Илуминати

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Хепта горенапишаното е перење мозок за обичните луѓе.
Исто како и религијата.
Манипулација на народот од кој некој ќе има профит.
Пример во дискусијава за тоа: твојот пост на Анакин,за давање на моќта..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Хепта горенапишаното е перење мозок за обичните луѓе.
Исто како и религијата.
Манипулација на народот од кој некој ќе има профит.
Пример во дискусијава за тоа: твојот пост на Анакин,за давање на моќта..

Ако е за тебе тоа - реков, нека биде тоа... :) Толку е едноставно.
Не е ок да велиш „исто како и религијата“, сигурно имаш пријатели кои се религиозни и со ова ги сметаш за... луѓе со испрани мозоци? Се дружиш со такви луѓе? Со испрани мозоци?
Внимавајте што пишувате бидејќи секако може да се протолкува, исто како и моите зборови тука секако ги протолкувате, и најстрашно, нема ни да побарате да видите дали зборувам вистина или не.

Но, да се вратиме на темата, ИЛУМИНАТИ! :)
Ова е можеби и филм некој, ако го знаете, напишете ми насловот, баш би сакал да го гледам. Ми личи ова на Кралот Артур и Витезите на Тркалезната Маса :) Гралот нешто...
illuminati-secret-society.jpg
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Чинам проблемот е во тоа што секој кој има во ракавот да понуди мудрости од длабочината вели/тврди дека ја кажува вистината.
А дали е тоа вистината?
Она што ни го нудат религиите и различните филозофии,да не ги заборавиме и тајните редови(кои веќе влечат со поимот таен)се е вистина.Дали еден од нив рекол:
Ова е лага?
Не сум слушнала до сега.
И постоеле,постојат и ќе постојат луѓе кои слепо ќе ја прифаќаат туѓата вистина верувајќи во различни богови,сили,енергии и бла-бла.
Но,нажалост се е тоа профит на некој кој ја знае вистината и ја користи како своја алатка за манипулација на масите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Umpuranche

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Чинам проблемот е во тоа што секој кој има во ракавот да понуди мудрости од длабочината вели/тврди дека ја кажува вистината.
А дали е тоа вистината?
Она што ни го нудат религиите и различните филозофии,да не ги заборавиме и тајните редови(кои веќе влечат со поимот таен)се е вистина.Дали еден од нив рекол:
Ова е лага?
Не сум слушнала до сега.
И постоеле,постојат и ќе постојат луѓе кои слепо ќе ја прифаќаат туѓата вистина верувајќи во различни богови,сили,енергии и бла-бла.
Но,нажалост се е тоа профит на некој кој ја знае вистината и ја користи како своја алатка за манипулација на масите.

Илуминати колку што читав значи просветлени, не слепи луѓе кои веруваат на другите.
Се мислев дека илуминатите велат да се илуминираш, просветлиш, да бидеш свесен, да знаеш, да имаш мудрост...
Така да, ова твоето е за илуминатите или поучуваш луѓето да не бидат слепи, како што прават и илуминатите? :)

P.S. Ти многу работи не си слушнала. Кои тајни редови ги знаеш и што нудат како надворешни пракси и философски учења? :) Вака да прашам, бидејќи гледам наострена си за осудување :)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Илуминати колку што читав значи просветлени, не слепи луѓе кои веруваат на другите.
Се мислев дека илуминатите велат да се илуминираш, просветлиш, да бидеш свесен, да знаеш, да имаш мудрост...
Така да, ова твоето е за илуминатите или поучуваш луѓето да не бидат слепи, како што прават и илуминатите? :)
Се надоврзав на она што го пиша ти за вистината драги Хептаграм:)
Не поучувам ништо,немој да ми ги извртуваш зборовите.Не е убаво така;)

А тоа со просветлението го нудат сите,така да не гледам некоја разлика од сето она што го набројав во погорниот пост.
Секоја религија цели кон просветление,секоја филозофија од истокот го нуди истото.
Секти,тајни редови...сите го нудат тоа.
Како да е просветлението продукт,а сите тие религии,учења,секти,редови се
фирми кои го нудат истото.
Кој ќе ја направи најдобрата реклама,ќе ја придобие масата..изборот е наш,ние одлучуваме каде ќе го купиме.
А тие профитираат,секој на свој начин.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Се надоврзав на она што го пиша ти за вистината драги Хептаграм:)
Не поучувам ништо,немој да ми ги извртуваш зборовите.Не е убаво така;)

А тоа со просветлението,го нудат сите,така да не гледам некоја разлика од сето она што го набројав во погорниот пост.
Секоја религија цели кон просветление,секоја филозофија од истокот го нуди истото.
Секти,тајни редови...сите го нудат тоа.
Како да е просветлението продукт,а сите тие религии,учења,секти редови се
фирми кои го нудат тоа.
Кој направи најдобра реклама,ќе ја придобие масата..изборот е наш што ќе купиме/прифатиме.

Неточно. Бројноста е небитна!
Тоа е дело на религиите. Ти ги мешаш работите. Забораваш дека тајните редови станаа тајни заради религијата, потребата за материјална моќ на свештениците...
Да не мешаме баби и жаби...

Реков јас Црните бааги ги замешале прстите и ве тераат да гледате на работите како едно исто и да заборавате кој од каде и како потекнува и што нуди...

Масата нема потреба да се придобива бидејќи „ малкуте и тајните, ќе владеат со многуте и знајните“. Секогаш било така...
Масата и броењето глави кој каде припаѓа е дело на религиите и сектите, не на тајните редови...

Не знаеш колку има иницијанти во таен ред ниту е дозволено да се зборува кој е а кој не е... додека религиите се отепуваат фалејќи се...

И напомена дека ниту еден таен ред не рекол „ОВА Е ЛАГА“. Реков дека не си слушнала ништо ти сеуште, а коментираш тука... Седни ако сакаш да коментираш компетентно на темава, загреј столчето. Ако не те интересира ова, напушти, никој нема да рече нешто.
Види што убаво вели еден таен Ред:
  • It is a lie, this folly against self. The exposure of innocence is a lie. Be strong, o man! lust, enjoy all things of sense and rapture: fear not that any God shall deny thee for this.
  • Also reason is a lie; for there is a factor infinite & unknown; & all their words are skew-wise.
  • Think not, o king, upon that lie: That Thou Must Die: verily thou shalt not die, but live. Now let it be understood: If the body of the King dissolve, he shall remain in pure ecstasy for ever.
Гледаш? :) ИМА уште некои така извадоци кои кажуваат за лагите на старите школи и Црните Браќа кои сакаат да ги држат сите во мрак, далеку од искуството, знаењето... Верувањето не е доволно за напредување! Ќе најдеш од каде е ова, или да ти пуштам линкче? :) Идеме оф-топик со вашите коментари бидејќи не зборувате за Илуминати, ами за сешто... купишта инфо кое и нема баш врска со темава :)
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Секој од тие тајни друштва е со свои типови на воведување на иницираните во некаква духовна просветленост,користејќи различни ритуали со симболична позадина.
Да се биде дел од тоа е голема чест,зошто малкумина можат да бидат одбрани и прифатени,духовен престиж кој има своја цена.

Цената?
Пари за организацијата,живот за браќата и душа за темнината -тајноста

Просветленоста е мотив за промени во општеството, подобро и подобро да биде .
Да промениш не е исто што и да создадеш.
Да бидеш просветлен,не се станува со промени туку таков се раѓаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Да бидеш просветлен,не се станува со промени туку таков се раѓаш.

Пак парите... ех, непоправливи сте :) Умот ви е во парите... не ги бројте парите, тие се направени да се тркалаат... ;)
Доста ми е од темата... продолжете сега вие... доволно има за пишување есеи тука :)

За болдираното: Да! не верувајте во промена: ќе бидете тоа што сте, а не друго. Затоа кралевите на земјата ќе бидат Кралеви засекогаш: робовите ќе служат. Нема никој што ќе биде понижен или воздигнат: сѐ е како што било секогаш. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Umpuranche

мимис

Староседелец
12 октомври 2013
29
17
1,003
Пред некој ден читав дека Rihanna, Kanye West, Beyonce, Miley Cyrus.. се илуминати. Откако Rihanna почна да работи со Jay Z се промени ( GOOD GIRL GONE TOO BAD) , на повеќето спотови покажува со прстите пирамидa, песните воопшто не и се како порано, Miley Cyrus ја знаеа како Hannah Montana , а сега е гола на спотовите, но сепак луѓето ако сакаат ќе најдат тоа што им треба(да извлечат дека се ИЛУМИНАТИ).
И знаците ги прикажуваат преку цртани, Филмови, игри..
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Пред некој ден читав дека Rihanna, Kanye West, Beyonce, Miley Cyrus.. се илуминати. Откако Rihanna почна да работи со Jay Z се промени ( GOOD GIRL GONE TOO BAD) , на повеќето спотови покажува со прстите пирамидa, песните воопшто не и се како порано, Miley Cyrus ја знаеа како Hannah Montana , а сега е гола на спотовите, но сепак луѓето ако сакаат ќе најдат тоа што им треба(да извлечат дека се ИЛУМИНАТИ).
И знаците ги прикажуваат преку цртани, Филмови, игри..
Имаш право а плус Miley кога им се придружи на илуминатите почна и порничи да снима.Мој совет ти е да се дрогираш покасно.