
  На Outrider, Mnogo Bitno и malo им се допаѓа ова.
 9. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  :) Фала ти во секој случај хаха, да нај убаво е да се праша некој локален ,кој знае какви приказни има :^) :kafe
   

Сподели: