Заборави ако можеш

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Сигурно нема човек што не се сеќава на прекрасната песна од Kaoma-Lambada која излезе некаде 1989 година и беше преголем хит.
Беше продадена во преку 5 милиони копии и имаше две верзии на англиски и шпански.
Една од работите што се помалце познати е дека таа уствари беше плагијат па имаше тужба од една група тврдејќи дека е таа нивна песна испеана пред 8 години.Каква судска развршница имал случајот не знам ама знам дека песната ја има на ју туб па може да се слушне и оргиналната верзија од 1981 и поновата и далеку пополурната од 1989.
Еве ја во продолжеток како звучи првичната верзија
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.

Да се надоврзам на претходниот пост од Aristokrat, на Курт татко му откако се разведел и не сакал да го прифати во својот нов живот, кој воедно многу го малтретирал како мал, и Курт секако го мразел, бидејќи татко му ја осрамотил неговата фамилија,а и не му признавал ништо што и да направи,го омаловажувал, затоа ја напишал оваа песна, покажувајќи огромен бес.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Бендот Lynyrd Skynyrd името на бендот го добиле по инспирација на нивниот професор по физика Leonard Skinner.Тој бил голем противник за учениците што имале долга коса и многу ми малтретирал поради тоа.За жал пејачот одамна не е меѓу живите.Еве една убава песна од нив во продолжение
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Музиката за популарната песна од Europe-Final Countdown е настаната со спојување на два синтисајзери Јамаха и Роланд.
Пијанистот на групата Мик Микели на почетокот не можел да добие токму таков звук па бил принуден да го семплира на овие стари синтисајзери за живите настапи.
Гитаристот на групата кога прв пат ја слушнал мислел дека тоа не е добро парче за рок бенд но подоцна го сменил мислењето и се друго е историја:)
Бујрум песната
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina and Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Песната Fix you на Coldplay излезе во септември 2005, во чест на починатион татко на Гвинет Полтроу.

Истотака песната Like you од групата Evanescence е пишана во чест на прераната смрт на сестрата на Amy Lee.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina, kizzo and Ghtalpo

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Песната Fix you на Coldplay излезе во септември 2005, во чест на починатион татко на Гвинет Полтроу.

Истотака песната Like you од групата Evanescence е пишана во чест на прераната смрт на сестрата на Amy Lee.
Не знам дали запримети ама најбрзо се дознаваат песните за неубави нешта најчесто смртни случаеви,нагоре ако погледнеме скоро сите се во нечија чест,претпоставувам дека емоциите најубаво се преточуваат во песна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina and kizzo

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Имаше една одлична тематика за творењето дали се прави кога човекот е во некоја тажна фаза или пак кога е среќен. Запрепастувачки се разликите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina and Luckky

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Имаше една одлична тематика за творењето дали се прави кога човекот е во некоја тажна фаза или пак кога е среќен. Запрепастувачки се разликите.
Значи да се надополниме сестричката на Ејми била 3 години а Ејми 6,некаде при крајот на песната се слуша како хорот пее "I long to be like you sis"
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina, cece17 and Saladin

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Precious од Depeche Mode.

Мартин Гор гитаристот и еден од основачите на Depeche Mode, кој е текстописец на повеќето хитови, оваа песна ја има напишано за своите деца, за разводот од сопругата и последиците од разводот врз неговите деца.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina, Emma.T and Ghtalpo