Интересни и луксузни хотели низ светот (со слики)

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Европскиот Дубаи - Анталија станува се популарно место за богатите жители на Западот. Сега таа имауште еден "Непристоен предлог" за нив - мегаломанскиот проект на Мардан Палас - хотел.
Мардан Палас се наоѓа во Анталија и беше прогласен за најголемиот и најскапиот хотел во Европа.Рускиот милијардер Телман Исламов има инвестирано во овој проект околу 1,5 милијарди евра, алуксузот е видлив насекаде и во секој детал.
Хотелот има 560 соби и два кралски апартмани, кои имаат сопствени базени. Интересно е дека воизградбата на оваа палата потрошени се 2,5 тони злато, 500.000 кристали и 23.000 квадратни метри од најдобриот италијански мермер.
Нешто помалку интересни се податоците за цените. Кревет во најексклузивните апартмани чини повеќе од 13.000 евра, а чаша шампањ во царството на луксузот е околу 30 евра. Во обичните соби цената е околу 300 евра по лице.
Приватната плажа е направена од 9.000 тони свилен бел песок донесен специјално за хотелот одЕгипет. Огромниот базен зафаќа површина од над два хектари со сина вода и мостови инспирирани од делата на Леонардо да Винчи. Во средината на базенот има аквариум со 2.400 риби, вклучувајќи и ајкули.

0.JPG1.jpg2.jpg3.jpg123.jpg576015_473675449324448_335500083_n.jpg

Што можам да кажам друго за хотелов, освен што е најскап во Европа.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
27
Битола
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini