1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Извадоци од книги

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Redhead, 1 мај 2012.

 1. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  Тука можете да пишувате извадоци од книги кои ви оставиле впечаток (сеедно добар или лош).....

  Еве еден мал ден мене што ми оставил впечаток.

  "Зависта е религија на медиокритетите.Таа им ја враќа силата,таа е одговор на немирите што ги јадат и,на крајот на краиштата,им ја растура душата и им дозволува да ги оправдаат својата беда и својата алчност се додека не поверуваат дека тоа се доблести и дека вратата на рајот ке се отвори само за несреќниците како нив,што поминуваат низ животот не оставајќи никаква друга трага освен намерата да ги омаложуваат другите и да ги исклучат и,ако е можно, да ги уништат оние што,со самиот факт дека постојат и дека се такви какви што се,укажуваат на нивната беда на духот,умот и силата.Среќен е оној по кого лаат кретените,зошто неговата душа никогаш нема да им припаѓа."

  "Играта на ангелот" - К.Р.Зафон
   
  На BlackTulip, melpomena, True_Blood и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Мислам дека фо имам ставено во „Цитати“ но повеќе би одговарало тука. Се работи за Новеченто - Алесандро Барико

  „Сиот оној град... не му се гледаше крајот... Крајот, ве молам, ќе можеме ли да го видиме крајот?
  И вревата/
  На онаа, стопати нека е проклета скаличка... Беше многу убаво, се`.... а јас бев фраер во оној капут, феноменално изгледав и немав сомневање, сигурно беше дека ќе се симнам, немаше проблем/
  Со мојата сина шапка/
  Првото скалило, второто скалило, третото скалило/
  Првото скалило второ/
  Не ме запре она што го гледав

  Можеш ли да го разбереш тоа, брат?, она што не го гледав... го барав ама го немаше, во целиот оној бескраен град имаше се` освен/
  Имаше се`/
  Но немаше крај. Она што не го видов е каде завршува сето тоа. Крајот на светот/
  Замисли си: пиано. Клавишите почнуваат. Клавишите завршуваат. Знаеш дека ги има 88, тука никој не може да те излаже. Тие не се бескрајни. Ти си бескраен и бескрајна е музиката што внатре, во тие клавиши, можеш да ја создадеш. Тие се 88. Ти си бескраен. Тоа мене ми се бендисува. Тоа може да се живее. Но ако ти/
  Но ако јас се искачам по онаа скаличка, а пред мене/
  Но ако јас се искачам по онаа скаличка, а пред мене се постеле клавијатура од милиони клавиши, милиони и милијарди/
  Милиони и милијарди клавиши кои никогаш не завршуваат и тоа е целата вистина, дека никогаш не завршуваат и дека таа клавијатура е бескрајна/
  Ако таа клавијатура е бескрајна, тогаш/
  На таа клавијатура нема да можеш да отсвириш. Си седнал на погрешно столче: тоа е пијаното на кое свири Господ/
  Господе боже!, ги виде улиците?/
  Само улиците ги имаше илјадници, како вие таму успевате да одберете една/
  Да одберете една жена/
  Една куќа, една земја да биде ваша, еден пејзаж за гледање, еден начин на умирање/
  Сиот тој свет/
  Тој свет во тебе што не знаеш ниту каде завршува/
  И колкав е/
  Никогаш ли не се плашите дека ќе се рапсаднете на илјада парчиња кога само ќе го замислете тој бескрај, само да го замислите? А да го живеете.../
  Јас сум роден на овој брод. Светот поминуваше и тука, но само две илјади луѓе одеднаш. Имаше тука и копнежи, но само колку што може да се соберат помеѓу носот и крмата. Си ја свириш својата среќа на клавијатурата што не е бескрајна.
  Јас сум така научен. Копното, тоа е преголем брод за мене. Предолг пат. Премногу убава жена. Преопоен мирис. Таа е музика што не знам да ја отсвирам. Пуштете ме да се вратам назад.

  Ве молам/
  /
  /
  /
  /
  /
  Сега обиди се да разбереш, брат. Обиди се да разбереш, ако можеш/
  Сиот тој свет во очите/
  Ужасен, а убав/
  Премногу убав/
  И стравот што ме враќаше назад/
  Бродот, пак и за навек/
  Малиот брод/
  Тој свет во очите, секоја ноќ, одново/
  Сеништа/
  Можеш да умрешако им се препуштиш/
  Сакаш да се симнеш/
  Не се осмелуваш/
  Да полудиш/
  Да полудиш/
  Нешто мораше да се превземе и јас го направив тоа/
  Прво го замислив/
  Потоа го правев/
  Секој ден, со години/
  Дванаесет години/
  Милијарди мигови/
  Со движења незабележливо и бавно...“​
   
  #2 Saladin, 1 мај 2012
  Последна промена: 19 февруари 2014
  На Bibi@ и redhead им се допаѓа ова.
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,402
  Не постои грев туку недостиг од љубов. Имајте храброст, бидете способни да сакате, па дури и ако љубовта изгледа предавничка и ужасна работа. Бидете среќни во љубовта. Радувајте и се на победата. Следете ги заповедите на своето срце.
  ~ Пауло Коелјо~
  Кога богатите војуваат, сиромашните умираат.
  ~Жан Пол Сартр~
  Во љубовта еден и еден се еден.
  ~Жан Пол Сартр~
  Среќно оженет е само оној човек кој го разбира секој збор кој неговата жена не го изговорила.
  ~Хичкок~
   
  На Tin4eTo, InnaLaurie и Lady* им се допаѓа ова.
 4. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  " Продолжија во пријателската прошетка додека ветерот го носеше чадот над нивните лица.
  - Никогаш не можете да бидете сигурен во нешто Винсент - рече Мендес.
  - Можете да имате само смелост и сила да го направите тоа што мислите дека е правилно.
  Можеби покасно тоа ќе се покаже како неправилно, но барем вие сте го направиле тоа. А токму тоа е важно.Можеме да работиме во согласност со најдобрите наредби од нашиот ум, а на Бог да му препуштиме да ја одредува вистинската вредност на нашите дела."

  "Жед за живот" - Ервинг Стоун
   
  На BlackTulip, Mystique, melpomena и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Ако некогаш посакаш да се пронајдеш себеси
  Не гледај во огледало
  Затоа што таму нема ништо освен сенка
  Странец...

  Предговор на „Странец во огледало“ - Сидни Шелдон
   
  На Брида, Luckky и WomanInRed им се допаѓа ова.
 6. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Every night and every morn,Some to misery are born,Every morn and every night,Some are born to sweet delight.Some are born to sweet delight,Some are born to endless night
  William Blake - Auguries of Innocence/ Endless Night - Agatha Christie
   
  На Lady* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Favorite!

  "All calling to the Need. Oh, the symphonic shriek of the thousand hiding voices, the cry of the Need inside, the entity, the silent watcher, the cold quiet thing, the one that laughs, the Moondancer. The me that was not-me, the thing that mocked and laughed and came calling with its hunger. With the Need. And the Need was very strong now, very careful cold coiled creeping crackly cocked and ready, very strong, very much ready now—and still it waited and watched, and it made me wait and watch."

  Jeff Lindsay, Darkly Dreaming Dexter
   
  На redhead му/ѝ се допаѓа ова.
 8. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  * "Човекот постојано стекнува нови пријатели, а не е принуден да се гледа со нив секој ден. Кога секогаш гледаме исти лица (а тоа везден му се случуваше во семинаријата) на крајот, тие стануваат дел од нашиот живот. А кога ќе станат дел од нашиот живот, тогаш сакаат и да ни го сменат. И не се задоволни, ако не е на нивното. зошто секој човек има точна претстава како би требало да го живееме својот живот. А никогаш немаат поим како треба да го проживеат својот сопствен живот..."

  Алхемичарот - Пауло Коелјо
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  * "Лудилото е неспособност да ги искажеш своите мисли. Како кога ќе се најдеш во некоја странска земја - се' гледаш, сфакјаш се' што се случува околу тебе, а не умееш да се изразиш, и да побараш помош, зошто не го разбираш јазикот што се зборува таму.
  -Секој од нас тоа го има доживеано.
  -Секој од нас е луд на свој начин!"

  * "Ех да можат сите луѓе да ја запознаат својата скриена лудост и со неа да заживеат во хармонија! Дали светот ќе стане полош? Не, луѓето би биле поправедни и посреќни"

  Вероника реши да умре - Пауло Коелјо
   
  На Брида, BlackTulip, Tin4eTo и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  „Минатото е крадец што не може ништо да даде, а може да ја украде убавата иднина.“
  Парадоксот на Диоген - Томе Арсовски
   
  На Tin4eTo, She, WomanInRed и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Малку да разграничиме сепак ваквиве мислења повеќе одговараат во темата за „one line" цитати. Извадоци се еден поголем дел кој се состои од повеќе реченици, во кој се опишува добра мисла.
   

Сподели: