Испукани усни

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Многу е важно да знаеш од што е предизвикана раната , превенција има ...
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Многу е важно да знаеш од што е предизвикана раната , превенција има ...

Мене устата ми е константно сува, внатре груба и се лупи.. Секогаш
Да се влечкам по болници од шо е устата испукана не планирам мада последниов месец до лош стадиум е. . Надвор ладно, лижеш усните, се суши и... Ја како шо си сум живчана нон стоп или сум со ноктите в уста или лупам усни ..
а превенција?!
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Ајдее .. Шо има врска тука он?! Друго е да се рани од гризење, друго е да е рана од ветер, недостаток на вит и т. н ..
Треба некогаш резон да има муабетот ;)
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Pa ne da ima ama ajde ti go izvrete pa nemal rezon , moze on e pricinata ,a moze on e lekot toa sakav da kazam :)
Nema veze ke pomine kako i da e ;)
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Не е состојба за потценување.
Има промена на горниот слој од кожата на усните, а поради тоа што на усните има најголем број на нервни завршетоци може да се појави преголема чувствителност, па во понапредни состојби и болка.
Состојбата може и да се влоши, особено во зимските денови со појава на воспаление на усните агли.
Лижење на усните е честа навика со која треба да се прекине, може да биде преосетливост на состојки во козметика(кармин, сјај), може да биде и дефицит на витамин Б, железо, цинк, имунодефициенција.
Пробајте со помош на своја рака, погоре има спомнато за мелем го има во аптеките и е навистина добар, вазелин и сл.
Ако не се реши за седмица до две, консултирај се со дерматолог за соодветна локална терапија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Дали некој знае некое решение, ќе превземам секаква мерка само да се спасам. Последниов месец нон стоп сум со крвави усни.
Помага масло од кантарион, да се користи често наместо лабело.
Ако се има природен домашен пчелин восок може да се става пред спиење
Да се внесува зголемено количество на витамин Ц (не постои хипервитаминоза со витамин Ц)
Да се јаде повеќе риба заради витамин Д
Да се дополнува со Б-комплекс

Јас порано имав таков проблем и со усните и со рацете, многу ми пукаше кожата и крвареше зимно време и во контакт со прашина. Откако практикувам ова погоре не сум имал проблем. Оваа година прв пат да немам проблем со кожата на рацете и усните.
 

Solange

Член со 30 казнени поени
6 април 2016
112
132
43
Мене па ми изгледа секси ептен кога некоја жена често си ги оближува усните.:sram
Инаку не се зезав за путерот од кокос за усни.
Чек ит аут,:svirka
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°