Каде на факултет?

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Студирам на машински така да зависи дали нешто те влече од машинство/механика/логистика па би можел да те упатам повеќе околу начинот на фунскионирање како и принципот на оценување.Кој професор каков е и слично

Падна одлуката, на машински се запишав, термичко :) ти кој смер си?
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Бидејќи не знаев каде да пишам, ајде си викам тука ќе прашам. Дали некој знае што е потребно за да се запише паралелно на уште еден факултет? Дали има некои услови? Мислам дека имаше и некој проект вториот да е бесплатен ама мислам дека не смееше да е истообразовен (пр. двете од опшествени науки или природни). Ако некој знае би му била вечно благодарна :)
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Бидејќи не знаев каде да пишам, ајде си викам тука ќе прашам. Дали некој знае што е потребно за да се запише паралелно на уште еден факултет? Дали има некои услови? Мислам дека имаше и некој проект вториот да е бесплатен ама мислам дека не смееше да е истообразовен (пр. двете од опшествени науки или природни). Ако некој знае би му била вечно благодарна :)

Јас колку што сум упатен (што имај на ум, не е 100%), вториот нема да го плаќаш, но мораш едниот факултет да го одиш вонредно. Проблемот обично излегува околу документите што ќе ти се потребни за пријавување на вториот факултет, зашто моментално ти се во студентски на првиот, а копии од нотар некои факултети не примаат, тоа ќе треба „со арно“ да си начекаш некој од вработените. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Јас колку што сум упатен (што имај на ум, не е 100%), вториот нема да го плаќаш, но мораш едниот факултет да го одиш вонредно. Проблемот обично излегува околу документите што ќе ти се потребни за пријавување на вториот факултет, зашто моментално ти се во студентски на првиот, а копии од нотар некои факултети не примаат, тоа ќе треба „со арно“ да си начекаш некој од вработените. :)
За документите лесно правиме, туку не знам дали има некои други ограничувања освен на едниот да си редовен и да не е истообразовна струка. Фала ти :)
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
^
Мислам нема.
Уште ова - за партиципацијата на вториот да ти е бесплатна, наводно на првиот треба да имаш просек барем 8 (за да имаат нешто како доказ дека не одиш на втор факс само заради „екскурзија“), но ти на тоа поле немаш проблем. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Рано е уште али ако треба сеа да бидам би одела безбедност :)
 

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
Ти давам предлог за филолошки зашто има многу правници во земјава. Кој јазик планираш на филолошки? Јас планирам за една година да пробам филолошки. Па не знам како ќе биде. Како и да е што и да избереш, среќно ;)

кој отсек?