1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Игнорирање

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од diva orhideja, 5 октомври 2015.

 1. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,640
  Допаѓања:
  5,718
  Мислам дека тие што игнорираат најчето се слаби луѓе, луѓе кои не се доволно зрели и способни за да се соочат со некого во одредена ситуација и да разговаараат отворено за проблемот туку решението го гледаат во бегањето и повлекувањето. Кукавички чин и крајно непочитување по мене. И најчесто истите не те ни удостојуваат со одговор за нивната постапка туку само така знаат да испарат и да ги снема из чиста мира па ти оди тумачи зошто, како, кој е крив, дали можеби ти си згрешил нешто. Се чудиш дали вреди да настојуваш да дознаеш што е во прашање или да си ја задржиш таа самопочит што ти останала и да кренеш раце од тој кој го негира твоето постоење. Како и да е грдо чувство е и ме боли кога некој е нем на моите зборови, ова зборам за блиски особи со кои сум емотивно поврзана, оние другите нема потреба ни да ги спомнувам.
  Oд таа причина и јас ретко некого да игнорирам освен ако не ме повредил па да не заслужува ниту муабет веќе.
   
  #11 violetmoon, 6 октомври 2015
  Последна промена: 6 октомври 2015
  На Aleksis, İncognito, Priroden и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  Нема потρеба од наρедни κоментаρи, подобρо не можеше да се објасни поимот Игноρиρање :)
  (y)
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Мислам дека игнорирањето ми делува садистички чин понекогаш....макар да знам ситуации кога од кукавичлук и сфакање дека губат битка, одбираат опција Игор.

  Ја игнорирав буквата Н во горе наведениот пост....ххаххааааа
   
  #13 diva orhideja, 6 октомври 2015
  Последна промена од модератор: 6 октомври 2015
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  Е да и ова може да се земе κаκо опција.. Игноρиρање во љубовна смисла.. Исκено сум игноρиρала на овој начин.. Саκаш да го пρивлечеш се повеќе и повеќе.. Но сепаκ и со оваа опција се боρиш за тој човеκ. Несвесно или свесно се боρиш за неκого со тоа што го игноρиρаш.. И за жал тоа го сваќаш отκаκо κе го изгубиш човеκот......
   
 5. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Обично со игнорирањето кон некоја особа и го будиме интересот повторно, се палат многу на таква тактика...од искуство мое игнорантско, мене ми се вратиле назад, никој не ми ќиднал..:giggle
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Priroden

  Priroden Староседелец

  Зачленет на:
  4 октомври 2012
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  95
  Не бе каква риба :D По некое време дознав дека биле позната фамилија у нејзиниот град, таква била разгалена.
  Ја не бев привлечен од игнорирањето, буквално се тргнав од неа кога видов на обична порака дека не ми врати. Немаше постојани обиди за нешто, беше само еден обид, за кој добив одговор после 2 месеци, ко да сум невидлив, a имавме дружење некое. И ова ми беше ко да ме полил со ладна вода некој. :D
   
 7. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Не би рекла баш дека игнорирањето е кукавички чин или некоја слабост...
  Едноставно, со некои луѓе си пробал да се справиш на секој можен начин, и откако сфаќаш дека е бесцелно и неефективно, избираш да ги игнорираш...чисто да се поштедиш себеси од бесцелно трошење енергија...
  Или некои секојдневни појави кои игнорираат...како ќе се справиш со нив освен да ги игнорираш?
   
  На x2b4y4 и Mnogo Bitno им се допаѓа ова.
 8. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,640
  Допаѓања:
  5,718
  Литл батерфлај во мојот пост мислев на игнорирање од страна на блиски особи, на тоа не можеш да останеш ладен и да ти биде сеедно ма колку и да сакаш.
  И по мене да, кукавички чин е, незрелост и непочитување ако таква особа која знае дека ти значи без разлика дали пријател, брат, сопруг , не разговара отворено со тебе туку само бега и го негира твоето постоење и те повредува со тоа. Јас секогаш сум за отвореност, и да е нешто што нема да ми се допадне подобро кажи ми го а не да ме оставаш во прашалници.
  За рандом неважни особи пак важи спротивното, и да ги игнорираш ниту тие ќе бидат засегнати од тоа а ниту ти.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Јас од лично искуство, сум опкружена со тешки карактери и мислам на мои блиски со кои нормално ќе дојдеш во конфликт (помал или поголем), ситуации или муабети кои ќе ме повредат или навредат и фино лепо јас си зборувам се објаснувам пробувам да разјаснам некои работи да излезам на чистина, да доловам некаква поента со цел другиот пат да не биде така ама нема никаква промена во однесувањето на другиот, па затоа следниот пат НЕ, нема да се објаснувам, нема да трошам залудно енергија едноставно гет фак таму и размисли што стори и дојди извини се или повини се...дотогаш си на игнор...некои луѓе едноставно некако мора да ги казниш за да сфатат дека згрешиле и да си ја поправат грешката...со некои луѓе едноставно мора така....
   
  На x2b4y4 и violetmoon им се допаѓа ова.
 10. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  А понекогаш кога си свесна дека неможеш да ја добиеш битката, губиш или не си способна да докажеш нешто и прибегнуваш кон игнор.тоа е тоа кукавичкото.
   

Сподели: