Заборави ако можеш

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Идејата за темата ми е од емисијата Заборави ако можеш на Драган Б.Костиќ а нешто слично имаше и Иван С.Мирчевски на македонско радио во еден период и целта ми е да постираме некои песни што знаеме за нив некоја интересна приказна што би ја напишале и би и дале уште поубава светлина.
Идејата ми е да се поврзани со песната или пеачот во смисла како ја снимил или некоја случка поврзана со песната,а не да пишуваме наши лични моменти од типот "на оваа песна ја ќарив" или "оваа ја слушав еднаш коа бев на одмор и беше топ" и слично.

Еве на пример песната "Дајана" на печот Пол Енка има некоја таква интересна приказна.Кога имал 15 години кај нив доаѓала бебиситерка за да ја чува неговата сестра.Бебиситерката била 5 години повозрасна од него.Пол Енка бил лудо заљубен и на тие години напишал наводно текст за песна каде што ги искажува емоциите за таа негова љубов.Покасно ја издава песната и станува првиот тијнеџер во Англија кој продал над милион копии и во тоа време била најпродавана песна.Покасно Дајана дознава дека е песната за неа лично напишана и дека од неа му е инспирацијата арно ама он е тогаш познат и не му е многу интересна како пред тоа:).

Се надевам дека нема да биде заборавена како и останатите теми и дека ќе има интересни приказни и ќе се надополнува секојдневно.:)
 

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Еве на пример оваа песна...
Оваа песна Тоше Проески ја напишал за мајка му која што метафорично ја споредува со цреша и раскажува за неа ии за тоа колку таа му значи во животот.. Преубава песна :)
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Прво мислев дека темава се работи нешто за песната Заборави ако можеш :D

Песнава е пишувана според вистинска приказна, некој многу бил заљубен во нејзе, се среќавале ретко, тој ја испраќал, и ги носел куферите... Откако ја дознав приказната за песната уште повеќе почна да ми се допаѓа и неккао да ја ценам песната.


Напишав во кратки црти бидејќи има и видео, па кој го интересира нека го изгледа, а вреди.

 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Ако добро ја сватив поентава на темава.
Нели песнава е...на некој начин опишување на болкана за тоа шт демек не ај добил тој туку некој друг...што знам така нешто е.Доста емотивна

Исто песната на Владо е напишана за неговата поранешна девојка од Русија...
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Даворин Попович кој ја изведува песнава, ја посветува за својата сопруга која го абортирала неговото дете и од тука доаѓа онаа метафора "бацила је све низ ријеку"...тажно, ама вистинито.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183

Песнава ја напишал и ја посветил на мајка му, која го оставила како бебе во дом. Во песната убаво се е опишано...
Nikada se nismo sreli,
vremena nismo imali,
da mi oci obrises,
da mi ruke milujes

Jer ja sam tugu kvasio,
tudjim suzama,
ko nekad moja draga
svojim ocima

Ref.
Jelena, Jelena,
eh, da su andjeli,
nosili krila rodama
Jelena, Jelena,
da su bar Bogovi,
imali malo vremena
Jelena, pomisli,
da su bar ljudi svi,
rodjeni pod srecnim zvjezdama

Jelena, Jelena

A godine prolaze niz nase obraze,
vjetrove proljetne starost umiruje
da l' za tebe postoji,
neko sasvim drag i lijep,
cije ruke tebi radost donose

Jer danas vise nemam snage,
da te zavolim,
danas samo moram, moram,
jos jednom da te potrazim
Jer ja sam tugu kvasio,
tudjim suzama,
zbog mene nikad, nikad, nisi plakala

Ref.

Mozda ne bi..
Jelena, Jelena.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Оваа е песна која што Ерик ја има напишано во посвета на неговиот четири-годишен син. Песната ја опишува болката што ја чуствува тој за загубата. Неговиот син Конор има паднато од 53-кат во некој стан во Њујорк кој припаѓал на пријател на неговата мајка на 20 март, 1991. Ерик е првиот што го гледа својот син мртов, затоа што пристигнува во станот неколку минути после несреќата.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Еве една песна од Нирвана отпеана од пеачот Курт Кобеин кој како што знаеме животот го заврши трагично со контраверзии околу неговата смрт дали е самоубиство или добро испланирано убиство (наводно има шпекулации дека тука е вмешана неговата сопруга Кортни Лав со која има едно женско дете).

Курт живеел во малото градче Абердин а неговите родители се разведуваат кога Курт има 8 години.
Тој иде да живее една година кај неговиот татко во Монтесано па по некое време бега од дома и останува на улица.
Често се случувало да спие на разни места по клупи,железнички станици па и под мостови.

Под еден од мостовите во Абердин каде што често спиел со спреј на неговите ѕидови Курт го имал со изграфирано текстот на после една од поубавите песни на Нирвана Something in the way.
Во песната тој збори за неговиот тежок живот.Во текстот посебно рефренот Something in the way тој искажува како во неговиот живот колку и да се трудел секогаш имало да му се испречи нешто на патот.
Покасно градските власти на Абердин одкако ги имаат чистено ѕидовите овој текст е возобновен да стои на мостот.
tumblr_ln9jnvbhak1qc2pf0.jpg


И видеото еве го
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Нема такви што барем еднаш во животот на слушнале за гранџ групата Pearl Jam.
Често нивното име идеше заедно со името на Нирвана како ривалство што и е логично.
Сепак творат во ист период,ултра популарни се,припаѓаат на истиот правец на музика иако многумина би се сложиле дека сепак оваа група има малце подруг пристап во нивните песни.

Во нивниот деби албум Ten ја вадат една од попопуларните песни со наслов Jeremy.
Текстот е на пеачот Еди Ведер а останатото е на басистот.

Наводно пеачот Еди Ведер е инспириран да го напише текстот од еден немил настан што се случило во тој период во Америка.
Наводно момчето Jeremy Delle неможејќи да ги истрпи тортурите од неговите соученици на негови 16 години се самоубива пред неговиот клас(facepalm)
Овој албум се има продадено во преку 10 милиони копии.

 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Првата девојка на Дејвид се има самоубиено. Болката си ја има искажано во песнава. А видеото му е направено со цел да ги спречи идните самоубиства, и да ги насочи луѓето што имаат блиски личности во депресија како да им помогнат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina and Ghtalpo