Издржливост на душата

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Така е...пример се делата од литературата.
Има многу случаи кога луге што ја читале на некој начин душата на авторот низ пишаните зборови се занеле до толку што се убедиле дека својот живот е дел од таа сторија или пак се претвориле во еден од ликовите на некој начин и влијаеле врз дел на својот живот.:rofl
Прво да те прашам што толку се препелкаш и кикотиш а втора работа е што јас воопшто несакам да навлезам во ничија душа, сакав само да ми укаже некој на енигмата мене што ме мачи, зашто се разликуваме тука, кое е најгорното ниво до пукање на душата.:rolleyes:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Прво да те прашам што толку се препелкаш и кикотиш а втора работа е што јас воопшто несакам да навлезам во ничија душа, сакав само да ми укаже некој на енигмата мене што ме мачи, зашто се разликуваме тука, кое е најгорното ниво до пукање на душата.:rolleyes:
Извини што се кикотам на еден пост на темава а за прашањето контретно која е границата незнам што да одговорам.
Немам патено до толку за да споредам. Мислам дека е индивидуален капацитетот на една душа колку мили-патовати може да поднесе.
Мислам ама не сум сигурен за ова.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Значи не постои ниту кондиција, ниту пак некој крај кога се однесува на болката нанесена на душата т. е психата пред се..
Сѐ зависи од човекот и мислам дела се ретки тие што подлегнуваат на таква неподнослива болка па завршуваат трагично..
Не можеш ни да трчаш по среќата ни пак да ја избегнеш тагата.. Тоа едноставно се случува..
Губиш дел од себе, човек кој ти бил нешто што никој не може, губиш смисла за среќа.. Губиш уште триста луѓе со него.. Секојдневно се среќаваш со неправда, навреди, псовки, страв кој е толку длабоко навлезен што дури и коски се ежат..
Болката не е променлива ниту проценлива, како ни среќата..
Секоја душа може сѐ да истрпи .
Ноу медр на колку успони и падови ќе наиде.. секоја душа најдлабоко се надева и трага по среќа..
Затоа мила моја @misterija колку и да трпи душата болка не давај се оти и таа тоа не го сака..
позз секое добро :*
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki and misterija

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Некогаш, се колнам срце имав
многу време пред светот што го знам да ми го искорне
Еднашка, душа за делење давав...
години пред да го земат делот од мене што се грижеше за сите.

На многу места бев...
и поделив милион прегратки,
не знам каде одам но знам каде бев
прелетав илјадници миљи
и напишав песни повеке од тоа
Секој ден сум отфрлен...вагабонд, од битка роден.

Некогаш имав отворено мислење
но тоа беше толку одавна пред да сватам дека сум згрешил
Еднашка, не бев сам во битките...
но дали тоа беше вистинското друштво.

На многу места бев...
и поделив милион прегратки,
не знам каде одам но знам каде бев
прелетав илјадници миљи
и напишав песни повеке од тоа
Секој ден сум повредуван...навредуван, од битки прероден.
 
Последна промена:

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Но сепак издржуваш нели?
Сепак тоа добро што си го правел го памтиш.. а
И никад немој да дозволиш злото да надвладее во тебе. Колкав вагабонт и да си според другите селогаш настојувај душата да ти е чиста .. Сакај секогаш и барај среќа зошто и за нас родените со крстот на чело, бележани има и ден и лек :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Но сепак издржуваш нели?
Сепак тоа добро што си го правел го памтиш.. а
И никад немој да дозволиш злото да надвладее во тебе. Колкав вагабонт и да си според другите селогаш настојувај душата да ти е чиста .. Сакај секогаш и барај среќа зошто и за нас родените со крстот на чело, бележани има и ден и лек :)
Халелуја сестро !
Злото кружи, ако некој премногу го дружи в гроб ке го спружи.:rofl
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
...и душата се регенерира, некогаш тој процес започнува природно (според некои верувања на секои седум години), а понекогаш може и свесно да се активира со различни методи на прочистување.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Те мачи тоа нормално , ако си уште со тоа мислење дека светот е создаден во 6 дена ,со само еден ден одмор ?! :rofl:);)
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Во последно време стално се прашувам од што зависи кондицијата или издржливоста на човечката душа, колку може таа душа да трпи болка, навреда, понижување..каде е границата кога човек ќе кажe "неможам повеќе"? Дали таа граница е променлива или има лимит а знаеме дека кај секој човек е различна таа издржливост?

Би кажал дека се е врзано со карактерот.Затоа нема конкретен одговор на прашањето.Колку различни карактери во човештвото,токлку различни одговори на прашањето. Издржливоста е заправо скриена во самиот човечки карактер,како и на кој начин ја поднесуваме болката.Факт е дека секој различно ја поднесува болката.Лимитирање на издржливоста или трпеливоста на болката не постои,може да кажеме дека неможеме повеќе да издржиме некоја болка,но бесконечноста на истата не престанува,продолжува со ист интензитет до мера,до која што ке не убие.
Навредата и понижувањето би ги ставил во друга гранка на издржливот и трпение.Едноставо доброто со добро се враќа.Кој што си посеал тоа и ќе жнее:)


Велат дека "кондицијата"се учи низ животот, се стекнува со болката која го мучи и истовремено го учи:(
со тоа се согласувам потполно,се зборува за искуство на истиот карактер,што повеќе се среќавам со исти работи,на некој начин се привикнуваме.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Имам гледано еден филм , вака баш со овие термини ги користеа. Еден така развиен дечко од позади беше зад една девојка и и вика : "Издржи душо" а таа му возвраќа "Не можам повеќе" едно пола саат истиот муабет во најразлични позиции, и на крај..... се бакнаа страсно.
Апелирам темава да се префрли во подфорумот филм, зошто стварно многу ме асоцира на филмот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo