Интересни новости и занимливости за животните

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Тарантулите го менуваат својот скелет , незнам точно на колку месеци , години. Прават гнездо легнуваат и 2-3 дена се во гнездото и за тоа време го исфрлаат стариот и го создаваат новиот .

Една од најотровните змии Тајпан . Кога некој ке биде каснат од овој вид на змија отровот има многу лоши ефекти . Поточно крвта ви излегува од секој отвор на телото (нос , усна шуплина , уши па дури и очи и од кожа т.е од кожните пори ) .

Слонот неможе да скока :D

Слоновите имаат свои ритуали . Поточно кога ке им умре еден член од групата (глутницата) тие барем еднаш неделно доаѓаат до мртвиот труп т.е до коските и ги допираат со сурлата тоа трае некои 10 - 15 минута и си заминуваат . Тоа го пофторуваат 3 - 4 недели .

Ги има многу , доста е сега за сега :D

Можеби нешто од оваа не е точно но јас така сум видел по документарци , така сум прочитал , така сум чул .

За Тајпанот сум слушнал. Смртта брзо доаѓа ако те касне. Опасна змија. ИСто така имаше и една кобра, Кралска Кобра мислам дека беше. Тука се негде со Тајпанот.

А тоа за слоновите не сум го знаел дека имаат таков ритуал. :D
 

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
29
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Бувовите се единствените птици кои можат да ја препознаат сината боја.
Медузата е 95% вода
Коалите имаат отисоци на прстите многу слични на луѓето.
Лилјаците секогаш вртат лево, кога излегуваат од пештера.
Пингвините се единствените птици кои можат да пливаат, а не можат да летаат.
 

Jesus

Истакнат Член
9 јули 2012
26
8
103
30
Еве еден клип како што имав горе споменато за менување на скелет кај тарантулите .




И Еден клип од „ритуалите„ на слоновите